نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415399
مسئولان به فکر آسایش زائران اربعین نیستند/ حوزه مسئولیت برخی‌ها تنها به تشویق مردم خلاصه می‌شود
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
یک استاد دانشگاه عنوان کرد: به نظر می‌رسد حوزه مسئولیت مسئولان درباره راهپیمایی اربعین تنها به تشویق مردم خلاصه می‌شود و هیچ برنامه‌ریزی برای رفاه زائران نمی‌‌کنند.

صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه طی یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: اخبار منتشر شده از وضعیت زائرانی که به مناسبت اربعین قصد خروج ازکشور را دارند حکایت از بی‌برنامگی، آشفتگی، مشکلات و دشواری برای زائران ایرانی است که از مرزهای مهران، چزابه یا شلمچه قصد ورود به خاک عراق را دارند.

مردم خواهان حضور درمراسم اربعین هستند اما مسئولان چندان به فکرآسایش زائران نیستند. درخبرها آمده که ده‌ها هزار نفرپشت مرز مهران مانده‌اند و متاسفانه تنها پاسخ مسئولان به این وضع این است که از مرز مهران نمی‌توانید عبورکنید و باید به مرزشلمچه و چزابه مراجعه شود. این درحالی است که اواسط روز جمعه صف طولانی حداقل به طول ده کیلومتر پشت مرز چزابه از اتومبیل‌هایی که قصد دارند به سمت مرز حرکت کنند به وجود آمده و درعین حال با وجود ترافیک سنگین و افزایش تعداد زائرانی که قصد دارند از مرز چزابه عبور کنند.

مسئولان به زائران پشت سایر مرزها توصیه کردند که به مرز چزابه مراجعه کنند، مگرمسئولان ما سعودی‌ها را به بی‌توجهی به مساله زائران محکوم نمی‌کنند. حال سوال از مسئولان این است که شما پیش‌بینی این جمعیت را نمی‌کردید؟ چرا با مقامات عراقی هماهنگ نکردید که به مدت یک هفته کنترل‌های ساده‌تری درباره زائران ایرانی انجام دهند. عراقی‌ها که خسارات جنگ را به ایران نپرداختند اما مطمئنا می‌توانند از خیر 50 یا 100 دلاری که از هر زائر ایرانی دریافت می‌کنند گذشته و اجازه دهند زائران ایرانی آزادانه ازمرزهای کشور عبورکنند. به نظر نمی‌رسد چنین رایزنی‌ای غیرممکن باشد.

می‌توان از مردم ایران خواست که این هزینه‌ها را به حساب خاصی واریز کرده و آن را یکجا به دولت عراق تحویل دهند تا ایرانی‌ها پشت مرزها معطل نشوند. حتی این امکان وجود دارد که گام دیگری برداشت واجازه گرفت در این مدت زائران ایرانی با وسایل شخصی خود وارد خاک عراق شوند. البته نه مسئولان مربوطه و نه عراقی‌ها حاضر به تلاش در این زمینه نیستند تا زائران مشکل‌کمتری داشته باشند.

به نظر می‌رسد حوزه مسئولیت مسئولان درباره راهپیمایی اربعین تنها به تشویق مردم خلاصه می‌شود و هیچ برنامه‌ریزی برای رفاه زائران از سوی مسئولان صورت نمی‌گیرد. همان‌طور که پیش‌تر آمد ما همواره به خدمات سعودی‌ها به زائران مکه و مدینه انتقاد داریم که چرا امکانات لازم برای زائران فراهم نمی‌شود. آیا مردم حق ندارند از مسئولان ایرانی بخواهند که چرا به مساله راهپیمایی اربعین توجه ویژه‌تری نمی‌شود؟ چگونه است ما نمی‌توانیم از عراقی‌ها بخواهیم که تنها در این چند روز با خدمات بهتر با زائران ایرانی همراهی کنند.
 
کلمات کلیدی : اربعین + زائران عتبات عالیات + زائران ایرانی
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۲:۱۱
عراقی ها بهتر از شما آقای زیبا کلام بفکر مردم ما هستند مثلا از دم مرز تا خود کربلا اینهمه خدمات مفت و مجانی به زوار می دهند که انسان به پدر و فرزند و زن و خواهر و برادرش نمی دهد
بعدش هم شما چطور شده که کاسه داغ تر از آش شده اید ؟
ما قبول داریم که کسانی که باید بفکر این مسئله می بوند به دروغ تدبیر و امید را روی خود گذاشته اند و هیچ امیدی و تدبیری رااز آنها ندیده ایم که قبلا بیشتر نبوده باشد ولی می دانی این از چه کسانی هست ؟از همان کسانی است که هم تیمی خودتان هستند
بعدش می شود حرف شمارا در مورد رفتارهای تشویقی و تبلیغاتی و بعضا جهت دار مسئولین کشور باور کرد بنجوی که یک شور و میل شدیدی بین مردم راه انداخته اند که بعداز چند سال فرو کش نموده و موضوع اربعین رفتن به این صورت را با حاشیه خواهد راند چون هر افراط و تفریطی آنهم بواسطه اهداف غیر الهی شکست خواهد خورد ولی بدان :
که همیشه بین مردم ایران عده ای عاشق و خالص هستند که خود بخود و نه بواسطه تبلیغ و استفاه ابزاری دیگران راه حسین(ع) وزینب (ع) را انتخاب کرده و می روند حتی اگر از آسمان و زمین آتش ببارد و هزاران افسونگر و غرتگر و فریبکرا سد راه باشند کاری از پیش نخواهند برد و این عاشقان چون قطعه ای از آسمان پاک به پاکی باران خواهند پیوست
(و ما ادریک ما الشجرت الطیبه )؟
پس شما هم یک موضوع دیگر را برای عقده گشائی با نظام پیدا کنید چون اصل مردم نه به شما و نه به مسئولین رسمی کشور توجه ندارند و فقط آنچه را که خود درست می دانند انجام می دهند (4022192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۳:۰۶:۰۰
شرمتان باد ای مسئولانی که هیچگونه احساس مسئولیت ندارید و فقط به فکر خالی کردن جیب مردم بیچاره هستید. (4022236) (alef-13)
 
جهادگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۳:۲۰:۳۳
آدم کاخ نشین و دردمند همیشه روان و سینه سپر صحبت کردند... حاجی چند واحد قوانین بین المللی پاس کردی!¿¡! یا اصلا چند بار رفتی پیاده روی ببینی چه کار می شه کرد با این جمعیت.
مسئولین سستی کرده اند درست ولی نه اینقدر که تو میگی. (4022259) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۴:۱۲:۴۳
آقای زیبا کلام که کمتر کلام زیبا از شما شنیده شده شما که سال قبل اربعین را زیر سوال بردید امسال برای زائران ان دل می سوزانید؟ عجب یک بام دو هوا را (4022342) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۷:۳۸:۳۶
زیباکلام جان یک عده ادم بی ویزا مراجعه کرده اند که باعث این وضع شده شما بهتره بیشتر تحقیق کنی (4022648) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.