نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432703
توکلی: ارسال پرونده تخلفات غذا دارو به قوه قضاییه/ مبالغ حقوق‌های نجومی هنوز بازنگشته است/35 درصد ایرادات قراردادهای نفتی باقی مانده است
بخش خبری الف، ۱۸ دی ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۷
برخلاف ادعاها؛ پول های فیش های نجومی هنوز برنگشته استرئیس هیئت مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت: مبارزه با فساد سعه صدر، مداومت و قاطعیت می خواهد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، احمد توکلی در برنامه متن و حاشیه شبکه سه سیما گفت: من این گلایه را از دولت دارم که متأسفانه بر خلاف ادعاهایی که مطرح شده است، هنوز کسانی که در فیش های حقوقی ارقام غیرمتعارف گرفته بودند آن را به بیت المال برنگردانده اند.

توکلی در پاسخ به این پرسش که آیا صحبت های وزیر دادگستری که گفته است بازگردانده شده واقعیت ندارد؟ گفت: این پولها ظاهراً 23 میلیارد تومان بود که هنوز برنگردانده اند و اگر این گونه ادعا می کنند، خزانه داری کل آن را تأیید کند.

توکلی تأکید کرد: همه این دریافتی های نامشروع، غیرقانونی بوده، چرا که آنها هیچ اجازه ای از شورای حقوق و دستمزد برای چنین کاری نداشتند.

توکلی افزود: در مبارزه با این معضل نباید امید را از دست داد بلکه باید همواره در میدان بود و به صورت مستمر کار و امر به معروف و نهی از منکر و مطالبه کرد تا به نتیجه رسید.

وی تاکید کرد: نگرانی از مفاسد خوب است اما نگرانی که همراه با تحرک باشد نه از نوع خماری و سرخوردگی به ویژه اینکه ما در بررسی پرونده های مختلف به این نتیجه رسیدیم که می شود با فساد مبارزه کرد هر چند ممکن است سخت باشد چرا که میدان مبارزه است و در مبارزه حلوا حلوا نمی کنند.

توکلی با یادآوری ابلاغ هشت ماده ای مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد گفت: حقیقتاً رهبر معظم انقلاب در ابلاغ حقیقت کوتاهی نکرده اند و خود و اطرافیانشان نیز در این زمینه مراقبند بنابر این ما هم در هر جایگاهی چه جایگاه رسانه ای و چه نماینده مجلس و یا دیگر دستگاه ها باید وظیفه مان در این زمینه عمل کنیم و مسئولیت را به گردن همدیگر نیاندازیم.

رئیس هیئت مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت افزود: بالاخره حکومت مال مردم است و مردم هم همراه افراد سالم حکومت هستند البته مردم باید در این زمینه مطالبه کنند به عنوان نمونه قانون آزادی و دسترسی به اطلاعات یک حقی به انها گذشته است تا بتوانند با مراجعه به دستگاه ها از اطلاعات انها برخوردار باشند و هیچ فردی حق ندارد اطلاعاتی را که محرمانه نیست به دیگران پاسخ دهد که اینها را برای چه می خواهید.
وی با بیان اینکه وقتی فساد سیستمی می شود شرایط نیز شکل خطرناکی پیدا می کند گفت: این بدان معنا نیست که کل سیستم فاسد است بلکه مرحله ای است که فاسد ها طماع ها در مجاری تصمیم گیری نفوذ پیدا می کنند و منشا اثر می شوند اگر این گونه شد حتی از طریق قانون به اهداف نا مشروع خود می رسند .

توکلی با اشاره به بحث های اخیر میان روسای قوه مجریه و قوه قضاییه افزود: شکل این اختلاف بد بود اما در آن هم موهبت وجود داشت که طرفین فعالیت زیادی کنند و بگویند ما هم داریم کاری انجام می دهیم .
رئیس هیئت مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره آگاه سازی مردم از حقوق و مسئولان و مدیران گفت:  زمانی که مصوبه کمیسیون مربوطه در این باره در صحن مطرح شد یکی از نمایندگان با آن به صراحت مخالفت کرد در حالی که این نماینده خود عضو غیر قانونی هفت شرکت خصولتی و دولتی بود اما در نهایت مجلس به این پیشنهاد رای مثبت داد تا حقوق مسئولان و مدیران در دست عموم مردم قرار گیرد.


وی افزود: فردی که از استات اویل رشوه گرفته بود 13 سال بعد محاکمه شد و یا معاون اول هم چند سال بعد به مرحله محاکمه رسید بنابراین زمانی که ما در مبارزه با مفاسد اقتصادی به صورت مداوم کار کنیم و رسانه ها نیز آزادی عمل در اطلاع رسانی داشته باشند و این مهم همراه با امید باشد مبارزه نتیجه می دهد.
رئیس هیئت مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت گفت: در پرونده واگذاری املاک شهرداری به مدیران شهرداری و بیرون از آن جرم رخ داده بود.

توکلی افزود: پس از بررسی های دقیق کارشناسی و کمک مردم که 10 هزار نسخه سند در اختیار ما قرار دادند به این نتیجه رسیدیم که در واگذاری املاک تخلف و جرم رخ داده و این پرونده را به قوه قضائیه ارسال کردیم.

وی با یادآوری دعوت شهردار تهران از این سازمان برای ورود به این پرونده در عین حال در پاسخ به این پرسش که پس از اعلام نتیجه آیا دوباره آقای قالیباف همکاری کردند یا نه؟ گفت: چندان پاسخ شهردار رضایتبخش نبود، البته دفتر شهرداری نامه ای نوشت و افزود: از آنجا که این موضوع قرار است در قوه قضائیه پیگیری شود دادستانی هم خواسته تا کار را در آنجا دنبال کنیم.


توکلی افزود: سازمان های نظارتی و بازرسی کار خود را در این باره انجام و گزارش دادند حتی دادستانی 53 نفر از مدیران را احضار و بازپرسی کرده بود.

وی با اشاره به بررسی الگوی قراردادهای نفتی نیز گفت: در این پرونده پس از پیگیری های فراوان توانستیم 65 درصد الگوی قراردادها را اصلاح کنیم، اگرچه همچنان یک سوم ایراد باقی است.

رئیس هیئت مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت ادامه داد: اگر قراردادها اصلاح نمی شد باید پای شرکت های خارجی تا 57 سال در نفت ایران پایدار می ماند اما از سوی دیگر شرکت ملی نفت ایران مضمحل می شد و از بین می رفت.

توکلی گفت: ما در دیده بان شفافیت و عدالت پرونده مهم دیگری را درباره غذا و دارو به نتیجه رساندیم و معتقدیم در آن موضوع جرم اتفاق افتاده که بر همین اساس به قوه قضائیه برای پیگیری تحویل خواهیم داد.
وی با یادآوری اینکه مبارزه با فساد و نتیجه دادن آن غالباً زمانبر است با ذکر مثالی افزود: به عنوان نمونه توتال که به تعدادی از مقامات ایرانی رشوه داده بود، آمریکا علیه این شرکت شکایت کرده و پس از شش سال پرونده را به نتیجه رساند اما در کشور ما هنوز به نتیجه نرسیده است.

توکلی همچنین با انتقاد از بی توجهی دولت درباره شرایط خاص وزیر صنعت گفت: جای بسیار تأسف است که درباره نعمت زاده اتفاقی نمی افتد و حتی به رویشان هم نمی آورند در حالی که وی قبل از وزارت رئیس هیئت مدیره یا مدیرعامل 18 شرکت بود و برای تصدی وزارت ناچار به استعفا شد 14 شرکتش را همسر و دخترانش اداره می کنند.

وی تأکید کرد: در اینجا تنازع منافع به وجود می آید یعنی فردی که هم در بیرون کارهای اقتصادی در بخش های مختلف می کند و هم در دولت مسئولیت مدیریتی بالایی دارد.

رئیس هیئت مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با تأکید بر اینکه باید در مبارزه با فساد امیدوار و جدی بود گفت: چندی پیش نامه ای به آقای شریعتمداری معاون رئیس جمهور نوشتیم که نعمت زاده می خواهد کالای پتروشیمی را از بازار بورس خارج کند که در این صورت هزار میلیارد تومان رانت برای کارخانجات سازنده مواد پتروشیمی ایجاد می شد، خوشبختانه موضوع به نتیجه رسید و آقای شریعتمداری جلوی آن را گرفت و به ما هم پاسخ داد که استدلال شما درست بود و آنها پاسخ مناسبی ندادند.

توکلی در ادامه خاطرنشان کرد: چند وقت پیش هم نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشتیم و گفتیم که وزیر صنعت از شرکت ال جی پشتیبانی می کند تا جریمه قانونی را پرداخت نکند که در پاسخ، آقای جهانگیری دستور رسیدگی سریع داد.
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۵:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۸:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۱۷:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۱۷:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ۲۱:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ۱۴:۳۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۵ ۱۴:۵۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ۲۳:۳۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ ۱۶:۴۶
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+متن حاشیه+دیده بان شفافیت و عدالت
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۰۴:۱۹
آقای توکلی همیشه پرچمدار مبارزه با فساد در همه زمینه ها بوده و هست . امیدوارم این مبارزه را تا خشکاندن ریشه های فساد ادامه بدهند و همانطوری که فرمودند در ابتدای راه هستیم و دوست داریم همواره مردم را در جریان ماوقع فسادهای گوناگون قرار دهند تا مردم نیز به رسالت خود از طریق شبکه های اجتماعی عمل کنند . (4106098) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۱۹:۴۴
گفتگو را دیدم و نکات خوبی داشت. اما کاش آقای توکلی که از قدرت مردم و رسانه صحبت کردند، از معماری نیوز یا محمود صادقی (نماینده مجلس) هم صحبتی میکردند. (4106112) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۳:۰۴
اونها از مصاديق سياسي كاري در مبارزه با فساد است
درود بر توكلي كه وارد زمين بازي امثال صادقي نشده. (4106584) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۲۰:۲۱
برنامه ی متن ، حاشیه ی دیشب واقعا" عالی بود

آقای توکلی صحبتهای منطقی و متقن و مستدلی ایراد کرد

اما ایکاش در مورد فعالت های سودجویانه ی برخی نمایندگان هم بیشتر میگفتند (4106114) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۶:۲۴:۲۵
ایکاش روحانی و همکارانش هم برنامه ی دیشب را دیده باشند !!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

راستی چرا نام خانوادگی برادران و خواهران عده ای از مسئولین ، با آنها متفاوت است ؟؟ !!!!

آیا مردم را دست کم میگیرند یا خیال میکنند که ماه در پشت ابر باقی خواهد ماند ؟؟؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- (4107077) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۴۲:۰۸
چگونه است كه اگر يكنفر حرفي سياسي برخلاف نطام بزند تا شب نشده دادگاهي ميشود و تا مدتها كسي از او خبر ندارد ولي پرونده هايي كه دزدي محض و قانون شكني است كه مبالغ 3000و8000و 12000و....ميليارد تومان ولي تا مدتها هيج كس خبر ندارد و وقتي هم رو ميشود بررسي ان سالها طول ميكشد كه انزمان هم ديگر اثري ندارد...واقعا هدف ما از انقلاب اين بود يا عدالت اجتماعي بود..ايا قوانين اسلام مشكل دارد يا ما در اجراي قوانين اسلامي مشكل داريم...ايا واقعا ما دين رسمي كشورمان اسلام و قوانين هم اسلامي است و صدها سوال ديگر...ايكاش امامان جمعه بجاي حمله دايمي به اين و ان وقت خود را صرف مشكلات منطقه خود ميكردند ...ايكاش يك هزارم توجه انها كه صرف جواب دادن به حرفهاي دشمنان خارجي ما ميشد صرف مشكلات داخلي ميشد..بالاخره كشور دولت دارد و جواب ياوه گويي خارجي ها را ميدهد و اگر نداد مسلما توسط مردم تو دهني ميخورد.. (4106134) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۰:۴۲:۴۹
تخلفات و مفاسد
متاسفنه هر تخلف یا دزدی از هر کسی در هر سیستمی کشف می شود فورا مسئول ان خود را بی گناه می داند و هزار ویک دلیل بی ربط را ردیف می کند . وقوع هر تخلف یادزدی در هر جا اول ناشی از همدستی رئیس ان سازمان است یا در نهایت از نادانی رئس ان سازمان است . بنابراین در هردو صورت رئیس سازمان مقصر اصلی میباشد .
بنابراین در تمام موارد دزدی و هر تخلفی باید اول رئیس ان سازمان دستگیر و مجازات شود وبعد عوامل دیگر با توجه به دو دلیل فوق هیچ عذر وبهانه ای هم قابل قبول نیست .مگر این که خود مدیر ورئیس سازمان کاشف تخلف یا دزدی بوده باشد . (4106135) (alef-13)
 
Norway
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۱:۱۱:۵۵
برنامه جناب توکلی رو امشب در برنامه "متن حاشیه" تماشا کردم به فاصله دو ساعت بعدش دیدم الیاس حضرتی که روزنامه اعتماد هم برای ایشان هست و با رای بالایی به همراه بقیه لیست امید به مجلس راه یافته داره در برنامه نگاه یک درباره فساد با یک نماینده دیگر صحبت میکنه..همه چیز رو بهم ربط میداد و آسمون رو به ریسمون میبافت که تهش از دولت دفاعی کرده باشه...املاک نجومی هم گاه وبیگاه پیش میکشید که بحث فیشهای نجومی رو تحت الشعاع قرار بده..آخرش هم آه و ناله کرد که مدیران در کشور ما بدبخت هستند و از شش صبح تا نیمه شب باید کار کنند و از این آه و ناله ها...وقتی صحبتهای جناب توکلی که بخاطر رای اکثریت نسبی مردم تهران به لیست امید از نمایندگی در مجلس بازمانده با صحبتهای آقای الیاس حضرتی مقایسه کردم دست به آسمون بلند کردم واز خدا خواستم روز قیامت تقاص مارو از کسانیکه بخاطر اهداف جناحی لیست امید را در شبکه های مجازی توی بوق و کرنا کردند وبا جوگیر کردن مردم بی اطلاع باعث شدند افرادی مثل احمد توکلی از نمایندگی مردم باز بمانند بگیره...آمین (4106165) (alef-13)
 
رضا
Australia
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۶:۱۷:۰۹
قبل از همه اینها مبارزه با فساد جسارت می خواهد جسارت که
گفتند یافت می نشود گشته ایم ما
گفت آن چه یافت می نشود آنم آرزوست (4106219) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۶:۴۰
همراه با جسارت،پاکدستی می خواهد.فردی پاک و جسور (4106537) (alef-13)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۶:۱۹:۵۴
متاسفانه مبارزه با فساد توی کشور ما فقط شده بیانیه دادن ولی در عمل تا به امروز هیچ یک از مسولین مجازات نشدن ، جناب آقای توکلی توی کره جنوبی یه اتفاق کوچک افتاد رئیس جمهورش استعفا و مورد محاکمه قرار گرفت به خاطر دوستش، و...... حالا توی کشور ما از بچه دبستانی بپرسین میگه طرف چکاره بوده و الان چکار کرده، تا زمانی که فامیل بازی و شعار و ...... رو نزاریم کنار هیچ اتفاقی نمیفته، و........ (4106221) (alef-13)
 
بابک
Australia
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۶:۲۱:۲۴
جناب آقای توکلی به نظر شما که اگر یک طرح ضربتی تهیه بشه و 100 نفر از مقامات اول کشور جایگزین بشوند در مبارزه با فساد تاثیر داره؟ (4106222) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۶:۴۷:۴۴
فساد با پند و ارز و نصیحت از بین نمی رود . تنها با شفافیت در رسانه های ازاد. (4106230) (alef-13)
 
بانو
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۸:۱۵:۲۳
خیلی ممنون که به ما امیدواری می دهید آقا توکلی اما خدمتتون عرض کنم که همین سایت منسوب به شما با سانسور و حذف کردن کامنت ها، خلاف عقیده شما درباره رابطه آزادی بیان و مبارزه با فساد عمل می کنه. من یه کامنت گذاشتم چند روز قبل که این آقایون مسوول که با هم دعوا می کنند باید بدونند که مردم طرف هیچ کدومشون رو نمی گیرن و میگن همه سر و ته یک کرباس هستید. کامنت من حذف شد اما شما دقیقا دیشب رو آنتن برنامه همین لفظ رو به کار بردید. پس نظر من مشکلی برای انتشار نداشت اما سانسورچی شما حذفش کرد. همین نظرم هم معلوم نیست منتشر بشه یا نه. (4106301) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۸:۱۸:۳۳
فقط به اندازه ی یک جو " غیرت " می خواهد اگر داشته باشند !!! (4106307) (alef-13)
 
محمدعلی
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۸:۵۵:۰۰
با سلام
آقای توکلی لطفا بفرمایید فقط فساد از نوع فساد مالی را پیگیری میکنید یا اگر اطلاعی از فساد اداری از نوع استخدام فک و فامیل در دانشگاه دولتی داشته باشیم آن را هم پیگیری میکنید؟ (4106371) (alef-13)
 
علی رضا
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۹:۱۰:۳۶
اقای دکتر توکلی دیشب صحبتهای شما را گوش دادم . شما را از زمانی که کاندید ریاست جمهوری شدید در تلوزیون سیاه وسفید خودمان دیدم ومیشناسم . شما گفتید فساد سیستماتیک شده وقتی به این درجه میرسه مثل ماشینی هست که ترمز بریده ومهار کردنش خیلی سخت میشه و زور کسانی که منفعت فساد را دارند بیشتر از بقیه هست . شما فرد صادق وشجاعی هستد ومشکل اینجاست که تعداد امثال شما ها خیلی کم هست .ومن به عنوان یک فرد معمولی که در این جامعه زندگی میکنم و هزینه های این فساد را پرداخت میکنم با شرایط موجود امیدی به از بین رفتن فساد ویا کاهش ان ندارم .یکی از این دلایل نا امیدی این است که زشتی فساد در کشور ازبین رفته است .مردم در مورد فساد جوک میسازند و خیلی مسائل دیگه چرا یکی از دادگاههای اقای بابک زنجانی علنی پخش نشد ؟ مردم هنوز نمی دونن در مورد بابک زنجانی چه اتفاقی افتاده . (4106391) (alef-13)
 
کارشناس بخش سلامت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۹:۳۸:۱۷
آقای توکلی!

بعنوان دیده بان مبارزه با فساد حتما باید علیه طرح غیرکارشناسی و پرهزینه باصطلاح تحول سلامت موضع بگیرید!

طرحی که فسادهای گوناگون در دلش جای داده است اعم از:

1.ایجاد رانت برای متخصصان خصوصا جراحان تا ده ها هزار فیش نجومی حقوقی ایجاد شود ولی مغفول مانده است!؟

2. تعمیر و ساخت و ساز بی ضابطه مراکز پزشکی که بسیاری شان فقط جیب پیمانکاران و شرکتهای تجهیزات پزشکی را پر کرده و بلااستفاده یا با نصف ظرفیت فعالند!

3. افول آموزش و پژوهش پزشکی طی سه سال بدلیل سرازیر شدن بودجه سمت درمان و جیب پزشکان و مدیران دانشگاهی و ستاد وزارتخانه و نیز عدم فرصت اساتید برای آموزش و پژوهش!

4. افت شدید شاخصهای بهداشت ایران در جهان خصوصا سلامت مادر و کودک !

5. بلعیدن پول بخش تولید توسط این طرح با برداشت بی ضابطه از صندوق ذخیره ، طرح هدفمندی ، حذف یارانه ها و نتیجتا بیکاری و گسترش بزهکاری و...

آقای دکتر توکلی!
تا کی در برابر این طرح فریبنده ، پر هزینه و غیرکارشناسی ( که البته الان بقول منتقدان بی طرف و حتی دکترپزشکیان حامی دولت شکست خورده است و با تنفس مصنوعی دولت برای انتخابات سرپانگاه داشته شده ) سکوت باید کرد؟

منتظریم... (4106424) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۹:۴۹:۴۴
به نام خدافقط می توانم بگویم خداقوت انشاالله موفق باشیدشایدبعدازاین بعضی هادیگر مملکت راملک اباواجدادی خودندانند (4106436) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.