نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448506
احمد توکلی: چرا آقای نعمت زاده اصرار دارد که شفافیت از بین برود/ خیانت به بیکاران، تحصیلکرده‌ها و جوان‌های ایرانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸
احمد توکلی گفت: وقتی سامانه‌ای کار می‌کند و توانسته این تقلب‌ها را شفاف کند و نمی گذارد تخلف صورت بگیرد و جریمه می‌کند، باید تعطیل شود؟ چرا باید آقای نعمت زاده اصرار داشته باشد که شفافیت از بین برود و به دست او بیافتد که خود مسئله دارد.

پس از آنکه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری فرامرزی که از آن به عنوان یک نمونه مطلوب جهانی در دولت یازدهم نام برده می‌شود توانست با بهره گیری از امکانات روز دنیا میزان کشفیات مواد مخدر و کالاهای قاچاق را گسترش دهد حواشی پیرامون اداره و مدیریت این سامانه ادامه دارد.

از یک سو، موفقیت گمرک در راه‌اندازی این سیستم و سوی دیگر، اخذ حقوق بیت‌المال از ثروتمندان آزمند موجب شده است تا بدنه نفوذی و صاحب قدرت سعی کنند تا شرایط را برای ادامه کار سامانه جامع گمرکی با چالش روبه‌رو کنند.

این چالش از زمانی که گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای شفاف‌سازی و مبارزه با قاچاق دانه درشت‌ها، پرونده تخلف شرکت‌های شناخته شده لوازم‌خانگی را با بهره‌گیری از سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجاری فرامرزی کشف و مستندسازی کرد، وارد فضای جدیدی شد.

این اقدام گمرک موجب واکنش وزیر صنعت، معدن و تجارت و ارسال نامه‌ای برای رییس‌کل گمرک شد و در این نامه از گمرک خواسته شده بود که این پرونده را نادیده گیرد. موضوعی که با واکنش شدید دیدبان شفافیت و عدالت مواجه شد. مستند شدن تخلفات و تسری آن به دیگر متخلفان موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای گرفتن ابزار سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری فرامرزی از گمرک برای کور کردن اقدامات آتی این سازمان مدافع بیت‌المال متمرکز شود.

در همین خصوص، احمد توکلی، رییس هیات مدیره دیدبان شفافیت و عدالت در گفت و گو با افکارنیوز گفت: «متاسفانه هشدار ما به دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت موثر واقع نشد. با وجود این‌که آقای جهانگیری دستور رسیدگی به اعتراض دیدبان شفافیت و عدالت راجع به اقدام آقای نعمت زاده را دادند، ولی ظاهرا کار به نتیجه نرسیده است؛ به طوری که آقای نعمت زاده مدعی شده که چرا گمرک باید در این مسئله دخالت کند و پنجره واحد داشته باشد و این از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.»

وی با اشاره به اینکه سامانه واحد در این زمینه از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست، گفت:« سامانه واحد وظیفه گمرک است که بتواند از این طریق بازرگانی خارجی را شفاف کند. در حال حاضر چندین موارد شفاف و معلوم شده است. به طور مثال شرکت ال جی که بخشی از کالای خود مانند موتور یخچال را از بندر چابهار می‌آورد و ادعا می‌کرد مابقی را در داخل تولید می‌کند در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد مشخص شده که تخلف کرده است. به همین ترتیب تنها ۵ درصد از حقوق بیت المال در زمان ترخیص از گمرک را می‌داد و مابقی سود بازرگانی اصلا پرداخت نمی‌شد. یا حتی در یخچال را از جلفا می‌آورد و باز هم ۵ درصد مالیات می‌داد.»

توکلی با اشاره به تخلف ال‌جی گفت: «همین روش را به کار گرفتند و به این ادعا دروغ که بعدا کل کالا را در داخل می‌سازند از گمرک کشور کالا ترخیص کردند.»

وی بیان کرد: «وقتی سامانه‌ای کار می‌کند و توانسته این تقلب‌ها را شفاف کند و نمی گذارد تخلف صورت بگیرد و جریمه می‌کند باید تعطیل شود؟ چرا باید آقای نعمت زاده اصرار داشته باشد که شفافیت از بین برود و به دست او بیافتد که خود مسئله دارد.»

رییس هیات مدیره دیدبان شفافیت و عدالت اظهار کرد: «عملا دارند جلوی سیستم سنگ می‌اندازند. با پیوند ثروت و قدرت همین کار را می‌کنند. این خیانت به بیکاران ،تحصیلکرده‌های کشور و جوان‌های ایرانی است و باید دست از این خیانت بر دارند.»
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۵:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۸:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۱۷:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۱۷:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ۲۱:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ۱۴:۳۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ۲۳:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ۲۳:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۷ ۱۰:۴۲
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی، نعمت زاده، گمرک ، سامانه جامع گمرکی،دیده بان شفافیت و عدالت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۱۳:۱۶
سلام اقای توکلی هر چند نظرات شما خوب وسازنده است و حرکت خوبی را شروع کردید ولی این مورد اشکالات زیادی دارد که بهتر است از دست اند کاران امر مشکلات را جویا شوید ریشه از پایه خراب است با تشکر از نظرات و حرکات مثبت شما در کلیه امور ارادتمند شما (4173698) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۴۳:۳۱
خدایا چرا هیچکی جلوی این آقای نعمت زاده رو نمیگیره؟!!!!!.......ممنون آقای توکلی که حداقل شما با شجاعت ایستاده اید. (4173734) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۵:۴۴:۰۹
وزیر چند هزار میلیاردی....... (4173735) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۲۲:۴۳:۱۸
روحانی همچنان بشدت مچکریم ؟!!!!
بعد از چهار سال: وعده 100 روزه و رونق اقتصادی و طرح جایگذین مسکن مهر و هزار وعده وفا نشده چه شد
وزیران باحال، مدیران نجومی، دو تابعیتی ....
خیلی خیلی مچکریم (4174201) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۶:۵۰:۰۷
یکسویه به قضاوت نشستن تنها پنجاه درصد واقعیت را مشخص میکند. از آقای نعمت زاده به طوری دوستانه دعوت به مصاحبه کنید تا نظرات ایشان را هم بشنويم. (4173798) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۶:۵۷:۳۰
دکتر توکلی عزیز ؛ اینکه شما و ما مردم هنوز نتوانسته ایم حریف... ها و سایر ابر متخلفان شویم ! ، به ناظرانی که خودشان احتیاج مبرم و شدیدی به ناظر و بازخواست کننده دارند برمیگرد
از کشوری که ..... آن به جای نوکری ملت ، به شرکا و وکلای دولت تبدیل شوند ! ، بیش از این انتظار نمیرود
وا اسفا" علیهما (4173806) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۷:۰۷:۰۸
هر کشور دیگه ایی بود تکلیف نعمت زاده رو روشن میکرد نه اینکه فقط تو فضای مجازی و سایت ها حرف ردوبدل بشه بدون اینکه عملا کاری انجام بشه همه چی فشل تو بوروکراسی (4173823) (alef-13)
 
تقوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۲۰:۳۷:۲۹
واقعا متاسفم که این اقای وزیر در این دوران حساس اقتصادی با خیال راحت سکاندار این وزارتخانه شد و خارج از اصول علمی دست به کارهایی میزند که بر دشواری شرایط سوئ اقتصادی اضافه می کند.واقعا در حق تولید داخل جفا کرد (4174031) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۰۰:۰۶:۴۳
جناب دکتر توکلی عزیز بهتر از همه مردم می دانید که کلماتی مانند ,, شفافیت _ شایسته سالاری _ قانونمندی _ ........... ,, چند ده سال است که فقط و فقط ( کاربرد های شعاری ) داشته و دارند و خواهند داشت پس ضمن تشکر و قدردانی از جنابعالی و همکارانتان متاسفانه .... (4174284) (alef-11)
 
تبریز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۰۱:۰۴:۳۶
جناب توکلی یکی از راه های به چالش کشیدن این وزیر استارت تحریم خودروی صفر داخل است. خواهشآ تمام کامنت های منتقدین خودرو داخلی را منتشر کنید. ممنون (4174328) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.