توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478497
جنون ضدایرانی آمریکا محکوم به شکست است/ اسلام وهابی عربستان تفاوتی با داعش ندارد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۷
یک روزنامه آمریکایی نوشت تا زمانی که سیاست‌گذاران آمریکایی مدل ذهنی ضد ایرانی خود را تغییر ندهند، محکوم به شکست هستند.

به گزارش تسنیم، روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» در گزارشی با عنوان «جنون غیرمنطقی آمریکا در قبال ایران»، به اظهارات اواسط آوریل «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در ریاض که مدعی شد ایران عامل مشکلات موجود در منطقه است، اشاره کرد و نوشت بیشتر داوطلبان خارجی گروه تروریستی داعش از بلژیک و یا مالدیو هستند تا ایران.

نویسنده این گزارش اظهارات وزیر دفاع آمریکا درباره ایران را نادرست توصیف کرد و نوشت حقیقت این است که ایران پشت پرده آشفتگی های فعلی در خاورمیانه نیست و تا وقتی که سیاست گذاران در واشنگتن مدل ذهنی خود علیه ایران را تغییر ندهند، محکوم به شکست هستند.

بر اساس این گزارش، یک استراتژی ملی کارآمد و جدی نباید روی احساسات تکیه کند بلکه نیازمند یک محاسبه منطقی و بی طرفانه است که با به خاطر سپردن این موضوع می توان گفت که اکنون زمان آن رسیده است که نگاه تازه ای به ماهیت روابط پردردسر آمریکا با ایران و جایگاه واقعی جمهوری اسلامی در میان مشکلات آمریکا در خاورمیانه داشت.

هافینگتون پست با زیر سوال بردن درستی اظهارات ماتیس درباره نقش ایران در درگیری های منطقه ای در خاورمیانه نوشت که در واشنگتنی که با ایران هراسی پر شده است، تهدید آمیز نشان دادن ایران تقریبا در تمام سخنرانی های سیاسی، امری معمول شده است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه به مواردی از درگیری ها در منطقه اشاره کرد که ایران نقشی در آنها ندارد از جمله بهار عربی و هرج و مرج بعد از آن در تونس، لیبی و مصر، جنگ طولانی مدت و دهه ای ترکیه با کردهای جدایی طلب و گسترش مداوم شبه نظامیان القاعده در سوریه و شبه جزیره عربستان.

هافینگتون پست با اشاره به اینکه مداخله فرضی ایران در یمن به عنوان فقیر ترین کشور خاورمیانه یکی از طبل های مورد علاقه جنگ طلب های ایران هراس است، نوشت گزارش های معتبری وجود دارد که نشان می دهند در تبانی بین ایران و حوثی های یمن که کانون جنگ سعودی ها به حساب می آیند، تا حد بسیار زیادی اغراق شده است.

این روزنامه نوشت حضور یگان های نظامی عربستان سعودی در یمن و سایر جاها، حضور امارات متحده عربی در یمن، روسیه در سوریه و حضور آمریکا در بیشتر جاهای جهان این سوال را مطرح کرده است که کدام کشورها در حال بی ثبات کردن کشورهای دیگر هستند؟!

در جای دیگری از این گزارش به اقدام مکرر آژانس های دولتی مختلف و وزارت امور خارجه آمریکا در زدن برچسب «حامی تروریسم» به ایران اشاره و تاکید شده است که این نوع برچسب زدن ها به ایران حقیقتا اقدامی گمراه کننده هستند به طوری که بررسی سالانه وزارت خارجه آمریکا از تروریسم جهانی با شروع سال 2016 میلادی نشان می دهد که داعش بزرگ ترین تهدید تروریستی در جهان به حساب می آید نه ایران، نه حزب الله و نه حوثی ها.

بیشتر عضوگیری های داعش از میان متحدان آمریکا است

هافینگتون پست در ادامه با طرح این سوال که چطور می توان کشور ایران را که در جنگ علیه داعش و گروه های مختلف وابسته به القاعده در عراق و سوریه سرمایه گذاری عمیقی کرده است، بزرگ ترین حامی تروریسم خواند، نوشت در حقیقت، بیشترین منابع ارشد استخدام گیری های خارجی داعش از میان کشورهای تونس، عربستان سعودی، ترکیه و اردن که از شرکای دوست آمریکایی به حساب می آیند، صورت می گیرد و نه ایران.

بر اساس این گزارش، شهروندان کشورهای متحد آمریکا از جمله عربستان سعودی و مصر هزاران نفر را در حمله تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا کشتند و از آن زمان تاکنون، 85 درصد از حملات تروریستی داخل خاک آمریکا توسط شهروندان آمریکایی و کسانی عملیاتی شده است که اکثرا متولد آمریکا بوده اند و از میان 13 شهروند آمریکایی دخیل در این حملات تروریستی مرگبار، یک نفر ایرانی آمریکایی نبوده است.

با وجود نقش سیا در روی کار آمدن شاه، ایران باید احساس تهدید کند

این روزنامه نوشت طبیعت استراتژی نظامی ایران دفاعی و بر اساس احساس تهدید شدن است و زمانی که پای قدرت آمریکایی به میان می آید، (مانند کودتای انگلیس و سیا در سال 1953 که به سرنگونی نخست وزیر منتخب ایران شد و همچنین حمایت از صدام حسین حاکم مستبد عراق در حمله به تهران در سال های 1980 تا 1988 میلادی تا همین دولت فعلی در آمریکا و حمایت تمام و کمال او از سعودی های مستبد و همکاری آنها علیه ایران)، دلایلی منطقی وجود دارد که ایران احساس تهدید کند.

نویسنده این گزارش نوشت عجیب است که دولت «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور اسبق آمریکا، ایران را محور شرارت نامید اما ایران برخلاف آن 15 هواپیماربای سعودی و شاید برخلاف خود دولت سعودی، هیچ ارتباطی با حملات تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا نداشت و حتی در حذف اولیه طالبان در افغانستان و دستگیری جنگجویان فراری القاعده نیز کاملا مفید عمل کرد.

اسلام وهابی عربستان تفاوت چندانی با ایدئولوژی داعش ندارد
در مقابل، برخی از شرکای واشنگتن در منطقه را باید دید مانند عربستان سعودی که نوع سرسختانه ای از اسلام وهابی را به اجرا می گذارد که تفاوت چندانی با ایدئولوژی پایه داعش ندارد.

بر اساس این گزارش، دولت عربستان سعودی علنا 73 نفر را سالانه اعدام م یکند که نوجوان ها و بیماران روانی نیز در بین اعدامی ها دیده می شوند. یکی از تکنیک های مورد علاقه سعودی ها، گردن زدن است آن هم در شرایطی که تمامی قربانیان این اعدام ها، محکوم به قتل نیستند.

بر اساس گزارش سال 2015 سازمان عفو بین الملل، جرایم غیر کشنده ای مانند سرقت و از دین برگشتگی و جادوگری در عربستان مجازاتی معادل مرگ دارند.
*قرارداد 110 میلیارد دلاری؛ پاداش ترامپ به ریاض برای ایجاد قطحی در یمن

نه تنها حملات تروریستی 11 سپتامبر توسط سعودی ها انجام شد بلکه عربستان سعودی از یک شاخه از القاعده به نام جبهه النصره نیز در درگیری های سوریه حمایت می کند. علاوه بر این، حمایت ادامه دار ریاض از حملات هوایی تحت پشتیبانی آمریکا به حوثی های یمن نیز به مرگ تعداد بیشماری از غیرنظامیان در این کشور منجر شده و به ایجاد یک قحطی فاجعه بار در یمن کمک و آن را تشدید کرده است.

هافینگتون پست نوشت که آمریکا نیز در واکنش به این اقدامات عربستان سعودی، یک قرارداد بی سابقه تسلیحاتی به ارش 110 میلیارد  دلار با سعودی ها امضا کرد.

این روزنامه با اشاره به اینکه سیاست آمریکا در خاورمیانه، گیج کننده، معکوس و خطرناک است، نوشت آمریکا در واکنش به کودتای 2013 «عبد الفتاح السیسی» علیه دولت منتخب مصر و بازداشت های خودسرانه و گسترده و شکنجه زندانیان در این کشور و اعدام های فرا قضایی در آن، 1.4 میلیارد دلار در بودجه مالی سال 2017 میلادی خود برای مصر لحاظ کرد که بیشتر این بودجه صرف کمک نظامی به مصر می شود.

حتی ترامپ اخیرا از السیسی برای رفتن به کاخ سفید دعوت کرده و در حال برنامه ریزی برای سفر آتی به مصر است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه به وضعیت بی ثبات ترکیه و کودتای نظامی اخیر در این کشور و جنگ آن علیه کردهای جدایی طلب و مداخله اش در جنگ داخلی سوریه و وضعیت وخیم حقوق بشر آنکارا و ... اشاره کرد و نوشت آمریکا در واکنش به این وضعیت در ترکیه، 3.8 میلیون دلار کمک نظامی مستقیم به آنکارا را در بودجه سال 2017 خود لحاظ کرده و وعده ادامه فروش سلاح فراتر از 2.3 میلیارد دلار سال گذشته را به آنکارا داده است.

تحریم، تاثیری بر سیاست و جایگاه منطقه ای ایران نداشته است

هافینگتون پست با اشاره به اینکه سیاست فعلی آمریکا در قبال ایران نتیجه ای معکوس دارد و جنگ طلبی ناتمام آمریکا با ایران توافق هسته ای را از بین می برد، نوشت: حقیقت شرایط فعلی این است که با وجود دهه ها تحریم و مهار نظامی ایران، آمریکا نتوانسته است به طرز چشمگیری روی سیاست های ایران و یا جایگاه این کشور در منطقه تاثیری بگذارد.

این روزنامه نوشت که حقیقت ناراحت کننده که واشنگتن باید با آن روبرو شود، این است که سیاست آمریکا در قبال ایران نتوانسته است با وجود 4 دهه تلاش از زمان سرنگونی دیکتاتور دست نشانده آمریکا در ایران در سال 1979 میلادی تاکنون، به اهداف خود برسد و جنگ طلبان دموکرات و جمهوریخواه عرصه سیاست خارجی آمریکا بدون تردید با ناامیدی با این حقیقت می جنگند اما منزوی کردن ایران مدت هاست که سودمندی خود را از دست داده است.

انتخابات ریاست جمهوری در ایران چشمگیر و دموکراتیک بود
در این گزارش آمده است که طرد کردن ایران نشان دهنده یک طرز فکر ناشی از ترسی بیمارگونه است و یک استراتژی مستدل محسوب نمی شود ولی با این حال، رئیس جمهور جدید آمریکا به عربستان سعودی که یک کشور حقیقتا استبدادی است، می رود و بعد از برگزاری انتخابات در ایران که از هر لحاظ و بدون تردید انتخاباتی دموکراتیک و چشمگیر بود، ایران را مستبد می خواند و تقریبا خواستار تغییر نظام در این کشور می شود.

هافینگتون پست نوشت که ایران خواستار مشروعیت و امنیت بین المللی و درجه ای معقول از قدرت منطقه ای و نه تسلط جهانی است و به طور خلاصه می توان گفت که سیاست آمریکا در خاورمیانه معکوس و خطرناک است و می تواند واشنگتن را گرفتار جنگ با ایران کند اما آمریکا به دشمنان بیشتری نیاز ندارد و دولت ترامپ این فرصت خاص را دارد تا روابط با ایران را عادی سازی کند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، عربستان، کاخ سفید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.