نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477939
شهریه دانشگاه آزاد کاهش می یابد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۲
عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي اولين اولويت هيات امناء را معرفي گزينه‌هاي پيشنهادي براي رياست دانشگاه بيان و همچنين اظهار كرد: طرح كاهش شهريه و افزايش كيفيت دانشگاه آزاد از ديگر اولويت‌هاست.

دكتر محمد حسن شجاعي فرد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ميزان آشنايي خود با دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: بنده از اولين افرادي هستم كه 28 سال پيش آيين‌نامه و اساسنامه تشكيل دانشگاه آزاد را نوشتم، اين اساسنامه كه توسط سه نفر نوشته شد و مورد تصويب قرار گرفت، دانشگاه آزاد بر اساس آن تشكيل شد. براين اساس آشنايي خوبي با دانشگاه آزاد دارم.

استاد دانشگاه علم و صنعت با اشاره به سوابق مديريتي خود در مجموعه آموزش عالي كشور، قائم مقام دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رييس بازرسي شوراي عالي انقلاب فرهنگي را برخي از آنها بيان كرد و افزود: با همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و دانشگاه آزاد ارتباط داشته‌ام. همچنين با توجه به اينكه پسرم فارغ‌التحصيل دانشگاه آزاد است از نزديك با خدمات، مشكلات و مسايل اين دانشگاه آشنا هستم.

وي گفت: اميدواريم ما نيز بتوانيم مثمرثمر واقع شويم و خدمات دانشگاه به مردم و جوانان را ارتقا دهيم كه اين موضوع از كارهاي اصلي هيات امناست.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه با اشاره به تعيين مهلت يك ماهه از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي معرفي گزينه‌هاي پيشنهادي براي رياست دانشگاه آزاد اظهار اميدواري كرد كه در فاصله يك ماه با تشكيل جلسه هيات امنا، گزينه‌هاي پيشنهادي تعيين و معرفي شوند.

شجاعي‌فرد درباره زمان برگزاري اولين جلسه هيات امنا نيز گفت: اين موضوع هنوز مشخص نيست و اين موضوع از سوي رييس هيات امنا و وزير تعيين مي‌شود.

وي درباره گزينه‌هاي پيشنهادي و اولويت‌هاي تعيين رييس دانشگاه آزاد اظهار كرد: رييس آتي دانشگاه آزاد اسلامي بايد داراي سبقه درخشان دانشگاهي و توان مديريتي خوب باشد تا بتواند مجموعه دانشگاه آزاد را اداره كند.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد درباره كانديدهاي مورد نظر گفت: هيات موسس بايد كانديدهاي مورد نظر خود را به هيات امنا معرفي كند و اين سوال بايد از آنها شود.

وي در عين حال درباره امكان معرفي جاسبي براي رياست دانشگاه آزاد، گفت: دكتر جاسبي نيز مي‌تواند يكي از كانديدها باشند اگر خود ايشان داوطلب باشند و يا هيات موسس معرفي كنند به عنوان يك كانديد در هيات امنا مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

 كنترل هزينه تحصيل و كاهش شهريه‌ دانشجويان از اولويت‌هاي پيش‌روي هيات امناي دانشگاه آزاد

 دانشگاه آزاد حداقل بايد در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها همتراز ساير دانشگاه‌ها باشد

شجاعي فرد در ادامه ديگر اولويت‌هاي پيش‌روي هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي را كنترل هزينه تحصيل در اين دانشگاه و كاهش شهريه‌ دانشجويان بيان كرد و گفت: كاهش شهريه براي ما يك محور است.

وي افزود: شهريه‌ دانشگاه آزاد چهار سال است كه افزايش نيافته است و بايد بررسي شود كه با توجه به نرخ تورم چگونه مي‌توان شهريه دانشگاه را كاهش داد. اين از وظايف هيات امناست كه طرحي را بررسي و تهيه كند تا با كاهش هزينه‌ها 10 تا 20 درصد شهريه دانشجويان نيز كاهش يابد.

شجاعي‌فرد موضوع كاهش هزينه‌هاي غيرضروري را معياري به عنوان كاهش شهريه‌ها عنوان و تاكيد كرد: منظور از هزينه‌هاي غير ضروري حقوق اعضاي هيات علمي و كاركنان نيست بلكه ساخت و سازهاي غير ضروري و هزينه‌هاي مغاير دانشگاهي است كه اين موضوع بايد به صورت يك طرح بررسي شود. البته در حال حاضر نظر كارشناسي دقيق نداريم كه آيا اين كار عملياتي است يا خير.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي، يكي از ديگر از اولويت‌هاي هيات‌ امنا را مباحث فرهنگي خواند و در اين راستا به سياست بومي‌سازي دانشجو و تسهيل نقل و انتقال دانشجويان به ويژه دانشجويان دختر اشاره كرد و گفت: موضوع نقل و انتقال دانشجو از موارديست كه خيلي زود انجام مي‌گيرد. اگر اين طرح اجرا شود بخش عمده‌اي‌ از مشكلات فرهنگي دانشگاه آزاد رفع مي‌شود.

موضوع كيفيت دانشگاه آزاد اسلامي را از ديگر اولويت‌هاي هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي است كه شجاعي‌فرد آن را بيان كرد و گفت: دانشگاه آزاد به اندازه كافي توسعه كمي داشته است بنابراين بايد براي افزايش كيفيت آموزش و تحقيقات در دانشگاه آزاد تلاش كرد به گونه‌اي كه در آينده، دانشگاه آزاد حداقل در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها همتراز ساير دانشگاه‌ها باشد.

وي ادامه داد: دانشجويان دانشگاه آزاد عليرغم اينكه پول مي‌دهند و درس مي‌خوانند طبيعتا هميشه از اينكه اين دانشگاه به عنوان يك دانشگاه علمي مطرح در سطح كشور به خصوص در هنگام استخدام شناخته نمي‌شود ناراضي هستند.

استاد دانشگاه علم و صنعت در عين حال اظهار كرد: البته برخي واحدهاي دانشگاه آزاد در شرايط فعلي مي‌توانند با برخي دانشگاه‌هاي دولتي در شهرستان‌ها رقابت كنند.

قصد نداريم دانشگاه آزاد را دولتي كنيم

كيفيت دانشگاه آزاد را بايد به سمت كيفيت دانشگاه‌هاي دولتي سوق دهيم

عضو هيات امنا دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه قصد نداريم دانشگاه آزاد را دولتي كنيم، تصريح كرد: درصدد هستيم، كيفيت آن را به سمت كيفيت دانشگاه دولتي سوق دهيم به عبارتي با توجه به رشد شديد كمي بايد رشد كيفي به صورت جدي انجام شود و كيفيت آن قابل قبول باشد.

وي پرداختن به بحث نرم‌افزاري را از ديگر اولويت‌هاي موجود خواند و گفت: سخت‌افزار به اندازه كافي در مجموعه دانشگاه آزاد وجود دارد. در حال حاضر 16 ميليون متر مربع بناي ساختماني و تجهيزات بسيار زياد در دانشگاه وجود دارد، لذا اينك بايد نسبت به ارتقاي بحث نرم‌افزار و كيفيت آموزش و تحقيقات و اصلاح هرم اعضاي هيات علمي و در نتيجه ارتقاي سطح علمي فارغ التحصيلان اقدام كرد.

وي ساماند‌هي وضعيت اعضاي هيات علمي دانشگاه را از ديگر اولويت‌ها عنوان كرد و گفت:‌ بايد به صورت جدي براي اين موضوع فكر شود. اين طبقه زحمتكش دانشگاه آزاد در اقصي نقاط كشور، تلاش خود را براي ارائه علوم به دانشجويان انجام مي‌دهند ولي متاسفانه ساماندهي مطلوبي براي ارتقاي سطح علمي آنها وجود ندارد.

رسيدگي به وضعيت كانون‌ها و تشكل‌هاي دانشجويي، پاسخگويي و رفع نيازهاي دانشجويان، اعضاي هيات علمي و كاركنان از ديگر موضوعاتي بود كه به گفته شجاعي فرد هيات امنا دانشگاه آزاد بايد به آنها بپردازد.

به گفته وي، اگر هيات امنا جلسات مستمر داشته باشد مي‌تواند در فاصله كوتاهي آيين‌نامه و مقررات لازم براي اين اولويت‌ها را تهيه و تدوين كند.

 افزايش بعد نظارتي هيات امنا بر عملكرد مديران دانشگاه آزاد

وي در خصوص افزايش بعد نظارتي هيات امنا بر عملكرد مديران، گفت: قطعا بحث نظارت يكي از مباحث مهم است و طبيعتا هيات امنا باتوجه به اساسنامه جديد دانشگاه آزاد اين نظارت را به صورت مستمر خواهد داشت، در عين حال ساير دستگاه‌هاي نظارتي همچون بازرسي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ... از اين پس خيلي دقيق تر وظيفه نظارتي خود را انجام خواهند داد.

شجاعي فرد افزود: همه فعاليت‌هاي مطرح شده نيازمند بررسي و كاركارشناسي است و در اين راستا از نظر كارشناسي اعضاي هيات علمي، كارشناسان، كاركنان دانشگاه و همچنين دانشجويان و به ويژه تشكل‌هاي دانشجويي استفاده خواهد شد.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اظهار كرد: هيات امنا تلاش مي‌كند دانشگاه آزاد در چهارچوب و همسو با سياست‌هاي كلان نظام مقدس اسلامي در مورد آموزش عالي كشور كه مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم و بهداشت است اقدام كند، طبيعي است كه همه اعضاي هيات امنا از اين سياست ها اطلاع دارند و با توجه به تجربه بسيار زياد آنها در امر آموزش عالي مي‌توانند در اين راستا اقدام كنند.

شجاعي‌فرد در خاتمه خاطرنشان كرد: ما خواستار يك دانشگاه پويا، ديناميك و با نشاط در سطح دانشگاه‌هاي كشور هستيم، ظرفيت و پتانسيل براي اين كار در دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد و ما بايد آن را بيشتر عملياتي كنيم.
 
کلمات کلیدی : شهریه دانشگاه آزاد + علی اکبر ولایتی + دانشگاه آزاد
 
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۰:۴۳:۰۹
دروغ می گوید!
سال ۹۳ شهریه ثابت ورودی های قبل را به بهانه اینکه فقط اسمش ثابت است ۲۰ درصد اضافه کردند! (4405157) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.