نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429888
مرد تحصیلکرده در دام گزارشگر قلابی تلویزیون
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۵
ایران نوشت: مرد تحصیلکرده که در جریان کلاهبرداری از راه دور در دام شیاد تلفنی افتاده بود با مراجعه به دادسرای سعادت آباد ماجرای این کلاهبرداری را برای بازپرس شرح داد.

شاکی که از پژوهشگران وزارت ارتباطات است، گفت: سرگرم کار بودم که تلفن همراهم زنگ زد و مرد جوانی با خوش زبانی گفت: «سلام آقا من از یک برنامه زنده تلویزیونی با شما تماس می‌گیرم. باید به اطلاعتان برسانم که برنده یک سفر زیارتی عتبات شده‌اید. اما اگر نخواهید به این سفر بروید می‌توانیم از طریق صدا و سیما مبلغ پنج میلیون تومان به حساب بانکی شما واریز کنیم.»

شاکی ادامه داد:گزارشگر قلابی تلویزیون چنان نقش خود را بخوبی اجرا کرد که ذره‌ای شک نکردم.این کلاهبردار حتی گفت، چند نفر از افراد سرشناس نیز هم‌اکنون در برنامه تلویزیونی زنده حضور دارند و شاهد صحبت تلفنی ما هستند و این برنامه به‌طور مستقیم پخش می‌شود.نحوه صحبت و برخوردهای این کلاهبردار به قدری حرفه‌ای بود که به هیچ چیزی شک نکردم و شماره عجیب خط تلفنش هم دلیلی بر اعتماد بیشترم شد.او می‌گفت 45 دقیقه دیگر پول به حسابم واریز خواهد شد و من تنها باید پرینت حسابم را داشته باشم تا متوجه دریافت پول شوم. بعد هم یک شماره نمابر به من داد و خواست از این طریق با آنها در ارتباط باشم.همچنین گفت باید هر چه زودتر به عابربانک بروم و برای سازمان صداوسیما یکسری اطلاعات بانکی ارسال کنم.چرا که برنامه زنده در حال اتمام است و باید خیلی فوری این کار را انجام دهم. وقتی مقابل دستگاه خودپرداز رسیدم هرچه را که از آن سوی خط می‌گفتند موبه‌مو اجرا می‌کردم اما با اینکه گزینه فارسی را هم انتخاب کردم باز هم متوجه این کلاهبرداری نشدم. گزارشگر قلابی اعدادی را به من دیکته کرد که وارد دستگاه خودپرداز کنم تا 5 میلیون تومان به حسابم واریز شود.در حالی که این اعداد یک تله بود زیرا در چشم به هم زدنی هرچه در حسابم بود برداشت شد.

با شکایت این پژوهشگر فریب خورده، مأموران با دستور قضایی بلافاصله به تحقیق دراین باره پرداختند.تا اینکه تجسس‌های پلیسی نشان داد پول‌های برداشتی از او به حساب بانکی فردی در کرج واریز شده است که تنها سه روز از افتتاح آن می‌گذشت. موجودی این حساب نیز تنها 32 هزار تومان بود اما مبالغ میلیونی از آن برداشت شده بود.تحقیقات پلیسی هم نشان داد این حساب با مدارک جعلی افتتاح شده و صاحب حسابی وجود ندارد.با به‌دست آمدن این اطلاعات، تحقیقات قضایی و پلیسی برای ردیابی و شناسایی گردانندگان این کلاهبرداری از راه دور تحت نظر بازپرس دادسرای سعادت آباد همچنان ادامه دارد.
 
کلمات کلیدی : دستگیری + کلاهبرداری
 
رسول
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۰۸:۱۰:۳۶
سلام،من خودم هدف این مدل کلاهبرداری بودم،برا شکایت که رفتم روزانه چندین نفر قربانین،ولی خوب یا متاسفانه اراده ای برای جلوگیری وجود ندارد والا.... (4092510) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۲۰:۱۱:۳۹
راه جلوگیری از این کار و هر کار مشابه، آگاهی داشتن است. (4093794) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۰۸:۱۵:۴۰
یک بار هم چنین اتفاقی برای من افتاد و فرد کلاهبردار با مهارت تمام من را پای باجه بانک کشاند و اعدادی به من دیکته کرد و من در دستگاه وارد می کردم. البته در لحظات آخر من حدس زدم که کلاهبردار است و تماس را قطع کردم و عملیات عابربانک را متوقف نمودم.

سوالی که برای من همیشه مطرح بوده و الان با خواندن این گزارش باز متعجب شدم این است که کلاهبردار در این شیوه از چه روشی استفاده میکند؟

چون وقتی مالباخته پای دستگاه عابربانک است یک سری اعداد به او دیکته می شود و این اعداد هیچ ارتباطی با دکمه ها و دستورات منوی عابربانک ندارند.

بدون شک این یک ضعف امنیتی در دستگاه های خودپرداز است و کلاهبردار ها به خوبی از این نقاط ضعف آگاهی دارند.

ولی بدون شک سازندگان این دستگاه ها و مسئولین امنیتی بانک نیز باید از این نقطه ضعف امنیتی خبر داشته باشند.

آیا این روش کلاهبرداری که سالهاست در حال انجام است راه جلوگیری ندارد؟ (4092514) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۰۸:۴۸:۱۳
دقت بفرماييد: "این حساب با مدارک جعلی افتتاح شده و صاحب حسابی وجود ندارد"... بي شك بانك يكي از مقصران اصلي است... اگر نظام بانكي در احراز هويت افراد دقت نسبي به خرج بدهند چنين اتفاقاتي كمتر رخ ميدهد... سيستم كيلويي نتيجه اش همين است (4092547) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۰:۴۷:۴۴
بابا چرته.برای برداشت پول از حساب خودم با اینکه مسئول باجه آشنایه هر دفه دارم کارت ملی نشون میدم.مگه میشه حساب باز کرد بدون مدارک.کار خود بانکه. (4092741) (alef-13)
 
yasin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۱:۰۱:۰۲
باید رییس بانک رو به اندازه سه برابر مبلغ کلاهبرداری جریمه کنن تا حساب دست همشون بیاد. (4092779) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.