توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491815
تحلیلگر روس: آمریکا به دنبال خنثی کردن نقش ایران در آزادسازی موصل است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸
یک تحلیلگر سیاسی روس بر این باور است که واشنگتن سعی می‌کند تا نقش مهم ایران در آزادسازی شهر موصل در شمال عراق را خنثی کرده و آن را تحت تاثیر قرار دهد.

«اندریو کوریبکو» تحلیلگر سیاسی مستقر در مسکو در مصاحبه با تسنیم ضمن اشاره به پیروزی نیروهای عراقی در آزادسازی شهر موصل تاکید کرد: آمریکا سعی می کند تا نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در آزادسازی موصل از چنگال تروریست های داعش را خنثی کرده و این نقش را تحت تاثیر قرار دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: آمریکا به طور قابل پیش بینی سعی دارد تا سهم خود را در این پیروزی، چشمگیر نشان دهد و عمدا نقش ایران را که از طریق نیروهای متحدش ایفا کرده، خنثی کند و آن را کم اهمیت جلوه دهد. این تحلیلگر روسی گفت: آزادسازی موصل یک پیروزی بزرگ و دستاورد برجسته در جنگ علیه تروریسم است ولی نباید بیش از حد این پیروزی را جشن گرفت چرا که کارهای زیادی هنوز باید برای مقابله با تروریسم انجام شود، هم برای آزادسازی مناطق بیشتر عراق و هم برای برقراری امنیت در مناطقی که قبلا آزاد شده است.

کوریبکو در ادامه افزود: علاوه بر این به پایان رسیدن جنگ علیه تروریسم در عراق به این معنا نیست که آینده ای صلح آمیز و موفق و مرفه برای این کشور تضمین شده است، آن هم با توجه به سناریوی بی ثبات کننده جدید کردها برای برگزاری همه پرسی استقلال. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که این مساله می تواند منجر به یک جنگ داخلی در عراق در میان شیعیان، سنی ها و کردها یا حتی وقوع یک جنگ منطقه ای شبیه جنگ اعراب علیه اسرائیل در سال 1948 میلادی شود.

وی درباره تلاش های آمریکا برای بزرگ جلوه دادن نقش خود در پیروزی موصل، گفت: نیروی هوایی آمریکا نقش مهمی در آزادسازی موصل داشته است. آمریکا تنها پس از استعفای نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق در عملیات ضد تروریستی در عراق مشارکت کرد. تنها طی یک سال گذشته آمریکا تاحدی برای مقابله با تروریسم در عراق جدی شده است آن هم بیشتر به دلیل پیشرفت های شگفت انگیز ارتش سوریه با حمایت نیروی هوایی روسیه بوده است.

این کارشناس روس ادامه داد: ایران نیز پس از کسب موافقت و اجازه دولت های عراق و سوریه، در مقابله با تروریست ها وارد عمل شده است. ایران مقابله با تروریست های داعش را با این هدف آغاز کرده است که اجازه ندهد این کشور نیز به هدف بعدی تروریست های داعشی تبدیل شود.

وی در پایان درباره پیش بینی اش از تحولات منطقه پس از شکست داعش، تاکید کرد: به احتمال زیاد داعش عملیات های خود را از جنگ های سرزمینی به عملیات های تروریستی متعارف منتقل و تبدیل خواهد کرد. دقیقا مشابه اقداماتی که القاعده در مغرب اسلامی در مالی انجام داد، آن هم پس از مداخله نظامی فرانسه در سال 2013 میلادی. بسیاری از افراد اهمیت این جنگ آفریقایی علیه تروریسم را فراموش کرده یا نادیده گرفته اند.
 
کلمات کلیدی : موصل ، عراق ، داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.