توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495449
بازار فروش کودکان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵
گزارش مطبوعاتي ۶ صفحه‌اي که در روزنامه‌هاي سوئد منتشر شد، طي ۲۴ ساعت جهان را تکان داد و بحث و جدل‌هاي فراواني را در سوئد به‌وجود آورد. يک روزنامه‌نگار سوئدي به‌همراه همکارش به بازار بزرگي در مرکز بغداد رفتند تا اين صحنه‌ها را به تصوير بکشند.

روزنامه وقایع اتفاقیه در ادامه نوشت: "گزارش اين روزنامه‌نگار با تيتر «بازار فروش کودکان و نوجوانان عراقي» موجب شد بسياري از خوانندگان اين گزارش با ديدن تصاوير مربوط به آن به گريه بيفتند. شبکه فتاه عراق، تصوير دختر چهارساله عراقي با نام زهرا را پخش کرد که مي‌گفت در بازار مرکز بغداد ۵۰۰ دلار فروخته شده است. اين مبلغ حتي با هزينه گل‌هاي مصنوعي که در کنفرانس‌هاي خبري مسئولان عراقي گذاشته مي‌شود، برابري نمي‌کند. کودکان عراقي در بازارهاي اين کشور فروخته مي‌شوند و زنان عراقي نيز از سر ناچاري به فحشا روی مي‌آورند. آمار رسمي کساني که روزانه در اين کشور کشته مي‌شوند، مشخص نيست. حزب‌هاي سياسي اين کشور هر آنچه در عراق است، به غارت مي‌برند و فقط براي مردم اين کشور مرگ را با عنوان دموکراسي به ارمغان مي‌آورند. مسئولان سوئدي اعلام کردند، حاضرند کودکان عراقي را که با آنها بدرفتاري شده، بپذيرند و به آنها پناهندگي بدهند. براساس گزارش اين روزنامه‌نگار سوئدي، بازار فروش کودکان عراقي در منطقه الخضراء واقع شده و کسي نمي‌داند اين کودکان به چه کساني فروخته مي‌شوند و سر از کجا درمي‌آورند. اين گزارش باعث شد زنگ خطري در جهان به صدا دربيايد. ابراهيم جعفري، وزير امورخارجه عراق در حاشيه نشست‌هاي مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک با ليلي زروقي، نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل در امور کودکان و درگيري‌هاي مسلحانه ديدار کرد.

جعفري در اين ديدار گفت: وزارت‌ امورخارجه عراق تمام تلاش‌هاي خود را در زمينه همکاري با سازمان‌هاي بين‌المللي و نهادهاي وابسته به سازمان ملل براي معرفي و گزارش جنايات تروريستي داعش، تأمين نيازهاي ضروري خانواده‌هاي آواره عراقي و استخدام کودکان انجام مي‌دهد و نيروهاي امنيتي عراق نيز به‌دنبال حفظ جان شهروندان و ايجاد پناهگاه‌هايي امن براي خروجشان از مناطق درگيري هستند. وزير امورخارجه عراق تأکيد کرد: داعش همه‌چيز را نابود مي‌کند و نياز است که جامعه جهاني با اين خطر مقابله کند. عراق به توافقنامه‌هاي بين‌المللي مربوط به حقوق کودکان پايبند است اما تروريسم، اين روزها بسياري از کودکان را به خدمت گرفته و آنها را آموزش مي‌دهد."
 
کلمات کلیدی : موصل ، عراق ، داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.