نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384139
«ال چاپوي ايران» دستگير شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۲
بزرگ‌ترين قاچاقچي مواد مخدر كشور در حالي پس از سه سال كار اطلاعاتي از سوي پليس سيستان و بلوچستان دستگير شد كه در ۲۴ سال اخير، بيش از مصرف سالانه كل كشور مواد مخدر ترانزيت كرده است.

او كه يكي از سركرده‌هاي اصلي باند‌هاي بين‌المللي قاچاق مواد مخدر است در بازجويي‌ها به ترانزيت بيش از ۸۰۰ تن مواد مخدر در ۲۴ سال گذشته اعتراف كرده و گفته است كه با ۱۴ باند بين‌المللي قاچاق در ارتباط بوده است. گستره فعاليت‌هاي او يادآور زندگي سركرده‌هاي بزرگ قاچاق مواد مخدر دنيا همچون «ال چاپو»، رهبر بزرگ‌ترين كارتل مواد مخدر مكزيك و جهان است كه كندن تونلي ۵/۱ كيلومتري در زنداني فوق امنيتي براي فرار و دستگير شدن در عمليات سنگين ارتش را در پرونده دارد. اعتراف قاچاقچي دستگير شده به ترانزيت ۸۰۰ تن مواد مخدر در حالي است كه براساس آمار رسمي، سالانه ۱۵۰۰ تن مواد مخدر از مرز افغانستان وارد كشور مي‌شود كه از اين ميزان ۵۰۰ تن به مصرف داخلي مي‌رسد.

همچنين سالانه ۸۰ تن مواد مخدر بر پايه ترياك (هرويين، ترياك، مرفين و حشيش) نيز در تهران مصرف مي‌شود كه قاچاقچي دستگير شده به تنهايي ۱۰ برابر آن را ترانزيت كرده است. اهميت دستگيري او به حدي بوده كه عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور در واكنش به آن گفته است: «فرد دستگير شده را مي‌توان يكي از بزرگ‌ترين قاچاقاچيان مواد مخدر ناميد كه به قاچاق بيش از ۸۰۰ تن مواد مخدر و ارتباط با ۱۴ باند بين‌المللي قاچاق اعتراف كرده است.» همزمان فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان فرد دستگير شده را «بزرگ‌ترين قاچاقچي مواد مخدر كشور پس از انقلاب» معرفي كرد و با اشاره به دستگيري ۳۰۰ عضو باند قاچاق او در عمليات پليس، گفت: «اين فرد از سال ۷۱ و به مدت ۲۴ سال، فعاليت خود در زمينه قاچاق مواد مخدر را به شكل حرفه‌اي آغاز كرد و علاوه بر قاچاق مواد مخدر در كشور، مسير بين‌المللي خاصي نيز در خارج از كشور داشت. » سردار رحيمي از شناسايي ميليارد‌ها تومان اموال و املاك اين قاچاقچي بين‌المللي در نقاط مختلف كشور خبر داد و افزود: «فرد دستگير شده كه در دو استان سيستان و بلوچستان و كرمان تردد داشت و در داخل كشور زندگي مي‌كرد، علاوه بر قاچاق مواد به ايران، مواد مخدر را از كشور افغانستان به نقطه‌اي در پاكستان منتقل كرده و پس از انتقال آنها به يكي از بنادر پاكستان، مبادرت به انتقال شان به برخي از كشورهاي دنيا مي‌كرد.»

شباهت متهم با «قورباغه مكران»
اعلام خبر دستگيري بزرگ‌ترين قاچاقچي كشور از سوي وزير كشور و مقام‌هاي ناجا در حالي است كه فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان، پيش از اين در تيرماه امسال، از دستگيري قاچاقچي بزرگي مشهور به «قورباغه مكران» خبر داده و او را يكي از سركرده‌هاي اصلي ترانزيت مواد مخدر به ايران و كشورهاي تانزانيا و سومالي ناميده بود. گستره و شباهت فعاليت او با قاچاقچي دستگير شده اخير اين احتمال را پيش رو قرار مي‌دهد كه شايد قاچاقچي دستگير شده همان «قورباغه مكران» باشد كه ميليارد‌ها تومان دارايي و ۱۰۰ خانه در شهرهاي مختلف كشور از او كشف شده است.

البته هنوز هيچ مقام رسمي در اين باره صحبت نكرده است.

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان درباره دستگيري «قورباغه مكران» گفته بود: «پس از يك‌سال كار شبانه روزي، ماموران سيستان و بلوچستان موفق شدند اين متهم را به عنوان بزرگ‌ترين قاچاقچي ايران در جنوب استان شناسايي و دستگير كنند. تاكنون از او نزديك به ۱۰۰ خانه در نقاط مختلف كشور كشف شده. همچنين هنگام دستگيري نيز ۱۵ ميليارد تومان از مخفيگاه متهم به دست آمد. » به گفته سردار رحيمي، در بازجويي‌ها مشخص شد كه «تمساح خليج» (قاچاقچي مشهوري كه پيش از اين دستگير شده بود) از كارمندان «قورباغه مكران» بود.
منبع: اعتماد
 
کلمات کلیدی : مواد مخدر، قاچاقچی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۵۵:۴۹
در این 24 سال مسئولین در خواب بودند (3898831) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۴۲:۴۸
جه اسامی با ابهتی: قرباغه مکران تمساح خلیج و.... (3899183) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.