توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454780
خشم آمریکا از نقش‌آفرینی ایران در نشست‌ «آستانه»
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸
وزیر سابق سوری با بیان اینکه نقش قوی ایران در نشست آستانه برای آمریکا سخت تمام شده است، گفت: جبهه النصره از لحاظ جغرافیایی و ایدئولوژیک بخش لاینفک معارضان مسلح است و تفکیک بین آنها ممکن نیست.

به گزارش تسنیم سفیر و وزیر سابق سوری در گفت وگو با فارس، تأخیر گروه‌های معارض مسلح جهت مشارکت در نشست آستانه را فرار از تحقق اهداف در نظر گرفته شده، برای این دور از مذاکرات عنوان کرد و افزود: گروه‌های مسلح باید چارچوب کلی از رویکردهای خود را در سوریه ارائه دهند تا موضع آنها در قبال «جبهه النصره» که طبق توافق در فهرست گروه‌های تروریستی درج شده و مشمول طرح مبارزه با تروریسم است، آشکار شود.

وی افزود: پافشاری روسیه، ایران و سوریه بر ضرورت اعلام رویکرد گروه‌های مسلح در جغرافیای سوریه، آنها را در بحران و تنگنا قرار داده است.

وزیر سابق سوری گفت: گروه های مسلح در سوریه از لحاظ جغرافیایی و همچنین ایدئولوژیک با جبهه النصره ممزوج و از یکدیگر جدایی ناپذیرند و هر گونه انفصالی جبهه النصره را به خطر انداخته و به جنگ بین آن با دیگر گروه های مسلح منجر می شود به گونه ای که النصره مثل نشست قبلی آستانه از گروه هایی که از آن جدا شوند انتقام خواهد گرفت.

دخل الله تصریح کرد: در نشست سابق آستانه این گروه های مسلح با به تاخیر انداختن حضور خود به دنبال معطل گذاشتن نشست بودند اما به دلیل فشار روسیه بر ترکیه به عنوان ضامن گروه های مسلح مجبور به حضور شدند.

وزیر سابق سوریه گفت: تحولات میدانی که به نفع ارتش سوریه پیش می رود و تسریع گردش چرخ مصالحه ها که ثابت کرد محبوبیت تروریست ها نزد مردم دروغی بیش نیست، آنها را در تحمیل هر چیزی در پای میز گفت وگو ضعیف کرد.

دخل الله با بیان اینکه نقش ایران در نشست آستانه برای آمریکا سخت تمام شده است، گفت: از همین رو آمریکا مجبور به هماهنگی با روسیه شده روسیه ای که واشنگتن را برای کاستن از تنش های خود با تهران تحت فشار قرار داده و با این حال مسکو و تهران بر ادامه همکاری سیاسی و نظامی خود تاکید کردند.

وزیر سابق سوری اعلام آمادگی آمریکا و ترامپ برای مشارکت با روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: آمریکا اگر جدی است باید داعش و جبهه النصره را در سوریه هدف بگیرد.

دخل الله گفت: نشست چند روز پیش روسیه، آمریکا و ترکیه در آنتالیا و تلاش ها برای هماهنگی در مسائل عملیاتی و میدانی در سوریه در ممانعت از تقابل روسیه و آمریکا موثر خواهد بود چون هر گونه جنگی خطری برای همگان است.

وی با اشاره به وجود اعتماد متقابل و هماهنگی کامل بین واشنگتن و مسکو گفت: هر آنچه که مسکو درباره سوریه انجام می دهد طی هماهنگی با دمشق است بنابراین در این گفت وگوی روسی-آمریکایی، دمشق حضور غیرمستقیم داشته است.

وزیر سابق سوری گفت: ما الان در سوریه در شرف پیروزی نیستیم و جنگ ادامه دارد اما وخامت اوضاع کم تر شده و کار سرکوب تروریسم به خوبی پیش می رود که با تمام شدن آن به پیروزی خواهیم رسید.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات آستانه + نشست سه جانیه + سوریه + قزاقستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.