توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 252027
مقایسه جنگ ایران و عراق و جنگ نرم امروز
بخش تعاملی الف - دکتر محمد لطفی زاده
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۲
مقایسه دو جنگ ایران و عراق و جنگ نرم امروز در فضای مجازی:

۱ - در هشت سال دفاع مقدس همه بر وجود دشمن اتفاق نظر داشتند اما در تهاجم فرهنگی کنونی این اتفاق نظر وجود ندارد!

۲ - در هشت سال دفاع مقدس همه قبول داشتند که تهاجم صورت گرفته اما امروز برخی حتی متوجه تهاجم هم نشده‌اند و شاید هم نمی‌خواهند متوجه شوند!

۳ - فرماندهان و تصمیم‌گیران دفاع مقدس در دفاع از کیان کشورمان متحد بودند اما امروز اختلاف‌نظرهای زیادی درباره نحوه مواجهه با تهاجم فرهنگی بخصوص در موضوع ماهواره و اینترنت وجود دارد!

۴ - فضای دفاع از کشور در هشت سال دفاع مقدس انسانها را مذهبی‌تر و خالص‌تر می‌کرد اما در عرصه دفاع از کیان و بنیان فرهنگ و خانواده اینگونه نشده است!

۵ - در هشت سال دفاع مقدس از ابتدا ادوات نظامی به میزان کافی در اختیار نداشتیم و با دست خالی در مقابل مهاجم ایستادیم اما اکنون ادوات و نیروی انسانی مناسبی برای دفاع دربرابر تهاجم فرهنگی در اختیار داریم.

۶ - در هشت سال دفاع مقدس پای آمریکا و قدرت های بزرگ را از کشورمان بریده بودیم اما اکنون در فضای مجازی وابستگی‌هایی به آنان (مانند سرویس های موتور جستجو، برنامه‌های کاربردی و غیره) وجود دارد.

۷ - در هشت سال دفاع مقدس ما در برابر تهاجم حمله هم می‌کردیم و موفق آمیز هم بود اما اکنون تهاجمی در عرصه فضای مجازی و ماهواره انجام نمی‌دهیم!

۸ - در هشت سال دفاع مقدس یک وجب از خاک کشورمان هم به دست دشمن نیفتاد و در طول آن هم اگر اشغالی صورت گرفت با غیرت از چنگ دشمن درآوردیم اما امروز چشم و ذهن و دل جوانان ما با اینترنت و ماهواره اشغال شده و معلوم نیست از چنگ دشمن درآید!

۹ - در جنگ نظامی قدرت تخریب یک موشک محدود به یک منطقه بود اما الآن قدرت تخریب ماهواره و اینترنت به وسعت همه جوانان کشورمان است.

۱۰ - بجز سلاح‌های کشتار جمعی آثار خطرناکی در نسل بعد در یک جنگ نظامی ممکن است دیده نشود اما ماهواره و اینترنت (با تهاجم فرهنگی) روی نه یک نسل بلکه نسل‌های بعدی هم اثر مخرب دارد.

۱۱ - موشک و تانک و ادوات نظامی مهاجم در هشت سال جنگ تحمیلی برایمان جذابیتی نداشت اما امروز تهاجم فرهنگی به صورتی دجال گونه (دجال یعنی چیزی که مضر است و نفعی ندارد اما روکش آن طلا و فریبنده است) با ظاهری فریبنده سراغ ما آمده است.

۱۲ - مهاجم در آغاز جنگ تحمیلی صراحتاً می گفت که می‌خواهد ادامه مصاحبه را در تهران داشته باشد و قصدش اشغال کشورمان است اما امروز گرگی در لباس میش با تهاجم فرهنگی قصد تسخیر دل و ذهن جوانان کرده ولی در ظاهر سخن از دوستی و دموکراسی به زبان می‌آورد.

۱۳ - در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با شعار (کربلا کربلا ما داریم می‌آییم) حسینی فکر می‌کردیم و می جنگیدیم اما امروز در عرصه جنگ رسانه ای و تهاجم فرهنگی شعارهای اینچنینی و اهداف مشابه آن روزگار دیده نمی‎‌شود.

۱۴ - در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مسئله‌ی حجاب و عفاف ابزار تهاجم نبود اما امروز زن غربی از نوع فاسد آن ابزار تهاجم است و متأسفانه الگوسازی و ارائه مدهای غیرمتعارف و غیرشرعی هم در این زمینه برای جوانان ما انجام می‌شود.

۱۵ - در جنگ نظامی عمده فکر و ذهن بر مسائل نظامی و فیزیکی متمرکز بود اما امروز در تهاجم فرهنگی جنگ ایدئولوژیک و شبهه افکنی بسیار پررنگ است.

با توجه به نکاتی که تقدیم شد آیا بهتر نیست مانند ادارات و سازمانها، در عرصه دفاع در برابر تهاجم فرهنگی دشمن هم (بسیج فضای مجازی) تشکیل شود و قاطعانه و مخلصانه جلوی این تهاجم بایستیم. تصور این حقیر آن است که تهاجم فرهنگی دشمن بسیار مخرب تر از جنگ نظامی است و امیدواریم خداوند سبحان به همه ما بصیرت و قدرت درک این تهاجم و راه و رسم صحیح دفاع در برابر این شبیخون عظیم فرهنگی را عنایت فرماید و جوانان و اهل این مملکت را از گزند این حوادث حفظ نماید. ان شاء الله تعالی.

والحمد لله رب العالمین.
 
کلمات کلیدی : محمد لطفی زاده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.