توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 253518
سه نکته در ادب زیارت امام رضا علیه السلام
بخش تعاملی الف - دکتر محمد لطفی زاده
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۳
به این مناسبت سه نکته درباره ادب زیارت عرض می شود :

۱ - چه بسیار دیده شده که مردم از سر پاکی دل وقتی به سوی ضریح مطهر حضرت رضا علیه السلام و یا در دیگر حرم های مطهر وارد می شوند با صدای بلند (نظیر فریاد) مردم را به صلوات فرستادن فرامی خوانند و چه بسا این موضوع حال عبادت دیگران و حال زیارت آنان را از بین می برد. از آنجایی که ما امام معصوم علیه السلام را ناظر و حاضر و قبل و پس از مرگ او را یکی می دانیم پس بهتر است در برابر امام علیه السلام ادب کنیم و نیکو سخن بگوییم و مزاحم دیگران نشویم.

۲ - حق الناس از جمله گناهانی است که گریبان انسان را در آن دنیا به سختی می گیرد. حال اگر برای زیارت امام رضا علیه السلام دیگران را له کنیم و با فشار آوردن به دست و پای دیگران سعی کنیم خود را به ضریح برسانیم و خدای ناکرده حق الناسی به گردنمان بیاید این زیارت چه فایده ای دارد؟ بهتر است در این گونه موارد مراقب دیگران باشیم و اگر مقابل ضریح بسیار شلوغ است از دورتر هم سلام بدهیم حتماً امام معصوم علیه السلام می شنود و سلام را پاسخ می دهد (همانطور که در اجازه ورود به حرم می خوانیم و آمده است)

۳ - دیده شده که برخی مردم از سر ناآگاهی وقتی به مقابل ضریح امام رضا علیه السلام می رسند سجده می کنند. باید توجه داشت که این سجده اگر در برابر امام معصوم علیه السلام باشد جنبه توحیدی ندارد و کاری اشتباه است اما اگر شکر خداوند متعال را از اینکه توفیق زیارت نصیب شده بجا می آوریم ظاهراً اشکالی ندارد هرچند چنین کاری در آن محل در آداب زیارت ذکر نشده است. بطور کلی باید دانست امام معصوم علیه السلام هرچند بسیار مقام بالایی دارد اما از خداوند سبحان که نعوذبالله بالاتر نیست. شاید رمز اینکه گفته اند قبل از زیارت صد بار الله اکبر بگویید این باشد که خدا را برتر از همه چیز و همه کس حتی امام معصوم علیه السلام اول بدانیم و بعد به عظمت امام بنگریم.

اللهم صلی علی علی بن موسی الرضا و رحمة الله و برکاته و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.
 
کلمات کلیدی : محمد لطفی زاده