توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306486
همکاری جدید ایران-ژاپن در حوزه هسته‌ای
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۰
علی اکبر صالحی رییس آژانس انرژی اتمی ایران به منظور دیدار و گفت وگو با مقام های عالیتربه ژاپنی و شرکت در اجلاس «پاگوآش» یکشنبه شب (به وقت محلی) وارد فرودگاه بین المللی توکیو شد.

سفر صالحی و هیات همراه به ژاپن در چارچوب همکاریهای دو جانبه تهران و توکیو و در راستای سفرهای صورت گرفته از سوی هیات های متعدد دو کشور انجام می شود.

به گزارش ایرنا، سفر رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و هیات همراه به این کشور چهار روزه اعلام شده و قرار است او به اتفاق همراهانش ضمن انجام دیدارهای جداگانه ای با مقامات بخش های مختلف هسته ای کشور ژاپن در اجلاس «پاگوآش» در شهر ناکازاکی و مراسمی که به مناسبت هفتادمین سالگرد بمباران اتمی در این شهر برگزار می شود، شرکت کند.
«پاگوآش» یک سازمان غیردولتی بین المللی است که از نخبگان کشورهای جهان در زمینه خلع سلاح تشکیل شده و برخی از شرکت کنندگان در این کنفرانس در تصمیم گیری ها در کشورهای خود تاثیر گذار هستند.
دیدار با دانشمندان هسته ای ژاپن، گفت و گو با «کیودو» خبرگزاری رسمی این کشور، برگزاری نشست مشترک با دانشمندان هسته ای، دیدار با مسئولان مرکز تنظیم مقررات هسته ای(ان. آر. ای) و همچنین سازمان انرژی هسته ای، سخنرانی در دانشگاه توکیو و موسسه امور بین الملل ژاپن (جی.آی.آی.ای) از دیگر برنامه های «صالحی» به ژاپن است.

عزیمت «صالحی» و هیات همراه به ژاپن همچنین به سفر اواخر مهر ماه امسال «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن به تهران و دیدار وی با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی اش مربوط می شود که طرفین با صدور بیانیه ای مشترک، خواستار همکاری پیرامون ایمنی هسته ای و اجرای پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی و اقدامات شفاف برای حمایت از ایران در اجرای برجام شده بودند.

صالحی نیز پیشتر در سخنانی اعلام کرده بود که در حال گفت وگو با ژاپن و یکی از کشورهای مرتبط با ایمنی هسته ای است، زیرا ایمنی یکی از ابعاد مهم صنعت هسته ای محسوب می شود و تاکید ایران بر ایمنی هسته ای رویکرد مشترک همه کشورها است.
 
کلمات کلیدی : ایران+ژاپن+هسته‌ای