توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451593
نیروهای عراقی در چند متری ساختمان‌های دولتی موصل/تسلط ارتش بر دومین پل موصل
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‌های خود در غرب موصل، به مجتمع اصلی دولتی نزدیک‌تر شده‌اند، همچنین نیروهای عراقی بر پل آزادی در شهر موصل تسلط یافتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مسئول در بخش اطلاع‌رسانی نظامی عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد، نیروهای عراقی بر پل آزادی در شهر موصل تسلط یافتند.

این مسئول افزود: نیروهای عراقی با حمایت آمریکا امروز بر این پل مسلط شدند و این پل به مرکز شهر منتهی می‌شود که از جنوب تحت کنترل داعش است.

پل آزادی دومین پل موصل است که توسط نیروهای امنیتی عراقی امن شده است. قبلا نیز یک پل در جنوب در پی عملیات در بخش غربی در ۱۹ فوریه امن شده بود.

پنج پل موصل که روی رود دجله قرار دارند، منهدم شده‌اند اما تسلط بر این پل‌ها و تعمیر آنها حمله به داعش را تسهیل خواهد بخشید.

از سوی دیگر، عبدالامیر المحمداوی، فرمانده نظامی عراقی اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع وابسته به وزارت کشور بسیار به مجتمع دولتی نزدیک شده‌اند به طوریکه فاصله نیروها با این مجمتع دولتی تنها به ده‌ها متر می‌رسد. این مجتمع شامل ساختمان استانداری نینوا و دیگر ساختمان‌های دولتی است.

نیروهای عراقی روز یکشنبه توانستند وارد محله‌های شیث نبی و الدواسه شوند. ساختمان‌های دولتی در مرکز موصل در محله الدواسه واقع است. این نیروها وارد درگیری‌های شدید و جنگ خیابانی با داعش شده‌اند و توانستند حملات داعش با خودروهای بمب‌گذاری شده به محله‌های الدندان، الحجر و الصمود را ناکام بگذارند.

ارتش عراق همچنین خطوط دفاعی داعش در غرب موصل را درهم شکسته و وارد جنگ خیابانی با تروریست‌ها شده است. بازپس‌گیری ساختمان‌های دولتی در الدواسه به معنای نهایی شدن ۸۰ درصد از عملیات در غرب موصل است.

تروریست‌های داعش برای مقابله با پیشروی نیروهای عراقی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

نیروهای عراقی گذرگاه‌های امنی را برای خروج غیرنظامیان ایجاد و حدود ۴۵۰ خانواده را از محله‌های الدواسه و شیث نبی و العکیدات خارج کرده‌اند.

حدود ۷۰۰ هزار تن در غرب موصل هستند که حدود ۳۲ هزار تن از آن‌ها از این مناطق خارج شده‌اند.

براساس آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، از آغاز عملیات در موصل تاکنون ۲۰۶ هزار تن آواره شده‌اند. این درحالی است که سازمان ملل پیش‌بینی کرده بود در عملیات موصل یک میلیون تن آواره شوند.

در همین راستا، منابع عراقی از هدف قرار گرفتن "بیت المال" داعش در موصل و کشته شدن شش مسئول داعشی خبر دادند.

همچنین عبدالامیر یارالله، معاون فرمانده عملیات مشترک نینوا اعلام کرد که ۱۴۸ داعشی در مرحله سوم عملیات آزادی موصل در حملات نیروهای زمینی ارتش، نیروی هوایی و دیگر نیروهای عراقی و جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش کشته شده‌اند.
 
کلمات کلیدی : داعش + آزاد سازی موصل+ ارتش عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.