نظر منتشر شده
۴۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402795
سرانجام تحقیق‌وتفحص از صندوق فرهنگیان تصویب شد؛
وام ۸۰ میلیاردی برای آقایان خاص/معلمان اندرخم وام ۲ میلیونی
بخش اجتماعی الف، ۲۵ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان منجر شد تا تحقیق‌وتفحص از این صندوق در صحن علنی مجلس مصوب شود طبق گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس بانک سرمایه وام ۸۰ میلیارد تومانی با سود ۱.۵ درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی ۲ میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.

صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال 73 با هدف ارائه خدمت به‌ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان پا به عرصه وجود گذاشت این روزها نه‌تنها در عرصه خدمت‌رسانی به مخاطبان خود ناکام مانده است که زمزمه‌های فساد مالی و دریافت پاداش‌‌ها و حقوق‌های نجومی از این صندوق به گوش می‌رسد.

عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان سال‌هاست که مورد انتقاد است و این صندوق با ده‌ها شرکت زیرمجموعه از بانک تا پتروشیمی در ارائه خدمات قابل قبول به جامعه مخاطبانش توفیقی نداشته در حالی که سرمایه‌های این صندوق با کسر 5 درصد از حقوق فرهنگیان و واریز 5 درصد سهم دولت کسب شده است.

به گزارش تسنیم،در ماه‌های اخیر موضوع تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان جدی‌تر از گذشته مطرح شد و با ورود دادستانی به این ماجرا، 5 نفر در رابطه با تخلفات صندوق فرهنگیان بازداشت شدند. نمایندگان مجلس نیز در جلسه علنی امروز (یکشنبه 25 مهر 95) تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مصوب کردند.

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و از طراحان طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان امروز در صحن علنی مجلس در رابطه با وضعیت صندوق ذخیره اعلام کرد:‌ شرکت ساختمانی فرهنگیان در اصفهان شکست خورد و نتوانست کاری را انجام دهد و به جای اینکه شرکت‌های ساختمانی در چند استان متمرکز شوند باید در مناطق محروم سرمایه‌گذاری می‌کردند.

وی به تغییر مدیرعامل بانک سرمایه که متعلق به فرهنگیان است اشاره کرد و گفت: در دو سال 6 مدیرعامل عوض شدند که در نهایت مدیرعامل صندوق سرپرست این بانک شد. به دلیل برداشت بیش از حد از منابع، بانک مرکزی این بانک را مشمول جریمه کرد. 90 درصد اعتبارات به 30 نفر و 10 درصد مابقی به فرهنگیان اعطا شد.

نماینده مردم رشت در مجلس درباره 7 هزار میلیارد تومان معوقات غیرقابل وصول بانک سرمایه بیان کرد: یک نفر 3 هزار و 900 میلیارد تومان به بانک بدهکار است همچنین بانک سرمایه وام 80 میلیارد تومانی با سود 1.5 درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی 2 میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.

در همین رابطه رضا نهضت کارشناس آموزش‌وپرورش اظهار کرد:‌ ما به عنوان معلمانی که عضو این صندوق و سهامداران اصلی آن هستیم، هیچ اطلاعات دقیقی از آن چه که در صندوق می‌گذرد نداریم. اطلاعات ما همان اطلاعاتی است که به صلاحدید مسئولان صندوق، در سایت آن آمده که این اطلاعات نه دقیق است و نه جامع.

** اطلاعات سال مالی 94 در سایت صندوق نیامده است

وی افزود‌: به عنوان مثال یک سال است که از سال مالی منتهی به شهریور 94 می‌گذرد اما هیچ اطلاعاتی از این سال مالی و میزان سود آن، در سایت صندوق موجود نیست. وقتی هم که اعتراض می‌کنیم که چرا معلمان به عنوان سهامداران اصلی، نمی‌توانند نظارتی بر صندوق داشته باشند، دوستان پاسخ می‌دهند که صندوق حسابرس دارد و آنها به حساب‌ها رسیدگی می‌کنند و با این استدلال که تشکیل کمیته حسابرسی زیر نظر هیئت مدیره، تقویت حسابرسی داخلی و امور حقوقی و قراردادهای موسسه و بازرسی ویژه مدیر عامل، از تمهیدات نظارتی در سطح داخلی موسسه است، نیازی به حضور نماینده معلمان در صندوق نمی‌بینند.

** سهم حسابرسان در افشای تخلفات، فقط 3 درصد

نهضت به گفته‌های یکی از حسابرسان صندوق اشاره کرد و گفت: در حالی مسئولان از نظارت حسابرسان بر صندوق سخن به میان می‌آورند که طبق گفته یکی از حسابرسان صندوق ذخیره، مطابق آمار در دنیا تنها 3 درصد از تخلفات و تقلب‌هایی که در بنگاه‌های اقتصادی روی می‌دهد، توسط حسابرسان افشا می‌شود.

این کارشناس آموزش‌وپرورش داد:  معلمان به همین حسابرسی‌ها هم دسترسی ندارند تا بدانند نظرات آنها در باره عملکرد یا تخلفات احتمالی آن چیست؟ مسئولان صندوق به طور گزینشی اطلاعاتی را در سایت قرار می‌دهند.

نهضت افزود: هم‌اکنون تنها راه دسترسی معلمان به اتفاقاتی که در صندوق افتاده گزارش برخی از نمایندگان مجلس است. البته اخباری از دستگیری‌ها در صندوق توسط دادستان اعلام شده است، اما معلمان بیشتر از این نمی‌دانند.

وی به سخنان نمایندگان مجلس استناد کرد و گفت: در روزهای نخست که دو نفر از نمایندگان مجلس خبر از  وجود تخلفات گسترده در صندوق دادند، مشاهده کردیم که مسئولان آموزش و پرورش و صندوق ذخیره موضع گرفتند و آنها را نادرست خواندند. کار به جایی رسید که مدیرعامل صندوق در صداو سیما، بیان تخلفات صندوق را کار دشمن دانست و حالا روزی نیست که نماینده‌ای از وجود این تخلفات گسترده خبر ندهد.

** هجمه به صندوق ذخیره فرهنگیان؛ سنگ اندازی در معیشت معلمان

نهضت ادامه داد: البته هیئت امنا نیز باید در این زمینه پاسخگو باشد و تمام مسئولیت را بر دوش مدیرعامل صندوق انداختن، صحیح نیست چرا که وی به پشتیبانی هیئت امناء به کار مشغول شده است به خصوص که نایب رئیس هیئت امنا در گفته‌هایی اخبار منتشر شده دررابطه با تخلفات صندوق فرهنگیان را مصداق مورد هجمه قرار دادن معیشت معلمان دانسته بود.

این کارشناس آموزش وپرورش بیان کرد:‌ البته با رصد اخباری که در مدت سه سال در مورد صندوق ذخیره منتشر شده است و کدهایی که برخی آگاهان در صندوق می‌دهند می‌توان تخلفات احتمالی را حدس زد. به عنوان مثال از آغاز به کار مدیریت فعلی یکی از طرح‌ها برای ارتقای معیشت معلمان، طرح فرهنگ بود به این معنا که کارت‌هایی را به معلمان می‌دادند تا از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای فراز، برخی مایحتاج را با تخفیف 20 درصدی، ماهیانه تا سقف 200 هزارتومان خریداری کنند.

نهضت بیان کرد: آقای غندالی وعده کرده بود که 60 فروشگاه برای این طرح پیش‌بینی می‌شود الان سه سال از مدیریت وی می‌گذرد و از این طرح و فروشگاه‌ها خبری نشده است. برخی زمزمه‌ها از سوی برخی از آگاهان در صندوق هست که مبلغ 80 میلیارد تومان به فردی با سود تنها 1.5 درصد وام داده شده و معلوم نیست که سرنوشت این تسهیلات چه شده است؟ این در حالی است که نرخ سود بانکی در زمانی که این وام داده شده، در حدود 27 درصد بوده است. ما که در این مدت از این طرح چیزی ندیده‌ایم، کافی است به سایت طرح فرهنگ مراجعه کنید تا ببینید که اصلاً این سایت کار نمی‌کند. اگر واقعاً آن چنان که می‌گویند این سود 1.5 درصد بوده تکلیف صندوق و مدیران آن معلوم است، سرنوشت این وام چه شده؟ آیا پول بازگشت داده شده است؟ برخی ازآگاهان می گویند در قبال این مبلغ وام، مقداری ملک بازگردانده شده یا به تعبیری تهاتر شده است که ارزش آن بسیار کمتر از 80 میلیارد تومان است.

**وضعیت نامعلوم بانک سرمایه

وی گفت: فروردین سال 93 تا تیر سال 95 بانک سرمایه هفت مدیرعامل و سرپرست عوض کرده است که واقعاً غیرعادی است و مدیرعامل صندوق با چه مجوز قانونی، خود را سرپرست بانک سرمایه کرد؟

احمدی‌لاشکی در تذکری شفاهی:
یک نفر سه هزار و 900 میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است/ فساد در صندوق فرهنگیان برای تضییع حقوق معلمان بوده است

نماینده نوشهر و چالوس با بیان اینکه یک نفر سه هزار و 900 میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است، گفت: فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان حقوق معلمان را نشانه رفته است.

قاسم احمدی‌لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان در تذکری شفاهی اظهار داشت: چند روز پیش کتابی را با عنوان ابعاد فساد در ایران خواندم که چند جمله از آن را در صحن علنی مطرح می‌کنم، در این کتاب نوشته شده 6 میلیارد تومان اختلاس در بانک صادرات، 123 هزار میلیارد تومان اختلاس در شعبه تجریش بانک صادرات، 400 هزار دلار اختلاس در بانک تجارت رخ داده است.

وی افزود: امروز همین مسائل باعث شده شهرام جزایری‌ها، خاوری‌ها و بابک زنجانی‌‌ها سر برآورند، طبق این کتاب 12 میلیون دلار توسط رئیس بانک شعبه پاریس به نفع گروهک فدائیان خلق و 28 میلیون درهم در یک شرکت متعلق به بانک ملی در دبی اختلاس شده است.

احمدی‌لاشکی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: یک اختلاس 500 میلیارد تومانی همزمان در سه بانک سپه، ملت و صادرات رخ داده است، مجلس شورای اسلامی امروز با تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان کار بزرگی انجام داد، چراکه این گونه فسادها حقوق معلمان را نشانه رفته است.

نماینده نوشهر و چالوس در مجلس با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان 917 هزار معلم عضو دارد، گفت: چند هزار میلیارد تومان از پول این معلمان در این صندوق گم شده است، این صندوق وضعیت بیماری دارد، طی دو سال گذشته 6 مدیرعامل در بانک سرمایه تغییر کردند. البته شاید این تغییر مدیران عامل بانک سرمایه برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات این بانک بوده است، بانک سرمایه در سال 94 حدود هزار و 500 میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است.

احمدی‌لاشکی بر همین اساس تصریح کرد: بیمه معلم که خنثی است، فقط 20 مشاور دارد که از آنجا حقوق دریافت می‌‌کنند، یک نفر سه هزار و 900 میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار است و 90 درصد تسهیلات تنها به 30 نفر ارائه شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی با تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اجازه نخواهد داد دارایی معلمان به تاراج برود.
 
کلمات کلیدی : صندوق ذخیره فرهنگیان+تحقیق و تفحص
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۳۷:۴۸
سلام بیچاره معلم ها در سرکلاس های درس جانشان در بیاید و عده ای هم از خدا بی خبر ها چپاول کنند این اخبار را که می شنویم ما معلمان دلسرد می شویم و گناه هدر رفتن استعداد ها بردوش خاطیان است (3975010) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۸:۵۸:۰۸
این آقایان خاص کیان؟ از مریخ اومدن؟ چرا مجازات نمی شن؟ چرا هر مسئولی فقط میاد حرف می زنه و میره؟ کسی نیست که منفعت خودش رو بخاطر مردم قربانی کنه و حقیقت رو بگه؟ (3975372) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۴۴:۱۵
در کشور ما عدالت مرده است (3975029) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۴۴:۴۴
تقصیر احمدی نژاد است...تمام افرادی که در سال های 69 تا76، 76 تا 84، 92 تا96 به ثروت رسیده اند تنها بوسیله خوردن نان بازوی خودشان بوده است....البته بعضی هم سال 90 صرافی زدند که میشه چشم پوشی کرد (3975030) (alef-11)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۴۲:۰۷
از ۷۶ تا ۸۴ از این خبرها نبود فقط صدا و سیما پرونده گوشتهای الوده و میوه های الوده و از این گونه پرونده های الوده را زیاد کشف !!!و رو میکرد تا مردم اگاه بشن!!!!!... (3975144) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۷:۱۲:۳۷
خودت متوجه شدی چی گفتی ؟ (3975200) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۷:۴۸:۵۷
داره میگه تموم کسایی که تو دوره احمدی نژاد به ثروت رسیدن (کاسبان تحریم) همه با رانت و اختلاس بوده. البته باید گفت حقوق های نجومی که در دوره روحانی هم وجود داشته پس هیچ کس بیگناه نیست. البته کلا بحث این دولت و اون دولت نیست. فساد سیستمی هست. (3975269) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۵۱:۲۵
صاحبان منصب و برخورداران از رانت و موقعیت هر روز ثروتمندتر و فقرا هر روز فقیر تر میشوند (3975046) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۵۲:۳۴
چرا ایران در فساد مالی و اداری جزء اولین کشورهای دنیاست ؟!!! (3975047) (alef-11)
 
حسینی
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۵۳:۳۲
این حجم فساد مالی در یک کشور ؟
مایه تاسف است (3975051) (alef-11)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۳۷:۴۰
کار از« تاسف» گذشته .... (3975134) (alef-3)
 
معلم
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۰۳:۰۰
انباشت پول در یک صندوق وسوسه کننده است بنابراین مسئولان با علم به مخاطرات تجمیع سرمایه های کلان باید نظارت دقیق ودائم براین صندوق را از مهمترین کارها می شمردند. الان هم پول معلم مظلوم را باید از حلقوم دزدان مدرن در آورد. امیدوارم نمایندگان با این طرح به نتیجه برسند. (3975073) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۲۹:۰۱
حالا اگر این صندوق ورشکست و زیان بدهد قاعدتا زیان آنرا باید سهامداران آن یعنی فرهنگیان عضو صندوق بدهند !!!!!!!!!! (3975121) (alef-3)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۳۶:۳۵
من نمیدونم بر چه اساسی یک بانک به یک نفر چهار هزار میلیارد تووووومان وام میدهد ؟؟؟؟ اطلاعاتی درباره اسم ،شغل ،ضامن و دلیل دادن این وام به این شخص بدهید ....رییس بانکی که این وام رو داده کیه ؟ .... یکی بگه در بنگاههای مالی کشور چه خبره ؟..اینکه میبینم به بیداریست یا رب یا به خواب .... (3975132) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۳۶:۴۵
بنده با سی سال سابقه در امور بازرگانی وصنعتی وسرمایه گذاری و مدرک کارشناسی ارشد امادگی دارم مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان شوم وظرف مدت سه سال با گسترش فعالیتهای سالم اقتصادی نسبت به توزیع سود مناسب بین فرهنگیان عزیز کشورم اقدام نمایم (3975133) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۶:۵۵:۵۲
معلم های گرامی
اگر من بجای شما بودم پولم را پس میگرفتم (3975164) (alef-3)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۷:۰۸:۰۳
برادر من ،فعلا که ۴هزار میلیارد تومان از این پول دست یک نفر هست ...تازه معلمها مثلا ۲۰سال قبل ماهی پنج هزار تومن دادن ،حالا اون پنج هزار تومن چقدر ارزش دارد تازه اگه این صندوق بتونه همین پول را هم برگردونه ... (3975196) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۷:۰۳:۱۱
الان ضرب المثلی معروف و قدیمی خیلی وصف الحال می باشد : « از نخورده بگیر بده به خورده » (3975174) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۷:۱۷:۱۸
بندازید گردن دولت قبل مثل کاری که قبلا میکردید (3975211) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۷:۴۱
شک نکن یه سرش به دولت پاکدستان میرسه. البته این رقم های اختلاس که برای اون دولت عددی نیست (3976096) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۷:۵۶:۵۵
چرا نام گیرنده وام ها منتشر نمیشود و یا تاریخ ان تا بدانیم کدام دولت بوده (3975279) (alef-3)
 
نسرین
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۸:۰۱:۱۲
من یک دبیر هستم با 30 سال سابقه ومولف کتاب خواهش می کنم
از این آقای سعید که ادعا می کند در امور بازرگانی وصنعتی وسرمایه گذاری حرفی برای گفتن به نفع همکاران فرهنگی من دارد توسط وزیر دعوت شود وصلاحیتش بررسی شود در صورت تایید از ایشان استفاده نمایند انشالله که راست گفته باشد (3975287) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۲۰:۳۸:۵۶
دلت خوشه ........بهترین راه شفافیت درآمد هزینه کرد سرمایه گذاری هست ........اگر یک مقدار شفافیت بود این ها جرات نمیکردند پول ها را تملک کنند (3975529) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۲۲:۵۸:۲۵
خودت داری برا خودت تبلیغ میکنی سعید جان؟؟؟ (3975728) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۸:۳۹:۱۹
رئیس محترم دقوه قضائیه ودادستان محترم رسیدگی بفرمائید . (3975349) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۸:۴۹:۰۲
اعدام در تمام سطوح مدیریتی درمان درد فساد اداری (3975359) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۲۱:۰۷:۲۲
تحریم و گرانی و بیکاری یک طرف ناعدالتی اقتصادی یک طرف (3975572) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۲۱:۲۷:۳۲
تهاحم فرهنگی ازاین بالاتردنیادرباره ماچی فکرمیکند. (3975599) (alef-11)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۲۲:۴۷:۰۷
باسلام
اکنون که این افتخار نصیب مجلس شورای اسلاامی شده است تا خدمتی به فرهنگیان محترم وخدوم به نماید توصیه می نماید صندوق را طبق مصوبات ( ونه قانون) به صاحبان اصلی آن برگردانندچه اشکالی دارد اعضای هیات مدیره از آمزگاران بازنشسته وشاغل انتخابشوند!؟ چرا نباید کارکنان ستادی شرکت ها وموسسات تابع از فرزندان فرهنگیان باشد!!؟
بنده به حکم تجربه وبررسی های صورت گرفته اضافه می نماید که نابسامانی صندوق پیوسته وجود داشته! اگرچه غیرقابل انکار است که در دولت گذشته روند فزونی داشته است. با احترام (3975715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۲۳:۳۰:۳۶
میگن بازنشسته هاتوسنی هستندکه ممکنه قبل ازاتمام اقساط وام فوت کننداین دومیلیون هم که باهزاردنگ وفنگ میدن رو بیمه عمرشون حساب میکنندوگرنه اینم نمیدادند. (3975757) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۰:۰۱:۰۳
خدا رو شکر کسی نگفت سه ماه می خورید و می خوابید ، مثل این که دلتون سوخت یا دلتون خنک شد (3975791) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۰:۵۰:۰۲
این آقایان خاص کیان؟ (3975843) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۶:۳۵:۳۲
خانه از پاي بست ويران است... (3975928) (alef-11)
 
123
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۷:۲۰:۳۷
هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد (3975955) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۸:۳۱:۴۸
كلاً همه زدن تو كار اختلاس!!! (3976031) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۰۱:۲۱
چپاول اموال فرهنکیان، این قشر خدوم وتاثیر گذار در آینده کشور راچگونه توجیهه کنیم؟. بروز این همه فساد از کجا ناشی میشود؟. (3976077) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۳:۲۴
اونوقت بانک سرمایه رفته تیم والیبال بانک سرمایه راباپرداخت پولهای آنچنانی به بازیکنان ایجادکرده,بعدکه میخواهند سودسهام بدهند,میگویندوضعیت اقتصادی خرابه .آخردم خروس راباورکنیم یاقسم……کی گفته تواین شرایط علاوه برتخلفات متعدد,تیمداری کنی که ازچندرغاز سود سهامداران پاداش ,وامهای آنچنانی,و…بدهید. (3976090) (alef-11)
 
رضا
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۳۴:۱۱
هر دم از این باغ بری میرسد (3976117) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۹:۵۴
این دزد بیچاره تر از ان است خواسته باشند نامش را بگویند چون خدا را هم قهرش می اید که پول معلم را برده لااقل مثل بابک زنجانی پول نفت را می خورد. (3976131) (alef-11)
 
حیدراسلامی نیا فرهنگی از پاوه
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۱۰:۳۳:۳۰
جالب است که امروز همه حتی نمایندگان مجلس به وجود اختلاس های کلان در صندوق ذخیره فرهنگیان اعتراف می کنند ومجلس هم مصوب می نماید که در کار این صندوق تحقیق وتفحص نمایند . اما با کمال تاسف هیچ کس ز جریان تحقیق وتفحص هیچ که خبردار نمی شود مدتی دیگر می گویند که این آقایان پاک ترین افراد بوده اند واگر وام های ملیاردی یا برداشت های ملیاردی بدون حق وحساب داشته اند برای کمک به خلق الله بوده وقصد سوء استفاده نداشته اند ودر این بین فقط سر فرهنگیان بیچاره است که بی کلاه می ماند
پس خواهشا قبل از رسیدگی موضوع را بزرگ نکنید تا بتوانید پاسخگو باشید ومانند دزدی های دیگر بی جواب وبی نتیجه نباشد (3976179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۱۲:۴۴:۴۶
اگر نام متخلفين را نمي نويسيد زمان خلاف ها را بنويسيد تا به شخص و يا دولتي كه بي گناه بوده اتهامي وارد نشود و همه به ميزان تقصير خود پاسخگو باشند (3976323) (alef-13)
 
مصطفی
Anonymous Proxy
۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۲۱:۳۴:۰۳
فساد مربوط به یک دولت ودودولت نیست داستانی قدیمی است ازقاجاریه باین سو کشور با ان درگیره علت اصلی ان هم نکاه دولتی باقتصاده دعوای حیدری ونعمتی هم که راه میفته بیشتر سیاسیه وکسی دنبال حل اون نیست چون همه کم وزیاد دستشون تو این سفره است .باید اقتصاد از بند واختیار دولت خارج بشه همین وقانون در مورد معاملات وواگذاری ها اجرا بشه وتنها مصلحتی که در نظرگرفته میشه در مبارزه بافساد حق وحقیقت باشه والا صد سال دیگه هم وضع همینه (3978288) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۱۹:۰۸:۲۱
نامردیه بعضیا بایدحقوق نجومی بعضیا لنگ نیازای اولیه شونن (3982941) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.