نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363249
مالیات برخانه های خالی بازار مسکن را تکان می دهد؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶
کارشناسان اقتصادی معتقدند که اخذ مالیات از خانه‌های خالی تاثیر چندانی در رونق بازار مسکن ندارد.

علیرضا خسروی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: اخذ مالیات از خانه های خالی به رونق بازار مسکن ختم می شود از این رو لازم است با افرادی که این کالای سرمایه ای را احتکار می کنند، برخورد شود.

وی ادامه داد: برای شناسایی و اخذ مالیات از خانه های خالی قرار بود که سامانه ملی زمین و مسکن راه اندازی شود که هنوز این امر از سوی دولت عملیاتی نشده است.

این نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی معتقد است که ابزار مالیات می تواند به تحریک عرضه منجر شود.

خسروی با اشاره به وجود ۱۸۰ هزار واحد صنفی معاملات ملکی موجود در سراسر کشور بیان کرد: دولت با انعقاد قرارداد با بنگاه های املاک به راحتی می تواند خانه های خالی در هر منطقه را شناسایی کند.

وی تصریح کرد: یک الی یک میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی در کشور خالی هستند که ۴۰۰ هزار واحد آن مربوط به شهر تهران است ؛ برای کاهش این میزان ، ابزار مالیات از خانه های خالی در مجلس نهم به تصویب رسیده که اجرای آن به نفع مصرف کننده و سازنده است.

خسروی با اشاره به اینکه رونق بازار مسکن با قدرت خرید افراد گره خورده است، گفت: مدیریت قیمت زمین از جمله راهکارهایی است که در رونق بخش مسکن تاثیر بسزایی دارد و متاسفانه در حال حاضر از سوی دولت رها شده است.

** کسی با مالیات تنبیه نمی شود
هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی نیز بیان کرد: در شرایط رکودی حاکم بر بازار نمی‌توان با ابزارمالیات کسی را تنبیه کنیم.

وی تصریح کرد: اعمال مالیات برخانه‌ها خالی تنها برای تحریک عرضه‌کننده است و به همین خاطر باید گفت که اعمال چنین سیاستی تنها بازار را به سمت کسادی می‌برد.

**قیمت زمین عامل گرانی مسکن

سیدمهدی هاشمی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی موجب پنهان‌‌کاری و در نتیجه ایجاد زمینه فساد در جامعه خواهد شد و در رونق بازار مسکن نیز تأثیری ندارد.

وی تصریح کرد: ارائه وام ساخت ارزان قیمت و به حداقل رساندن قیمت زمین می‌تواند موجب رونق بازار مسکن شود چراکه سهم قابل توجهی از هزینه ساختمان به زمین اختصاص دارد.
 
کلمات کلیدی : مالیات ،خانه های خالی، بازار مسکن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۱۶:۰۸:۳۸
1- مالیات بر خانه های خالی غیر شرعی هست همه هم خوب می دانند مخصوصا مالیات بر خانه های خالی قدیمی بیش از 30 ساله این پول هم گرفتن آن حرام هست و دادنش
2- فقط در منطقه باسک اسپانیا که خواستار جدایی هست از خانه های خالی برای دولت خود مختار مالیات بر خانه های خالی گرفته می شود
3- مقدار خانه های خالی بسیار کمتر از تعداد خانه های که در آمار گفته شده هست بسیاری از شهرستانی ها در تهران خانه دارند یا بسیاری از هموطنان مقیم خارج که در سال چند ماهی در خانه هایشان در ایران هستند
4- گرفتن مالیات بر خانه های خالی باعث کاهش بیشتر سرمایه گذران در این عرصه خواهد شد که باعث افزایش درخواست در سالهای آینده و کمبود خانه و جهش وحشتناک قیمت خانه در آینده می گردد
5- مبلغ مالیات بر خانه های خالی بر قیمت فروش آن کشیده خواهد شد و موجب افزایش قیمت خانه خواهد شد

بهتر هست با توجه به مطالب گفته شده مقامات ایران که خود را تابع قوانین اسلام می دانند برای تنها درآمد بیشتر خود قوانین شرعی اسلام را زیر پا نگذارند و عجیب هست که چگونه شورای نگهبان این قانون مغایر با قانون شرع را تصویب کرده! (3763755) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۲۰:۴۴:۰۸
معلومه خیلی خانه خالی داری که جوش میزنی وگرنه درتمام کشورهای مترقی خانه اضافی احتکارکردن مساوی است بامالیات زیاد. مطمینا دولت در اجرای این مسیله بسیار احمال کرده است (4417026) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۱۶:۱۲:۰۰
قیمت زمین در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار ارزان هست متاسفانه ارزش پول ایران بدلیل مصنوعی چهار برابر قیمت واقعی آن پایین نگه داشته شده در واقع برای متعادل شدن قیمتها باید دست از گران فروشی دلار برداشته شود (3763766) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۱۶:۱۳:۳۲
قیمت زمین در شهر 13000000 تهران بسیار ارزان هست اجاره یک آپارتمان معمولی در شهر شانگهای چین ماهانه 5000 دلار هست (3763771) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.