توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 392346
جابری انصاری: مشکل سوریه با گزینه نظامی حل نمی‌شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵
معاون وزیر امورخارجه ایران در خصوص حل بحران سوریه با خبرگزاری «ریانووستی» مصاحبه کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، ایران از توافق آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس در سوریه به عنوان برنامه‌ای برای پایان بخشیدن به بحران انسانی در این کشور (سوریه) یاد کرد.

روز پنجشنبه حسین جابری انصاری – معاون وزیر امور خارجه ایران – گفت دیدار ۴ ساعته‌اش با همتای روس خود "میخائیل بوگدانوف" مفید و همه‌جانبه بوده است.

وی گفت: "ما در این نشست، مسئله سوریه و موارد مربوط به آتش‌بس در این کشور را مورد بحث قرار دادیم. ایران از آغاز بحران سوریه معتقد بود مشکلات این کشور با گزینه نظامی حل نمی‌شوند. این مسائل باید با گفتمان سیاسی حل و فصل شوند."

انصاری تاکید کرد: "فاجعه انسانی سوریه باید به پایان برسد. ما آماده همکاری کامل برای مبارزه با تروریسم هستیم. بنابراین، ایران از هر برنامه‌ای که پایان بخشیدن به خونریزی‌ها در سوریه را تسریع کند، حمایت خواهد کرد."

وی افزود مسئله استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی همدان برای هدف‌گیری داعش در سوریه در جلسه با بوگدانوف مطرح نشد.

انصاری گفت ایران به دنبال هماهنگی اقداماتش با روسیه در مواردی است که این دو کشور منافع مشترک دارند. وی اظهار کرد: "ما می‌کوشیم در مواردی که منافع مشترک داریم، هماهنگی‌های لازم را ایجاد کنیم."

وی افزود: "با توجه به سرعت تحولات در جهان عرب، و همچنین عمق این تغییرات، ضروری است ایران و روسیه مشاوره‌های مرتب و دوره‌ای درباره رخداد‌های منطقه عرب انجام دهند."

انصاری با اشاره به تازه‌ترین توافق میان روسیه و آمریکا برای آتش‌بس در سوریه گفت مسئولیت اجرای این توافق بر عهده هر دوطرف است. اما وی به طور خاص اظهار امیدواری کرد واشینگتن نیز به این توافق متعهد بماند.

وی گفت: "متاسفانه، تجربیات ما درباره آمریکا نشان می‌دهد استفاده گسترده از تروریسم برای پیشبرد مقاصد سیاسی، بخشی از برنامه‌های آمریکا بوده است."

انصاری همچنین گفت اقدامات نظامی ترکیه در سوریه باید با دولت سوریه هماهنگ شود و طبق استانداردهای بین‌المللی انجام شوند.

وی در سخنان خود گفت: "ما معتقدیم هرگونه ماموریت و هر اقدام خارجی از جانب ترکیه در کشورهای همسایه – مانند عراق و سوریه و کشورهای دیگر – باید طبق استانداردهای بین‌المللی انجام شود و همچنین باید با دولت‌های مرکزی این کشورها هماهنگ شوند."
 
کلمات کلیدی : آتش بس در سوریه ، سوریه ، توافق آتش بس ، سوریه ، بحران انسانی، حسین جابری انصاری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.