نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 334260
آتش‌بس در سوریه منهای ۲ گروه/ تهديد آمريكا: امکان تجزیه سوریه وجود دارد
بخش خارجی الف، 5 اسفند 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶
وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد، دمشق با توافق آتش‌بس اعلام شده از سوی روسیه و آمریکا موافق است و آن را اجرا می‌کند.

در بيانيه وزارت خارجه سوريه آمده است، دولت سوريه همانطور كه قبلا هم تأكيد كرده، به عمليات نظامي خود عليه ۲گروه تروريستي داعش و جبهه النصره ادامه خواهد داد.

در ادامه اين بيانيه آمده‌است، دولت سوريه آماده است براي تضمين موفقيت اجراي آتش‌بس در موعد مقرر يعني از روز شنبه، با طرف روسي براي مشخص كردن مناطق تحت كنترل گروه‌هاي مسلحي كه توافق آتش‌بس شامل آنها مي‌شود، هماهنگي و همكاري لازم را انجام دهد اما دمشق تأكيد دارد كه به حفاظت از مرزها و جلوگيري از تقويت گروه‌هاي مسلح و تروريستي در اين مدت ادامه دهد.

هرگونه اقدامي كه به نقض حريم مرزها يا حمايت كشورهاي خارجي از گروه‌هاي مسلح منجر شود، از نظر دولت سوريه نقض توافق آتش‌بس است و با واكنش اين دولت روبه‌رو خواهد شد. موافقت دولت سوريه با توافق آتش‌بس يك روز بعد از آن صورت مي‌گيرد كه آمريكا و روسيه از توقف درگيري‌هاي نظامي از روز شنبه خبر دادند.

منابع خبري روسيه اعلام كردند، اين توافق نتيجه هفته‌ها مذاكرات فشرده مقامات سياسي و نظامي آمريكا و روسيه بوده است؛ مذاكراتي كه نقطه شروع آن نشست‌ دو‌ماه پيش نيويورك بود و بعد در نشست‌هاي مونيخ و ژنو در هفته‌هاي گذشته پيگيري شد. براساس اين توافق، روسيه حملات هوايي خود را به مواضع گروه‌هاي مسلح مخالف در حلب و ديگر نقاط از روز شنبه متوقف مي‌كند. اما داعش و جبهه النصره از اين توافق مستثني هستند؛ استثنايي كه به مذاق عربستان خوش نمي‌آيد و به همين‌خاطر تنها كشوري كه از اين توافق آتش‌بس استقبال نكرده، عربستان سعودي است. عربستان و قطر همواره از حضور جبهه النصره در مذاكرات سياسي هفته‌هاي اخير سوريه حمايت كرده‌اند.

سازمان ملل از تشكيل گروهي ويژه براي نظارت بر آتش‌بس از روز شنبه خبر داده ‌است. همچنين وزارت‌خارجه آمريكا اعلام كرده كه واشنگتن و مسكو به‌صورت مستقيم و مرتب در تماس خواهند بود تا اين آتش‌بس به اجرا درآيد. دوطرف هدف از اجراي اين آتش‌بس را فراهم كردن زمينه براي پيشبرد مذاكرات سياسي ميان دولت و مخالفان سوريه اعلام كرده‌اند.كشورهاي اروپايي از اين توافق آتش‌بس استقبال كرده و درباره اجراي آن ابراز اميدواري كردند. از ميان كشورهاي عربي، مصر كه همواره از راه‌حل سياسي براي بحران سوريه حمايت كرده، از اين توافق آتش‌بس هم استقبال كرده است.

معاون نخست‌وزير تركيه ضمن استقبال از توافق آتش‌بس گفت كه كشورش به اين توافق پايبند خواهد بود اما اگر از سوي كردهاي سوريه مورد حمله قرار گيرد، حق واكنش به اين حمله را براي خود محفوظ مي‌داند.

۲۵فروردين؛ انتخابات پارلماني در سوريه

ديروز بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه ۲۵فروردين را به‌عنوان تاريخ برگزاري انتخابات پارلماني در اين كشور تعيين كرد. اين دومين دوره انتخابات پارلماني در اين كشور از سال۲۰۱۱ يعني شروع ناآرامي‌ها تاكنون است.جان کری: در صورت شکست توافق آتش‌بس، امکان تجزیه سوریه وجود دارد

وزیر خارجه آمریکا در نشستی که روز سه‌شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس سنا برگزار شد تهدید کرد در صورت شکست توافق مسکو و واشنگتن برای ایجاد آتش‌بس در سوریه، امکان تجزیه این کشور وجود دارد.جان کری وی در بخش دیگری از اظهارتش گفت که دست‌یابی به توافق سوریه بدون همکاری روسیه امکان‌پذیر نبوده است.جان کری گفت که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه باید تصمیم‌های مهمی درباره دوره انتقالی در سوریه بگیرد. او گفت: «اسد باید تصمیم‌هایی واقعی درباره تشکیل دولت انتقالی بگیرد.»

وی تصریح کرد در روزهای آینده بار دیگر با مقامات روسیه و سایر کشورها برای تعیین مدالیته «توقف خصومت‌ها» در ژنو دیدار خواهد کرد.

جان کری، در بخش دیگری از اظهاراتش مدعی شد که واشنگتن به روسیه و ایران گوشزد کرده که پایان دادن به جنگ در سوریا با ماندن بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در قدرت امکان‌پذیر نخواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال یک سناتور خاطرنشان کرد که فرایند انتقال سیاسی در سوریه، در صورت پابرجا ماندن توافق آتش‌بس، ظرف چند ماه آینده محقق خواهد شد.

کری گفت: «اگر این فرایند زیاد طول بکشد، مردم خواهند گفت این نمایشی مضحک است و (مذاکرات) را ترک خواهند کرد.»

وزیر خارجه آمریکا، همچنین در این نشست چندین بار بر اینکه شرط پایان دادن به جنگ در سوریه کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت است، تأکید کرد.

«کری» با اشاره به حملات هوایی روسیه علیه گروه‌های تروریستی در سوریه گفت که روس‌ها ممکن است قادر به تصرف حلب هم بشوند، اما تجربه نشان داده نگاه داشتن سرزمین‌های تصرف‌شده در جنگ ۵ ساله سوریه، کاری دشوار است.

او با بیان اینکه افزایش بمباران‌های هوایی روسیه قادر به پایان دادن به جنگ در این کشور نخواهد بود، گفت که دولت آمریکا در حال انجام رایزنی‌های لازم برای تعیین طرح جایگزین (پلان بی) برای حالت عدم پایبندی روسیه به توافق آتش‌بس است.

جان کری گفت: «بحث‌های قابل ملاحظه‌ای در حال حاضر درباره پلان B، در صورت عدم موفقیت ما در میز (مذاکرات) در جریان است.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «فکر می‌کنم رئیس‌جمهور پوتین اینقدر باهوش هست که بفهمد اگر فقط برای مدت معینی در آنجا بنشیند، آن افرادی که از معارضان حمایت کرده‌اند، سلاح‌های متفاوت و بیشتری خواهند رساند و آنها (معارضان) این جنگ را ادامه خواهند داد.»

جان کری، در ادامه تهدید کرد در صورت عدم تحقق طرح آتش‌بس و یا دولت انتقالی در ماه‌های آینده امکان تجزیه سوریه وجود دارد. او گفت: «اگر برای مدت بیشتر، دست روی دست بگذاریم، ممکن است برای یکپارچه نگاه داشتن سوریه، خیلی دیر باشد.»

او از روسیه خواست در صورت عدم پایبندی به آتش‌بس در سوریه، امکان تجزیه این کشور را در محاسباتش در نظر بگیرد. کری گفت: «این، _جنگ) می‌تواند صورت بسیار زشت‌تری به خودش بگیرد و روسیه باید در آنجا بنشیند و اینها را هم در نظر بگیرد.»

سناتور «ران پال»، در بخشی از این کنفرانس خبری در پاسخ به جان کری که گفته بود معارضان قبول نمی‌کنند که بشار اسد در انتخابات سوریه کاندید شود گفت: «بالاخره معارضان باید برخی شرایط را قبول کنند، هر چه باشد الان بشار اسد دست برتر را در درگیری‌های سوریه دارد و معارضان نمی‌توانند هیچ چیز را قبول نکنند.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ مدعی شد معارضان، امتیازهای زیادی در مذاکرات واگذار کرده‌اند و آنها به اینکه بشار اسد بتواند کشور را متحد کرده و به جنگ پایان بدهد، اعتماد ندارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا درباره عدم حضور بشار اسد در انتخابات سوریه گفت: «چهار کلمه می‌تواند این جنگ را تمام کند: من کاندید نخواهم شد.»
 
کلمات کلیدی : آتش بس در سوریه
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۱۲:۳۹:۱۰
اتفاقا تنها کسی که باید کاندید بشه خود آقای بشار اسده (3564330) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۱۶:۲۰:۱۷
اسد دیگه رفتنی شد (3565017) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.