نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395583
شکست آتش بس و طرح جدید آمریکا و متحدانش برای سوریه
بخش بین الملل الف،‌ ۴ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۹
آتش بس یک هفته ای در حلب که با توافق روسیه و آمریکا عملياتي شده بود تنها دو روز دوام آورد و با عهد شکنی آمریکا آسيب سختي ديد و در اين شرايط احياي دوباره آن بسيار مشكل به نظر می رسد. در واقع حمله هوايي آمریکایی‌ها به ارتش سوریه در منطقه دیر الزور موجب شد تا علاوه بر اين كه آمریکا به نفع داعش وارد میدان نبرد شود آتش بس نيز با شكست مواجه شود.

براساس گزارش‌هاي منتشر شده ۴جنگنده اف-۱۶ و آ-۱۰كه متعلق به نيروهاي ائتلاف يعني كشورهاي آمریکا، استرالیا، انگلیسی و دانمارک بودند به مدت يك ساعت مواضع ارتش سوريه در ارتفاعات جبل الثرده در نزديكي فرودگاه ديرالزور را بمباران كردند و حمله آنها فرصتي مناسب براي پيشروي گروه تروريستي داعش فراهم كرد. اگر چه بعد از مدت كوتاهي داعش مجبور به عقب نشيني از مواضع جديد شد اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در حمله نيروهاي ائتلاف حدود ۹۰ نفر از سربازان ارتش سوریه کشته شدند.

گفتني است در توافق بين مسكو و واشنگتن در راستاي آتش بس تصریح شده بود که آمریکا و روسیه از این پس حملات هوایی خود را با یکدیگر هماهنگ می کنند اما چنین اقدامي قبل از بمباران ديرالزور صورت نگرفت و همين موضوع شائبه عمدي بودن اين اقدام را افزايش داده است. موضوع مهمتر آن است اشتباهاتي كه نيروهاي ائتلاف علي الخصوص آمريكايي ها تا كنون انجام داده اند هميشه به نفع نيروها و تروريست هاي تكفيري تمام شده است. در واقع در عراق نیز چندین بار جنگنده‌های ائتلاف مواضع ارتش را در نقاط مختلف بمباران کرده بودند.

با اين شرايط بايد گفت كاخ سفيد هر چند ژست آتش بس و پايبندي به آن را هم بگيرد فرقي در اصل ماجرا نمي كند؛ چرا كه با اقداماتي كه آمريكايي ها در ديرالزور و ديگر مناطق سوريه انجام دادند عملاً بايد گفت ديگر آتش بسي باقي نمانده است.

در پي اين اتفاق ۱۸ دستگاه كاميون از مجموع ۳۲ كاميون سازمان ملل كه عازم بخش شرقي حلب بودند نيز منفجر شد و چشم انداز پايان موقت درگيرها بيش از گذشته تيره و تار شد. اين در حالي است كه در طول همان دو روزي كه آتش بس هم برقرار بود بارها آتش بس از سوي گروه هاي تروريستي نقض شده بود.

در صحنه سیاسی نيز درگیری دیپلماتیک تندي بين آمريكا و روسيه در یک هفته اخیر شكل گرفته است. سخنان تند کری و لاوروف خطاب به همديگر در نيويورك از وخامت اوضاع حکایت دارد. پيش از اين نيز مجادلات لفظي بين ويتالي چوركين و سامانتا پاور نماينده دو طرف در سازمان ملل رخ داده بود و هر كدام ديگري را عامل شكست آتش بس معرفي مي كردند.

دلائل از بين رفتن آتش بس
درباره اين كه چرا آتش بس به پايان رسيد و چه اتفاقاتي افتاد كه آمريكايي به نيروهاي دولتي سوريه حمله كردند مي توان به دلائل متعددی اشاره كرد.

نقض آتش بس از سوی آمریکایی ها به این دلیل صورت گرفت که موازنه در ميدان نبرد برقرار نيست و نيروهاي دولتي و جبهه مقاومت به همراه روسيه دست بالا را دارند. از این رو دولت آمريكا چندان متمايل به ادامه آتش بس در حلب نمي باشد؛ به اين دليل كه اگر با اين شرايط به مذاكرات بپردازند بدون شك نمي توانند اهداف خود را محقق سازند. همچنين هدف تروريست هاي تكفيري و حامیانشان از برقراري آتش بس موقتي به عنوان حربه اي جهت شكستن محاصره و دريافت تجهيزات و تسليحات بيشتر از محور عربي- تركي- غربي می باشد. از سوي ديگر بر اساس توافقات صورت گرفته بین واشنگتن و روسیه ادامه آتش بس مبتني بر جداسازي ميداني گروه هاي تروريستي از گروه هاي ديگري كه آمريكايي ها آنها را معارضان ميانه رو مي نامد بود اما كاخ سفيد به هيچ وجه خواهان انجام اين كار نیست؛ چرا كه اين امر موجب خواهد شد قدرت عملياتي جبهه مخالفان دولت سوريه كه بيشتر بر اساس توان گروه هاي تروريستي نظير داعش و جبهه النصره قرار گرفته به طور بي سابقه اي كاهش پيدا كند.

به همين دليل بود كه ابو محمد جولانی، رهبر جبهه النصره، شاخه سابق القاعده که هم اکنون خود را جبهه فاتح الشام می خواند در مصاحبه با شبکه تلویزیونی قطری الجزیره از تلاش برای متحد کردن همه گروه هایی که علیه اسد مبارزه می کنند، صحبت کرد. جولانی گفت توافق میان روسیه و آمریکا برای ایجاد تفرقه میان شورشیان و در هم شکستن آنها طراحی شده است. وی از دولت آمریکا شدیدا انتقاد کرد که چرا این گروه را با وجود قطع ارتباط-هر چند ظاهری- با القاعده، همچنان تروریستی می‌خواند؟. اما حمله آمریکایی ها به دیرالزور موجب شد که هیچ وقت فرایند آتش بس تا تشکیل اتاق عملیات مشترک و حمله به تروریست ها ادامه نیابد.

البته برخي تحلیل ها بر وجود اختلاف نظر بین مقامات آمریکا علی الخصوص وزارت دفاع و وزارت خارجه درباره چگونگی مواجه با بحران سوریه تاکید می کنند. در واقع پنتاگون به شدت مخالف مذاکره و امتیاز دادن به روسیه در قضیه سوریه است و خواهان برخوردهای سخت و در میدان نبرد می باشد اما وزارت خارجی خواستار حل بحران سوریه از طرق دیپلماتیک و سیاسی. از این رو حمله صورت گرفته در دیرالزور را نیز بیشتر به نارضایتی وزارت دفاع از آتش بس نسبت می دهند.

اما از آن جا که هر دو نهاد زير مجموعه دولت و اوباما فعاليت مي كنند اقدام خودسرانه پنتاگون بسيار بعيد به نظر می رسد و اگرچه چنين اتفاقي در راستاي طرح كلي ايالات متحده براي ادامه بحران در سوریه می باشد.

تلاش براي ايجاد منطقه پرواز ممنوع

با وجود شکست آتش بس در سوریه اما به نظر می رسد آمریکا، آلمان، ترکیه و فرانسه در پی عملیاتی کردن طرح های جدیدی در سوریه هستند. در این راستا در طرح جدید تمامی تلاش این کشورها در راستای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه و زمین گیر کردن نیروهای هوایی سوریه می باشد. به همین دلیل بود که جان کری در نشست شورای امنیت، ایجاد منطقه پرواز ممنوع را به‌عنوان شرطی برای نجات آتش‌بس در مناطقی که درگیری‌ها در آن شعله‌ور است، مطرح کرد.

ژان مارك آيرو، وزیر خارجه فرانسه نیز خواهان ايجاد منطقه پرواز ممنوع براي ارتش سوريه در شمال اين كشور شده است. مطرح شدن این موضوع با استقبال ترکیه نیز مواجه شده است. در واقع آنکارا از مدت ها قبل خواهان ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه و بوجود آوردن محدوده ای حائل بین مرزهای خود و دولت دمشق برای کنترل کردها و گروه های تروریستی بوده است. البته کشورهای غربی به شدت مخالف سرکوب کردها توسط دولت ترکیه می باشند. با این وجود سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که هرگز منطقه پرواز ممنوع را برای جلوگیری از پرواز هواپیماهای روسی و سوری در منطقه حلب نمی‌پذیرد و این اقدام را غیرعملی خوانده است.

به طور کلی به نظر می رسد چشم انداز هر گونه کاهش درگیری و جنگ افروزی ها در سوریه در کوتاه مدت بدلیل وجود کشورهای مختلف در بحران که هر کدام نیز اهداف متفاوت و متضادی دارند و برای رسیدن به اهداف خود از یک یا چند گروه تروریستی حمایت و پشتیبانی می کنند بسیار دور از دسترس جلوه می کند. در این بین گروه به اصلاح دوستان سوریه بیشتر از آن که در پی محدود کردن تروریست ها و از بین بردن آنها باشند اولویت خود را سرنگونی بشار اسد و دولت او تعریف کرده اند. به همین دلیل باید گفت با ادامه این وضعیت بسیار سخت است که آتش بس در سوریه به سرانجام خاصی منجر بشود.
 
کلمات کلیدی : بشار اسد+آتش بس در سوریه+آمریکا+روسیه
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۲:۲۱
کدخدای شیطان صفت .
نباید با شیطان ، عهد و قراری گذاشت .
فقط باید قوی باشیم و از موضع قدرت با شیاطین مواجه شویم . (3948677) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.