توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508030
ضرغامی: دانشگاه آزاد باید در تلاش برای نزدیک‌تر شدن هر چه بیشتر به الگوهای اسلامی باشد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانشگاه آزاد به صورت نقطه‌ای برجستگی های ارزشمندی در عرصه علمی دارد که باید در همه بخش‌های علمی و آموزشی دانشگاه فراگیر شود.

به گزارش فارس، عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آیین افتتاح نخستین گردهمایی فعالان فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به فعالیت‌های مختلف در فضای مجازی گفت: فضای مجازی با وجود تمام تهدیدها به فرصتی مناسب نیز تبدیل شده است. نباید فضای مجازی را دست‌کم گرفت بویژه شما جوانان که به‌ صورت فردی یا جمعی باید حضور پررنگ تر و مؤثرتری در این عرصه داشته باشید.

وی با اشاره به برخی از آسیب‌های فضاهای مجازی گفت: بسیاری از گنجینه‌های ارزشمند اسلامی و انقلابی در این نظام وجود دارد که اگر به لحاظ محتوایی با بسته‌بندی‌های جدید و با لسان مردم ارائه نشود، این گنجینه‌ها دفن خواهد شد و باید شما جوانان بتوانید بویژه در عرصه تصویرسازی که بنای اصلی غرب بر این مسأله است، ورود جدی پیدا کنید.

ضرغامی با اشاره به ایجاد موج عظیم مردمی در خصوص شهادت شهید حججی اظهار کرد: آنچه باعث عظمت و بزرگی این شهید در بین دیگر شهدا شد، تصویرپردازی خداوند از این شهید بود. تصویرسازی که از نگاه پرصلابت این شهید صورت گرفت و دنیا در برابر آن سر تعظیم فرود آورد، باعث ایجاد این موج جهانی شد.

وی تصریح کرد: آنچه باعث برجسته شدن این شهید در میان تمام شهدا شد، به دور از شخصیت معنوی و الهی و خلوص او، تصویرسازی چهره این شهید بود که ما با وجود شهدای گرانقدر هنوز نتوانسته‌ایم تصویرسازی درستی از این شهدا برای نسل جوان داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: خداوند این تصاویر را با هم تطبیق کرد تا کم‌کاری ما در حوزه رسانه را نشان دهد و خود خداوند این کم‌کاری را جبران کرد. فضای مجازی جای تصویرسازی و کوتاهی کلام و در عین حال سرعت است که شما به عنوان فعالان فرهنگی باید ورود جدی به این بحث داشته باشید.

ضرغامی دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از نهادهای تاثیرگذار انقلاب اسلامی دانست و از پیدایش و شکل‌گیری آن به منظور رفع کاستی‌های آموزشی کشور یاد کرد.

وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید در تلاش برای نزدیک‌تر شدن هر چه بیشتر به الگوهای اسلامی باشد و دقیقا به همین علت است که پسوند اسلامی را به دنبال اسم خود دارد. این دانشگاه به‌ عنوان یکی از نهادهای انقلاب در کنار دیگر نهادها همچون جهاد و سپاه، باید بیشترین تلاش را در این راستا انجام دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر محیط دانشگاه، اسلامی باشد بسیاری از افراد توانایی‌های خود را در این محیط نشان خواهند داد. هم ظاهر دانشگاه و هم ظاهر دانشجویان باید در شأن یک طالب علم و محیط علمی باشد. اگر این فضا اسلامی نباشد، نباید توقع کارهای فرهنگی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل حیاتی و مورد توجه در مورد دانشگاه آزاد اسلامی، وضع ظاهری و فضای دانشگاه است. همین فضا در مواقعی باعث قضاوت‌های کلی‌تر در مورد اصل دانشگاه می‌شود. مقام معظم رهبری نیز درباره ظاهر دانشگاه ها به دفعات تأکید کرده‌اند و طرح اسلامی کردن ظاهر دانشگاه از جمله این تأکیدات است.»

ضرغامی درباره بالا بردن تراز علمی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دیگر دانشگاه‌ها اذعان داشت: با وجود برتری چشمگیر دانشگاه آزاد اسلامی در برخی از رشته ها مانند رباتیک و فناوری‌های نوین، نباید به این موارد خاص بسنده شود و تک‌ستاره‌های سپهر دانشگاه آزاد اسلامی باید بیشتر شود.

وی درباره حوزه‌های متن، نظام آموزشی و استاد، خطاب به دانشجویان گفت: شما دانشجویان در حوزه نظام آموزشی و استاد می توانید بسیار فعال و اثرگذار باشید.

ضرغامی گفت: امام خمینی (ره) فرمودند که اگر استاد الهی باشد، متن مادی را الهی تدریس می‌کند اما اگر استاد مادی باشد، متن الهی را مادی تدریس می‌کند. شما دانشجویان می‌توانید نقش مؤثری در حضور استادان انقلابی داشته باشید و دانشجوی انقلابی در نظارت بر استادان می‌تواند نقش بسزایی را ایفا کند.

ضرغامی افزود: دانشگاه آزاد یک نهاد انقلابی است و قرار بود کاستی‌های دانشگاه های دولتی را جبران کند.وی ادامه داد: هرچه محیط دانشگاه آزاد پاک‌تر باشد بذر فعالیت‌های علمی، سیاسی و فرهنگی بهتر شکوفا می‌شود. ضرغامی با بیان اینکه حفظ سلامت ظاهر دانشگاه کمتر از باطن آن نیست، تاکید کرد: دانشگاه آزاد به صورت نقطه‌ای برجستگی‌های ارزشمندی در عرصه علمی دارد که باید در همه بخش‌های علمی و آموزشی دانشگاه فراگیر شود.

وی گفت: استاد رکن اصلی دانشگاه است. امام می‌فرمود استاد الهی می‌تواند متن مادی را الهی تدریس کند و استاد مادی هم متن الهی را مادی تفسیر کند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: دانشجویان دانشگاه آزاد باید عرصه فضای مجازی را فتح کنند و هر کدام در جایگاه یک رسانه پرنفوذ خلا تولیدات علمی و فرهنگی را پر کنند.

ضرغامی در ادامه در واحد نجف آباد دانشگاه آزاد، تاکید کرد: نجف آباد دسته گل زیبای بوستان شهدای کشور است که با لاله سرخ از راه رسیده شهید حججی فضای کشور را معطر کرده است.

وی افزود: دانشگاه آزاد به صورت نقطه‌ای برجستگی های ارزشمندی در عرصه علمی دارد که باید در همه بخش‌های علمی و آموزشی دانشگاه فراگیر شود.
 
کلمات کلیدی : عزت الله ضرغامی، دانشگاه آزاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.