نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277235
نظرسنجی جالب آمریکایی‌ها در مورد فتنه ۸۸
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۶
موسسه نظرسنجی «آی پُز» در آخرین نظرسنجی خود از شهروندان ایرانی سوالاتی را در رابطه با فتنه ۸۸ پرسیده که نتایج آن جالب توجه است.

به گزارش مهر، موسسه امریکایی آی پز در نظرسنجی که ۶ سال پس از فتنه ۸۸ انجام داده سوالاتی را به صورت تلفنی از شهروندان ایرانی پرسیده که نتایج آن در رابطه با رد ادعای تقلب و میزان مشارکت مردم در انتخابات ۸۸ می تواند جالب توجه باشد.

در نتایج این نظرسنجی که با عنوان «میراث جنبش سبز» منتشر شده، این موسسه امرکایی اذعان می کند که نزدیک به ۶۰ درصد از مردم ایران اعتقادی به تقلب در سال ۸۸ ندارند.

در گزارش منتشر شده آی پُز آمده است: « رویدادهای موسوم به جنبش سبز بر پایه‌ این باور شکل گرفت که در انتخابات سال ۸۸ تقلب صورت گرفته است و به جای نام برنده‌ واقعی انتخابات یعنی آقای موسوی، نام آقای احمدی‌نژاد به عنوان فرد پیروز انتخابات اعلام شده است. اکنون با گذشت بیش از شش سال از آن زمان، آی‌پز این پرسش را با مردم در میان گذاشته است که آیا به باور آنان در آن انتخابات تقلبی صورت گرفته بود یا خیر... ۵۹ درصد ایرانی‌ها اعتقاد دارند که نتیجه‌‌ اعلام شده‌ انتخابات سال ۸۸ که به پیروزی محمود احمدی‌نژاد منجر شد، درست بوده است. اما ۲۱ درصد هم در خصوص وقوع یا عدم وقوع تقلب از اعلام نظر مشخص خودداری می‌کنند و در مقابل ۱۹ درصد نیز می گویند در آن انتخابات تقلب شده است.»

هرچند که در طول سالهای اخیر بسیاری از رسانه های غربی و برخی از رسانه های فارسی زبان تلاش داشتند تا در میزان مشارکت مردم در سال ۸۸ تشکیک ایجاد کنند، اما نتایج این نظرسنجی مشارکتی برابر با میزان مشارکت سال ۸۸ را اثبات می کند. این موسسه از افراد ۲۴ سال و بالاتر (که از نظر قانونی واجد شرط سنی برای شرکت در انتخابات سال ۸۸ بوده اند) پرسیده است که آیا در انتخابات سال ۸۸ شرکت کرده اید؟ مطابق یافته های این پیمایش حدود ۸۸ درصد گفته اند که در انتخابات سال ۸۸ شرکت داشتند. که این رقم تا حد زیادی برابر با نرخ مشارکت رسمی(۸۵ درصد) اعلام شده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است.
 
کلمات کلیدی : فتنه88
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۹ ۱۱:۱۰:۰۶
از کی تا حالا موضوع حساسی مثل انتخابات88 را با روش تلفنی می شود نظرسنجی کرد، چنین کاری نه اعتبار دارد و نه پایایی. (2976692) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۰۱:۳۶:۳۲
هرچي بر خلاف ميل شما باشه ولو از روز روشن تر بي پايه و اساسه.... (2978396) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۱۶ ۱۲:۴۲:۵۸
تلفنى که شنود ميشه و فرد نميدونه طرف مىابلش واقعا نظرسنج هست يا مامور اطلاعات نميتونه ملاک باشه (3099597) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.