توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505646
درخواست شیعیان نیجریه از دولت آمریکا
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۱
حمله نظامیان نیجریه به شیعیان یا قتل عام ۲۰۱۵ شیعیان در زاریا واقعه‌ای است که در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ (۱ آذر ۱۳۹۴) رخ داد و به کشته شدن بیش از هزار شیعه و تخریب حسینیه بقیةالله نیجریه منجر شد.

به گزارش ایرنا،به نقل ز پایگاه خبری 'دیلی پست' نیجریه روز شنبه اعلام کرد که شیعیان این کشور امروز با ارسال نامه ای به واشنگتن از دولت آمریکا خواستند از فروش سخت افزارهای نظامی به دولت نیجریه خودداری کند.


براساس این گزارش، عبدالرحمن ابوبکر، رییس کمیته 'آزادی شیخ زکزاکی' جنبش شیعی نیجریه (آی ام ان) امروز با تنظیم و ارسال نامه ای خطاب به دولت آمریکا با اشاره به سابقه اقدامات ضد حقوق بشری دولت این کشور از دولت ترامپ رییس جمهور آمریکا خواست به دلیل پایبند نبودن دولت ابوجا به حاکمیت قانون و تعهدات بشر دوستانه تا اطلاع ثانوی از فروش این سخت افزارهای نظامی به این کشور پرهیز کند تا مبادا شریک اقدامات غیرانسانی این دولت گردد.


جنبش شیعی نیجریه در این نامه با اشاره به قتل عام 34 شهروند غیرنظامی شیعه در سال 2014 در شهر رازیای این کشور از جمله فرزندان شیخ زکزاکی، دولت نیجریه را به دلیل کوتاهی در پیگیری قضایی این قبیل حوادث عامل و مشوق این جنایات غیر انسانی توصیف کرد که با بی اعتنایی نسبت به عاملان موجب شد آنها در سال 2015 نیز به جنایت هولناکتری با بیش از هزار قربانی دست بزنند.


حمله نظامیان نیجریه به شیعیان یا قتل عام ۲۰۱۵ شیعیان در زاریا واقعه‌ای است که در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ (۱ آذر ۱۳۹۴) رخ داد و به کشته شدن بیش از هزار شیعه و تخریب حسینیه بقیةالله نیجریه منجر شد.


در جریان این حمله، چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید (به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما کشته شدند.


با این وجود، نامه ام آی ان به دولت ترامپ با انتقاد شدید از اقدام دولت برای دستگیری شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر وی، توهین های غیرانسانی به خاندان اش و بازداشت بدون تفهیم اتهام او برای 20 ماه، آنرا اقدام غیرانسانی دیگر برای سرکوبی رهبران سیاسی و دینی خواند و خواستار تحریم تسلیحاتی دولت نیجریه و محرم سازی رهبران این کشور از انجام سفرهای بین المللی شد.


به گزارش رسانه های محلی و بین المللی، تلاش‌های بی‌وقفه شیخ زکزاکی و حامیان او در نیجریه باعث شد طی سالیان اخیر میلیون‌ها شهروند این کشور 280 میلیونی به مذهب شیعه روی آورند.


این امر که باعث خشم و غضب وهابی‌ها شد، در نهایت موجب شد که صدها شیعه به دست نیروهای ارتش قتل‌عام شوند.


در این میان شیخ زکزاکی نیز زخمی شد و به همراه همسرش به زندان افتاد و هنوز نیز در حبس به سر می‌برد. هرچند رای نهایی قوه قضاییه این کشور مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی بوده، اما ارتش نیجریه همچنان در رهایی وی تعلل می کند.
 
کلمات کلیدی : شیعیان نیجریه+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.