توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361448
برخورد پسته ایران به دامپینگ آمریکا در بازار جهانی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۲
در سال جاری آمریکا حدود ۳۳۰هزار تن و ایران حدود ۱۷۰هزار تن پسته تولید می‌کنند و تولید این محصول در جهان به رقم بی‌سابقه ۵۰۰هزار تن می‌رسد و آمریکا کنار این رقم، محصول در انبار مانده زیادی دارد که می‌خواهد دامپینگ کند.

به گزارش تسنیم، با پیش‌بینی افزایش تولید پسته آمریکا در سال جاری به‌عنوان تنها رقیب ایران و باقی ماندن محصول این کشور از سال گذشته، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که سال جاری، سال بدی برای بازار صادراتی پسته ایرانی باشد.

بنابر این گزارش در جلسه هیأت رئیسه انجمن پسته به بررسی وضعیت بازارهای جهانی پسته پرداخته شد. محسن جلال‌پور رئیس هیئت مدیره این انجمن گفت: از آنجا که رقیب اصلی ما یعنی آمریکا، امسال به‌میزان زیادی محصول برداشت خواهد کرد و هنوز بخشی از محصول گذشته‌اش را نیز نتوانسته به فروش برساند، به نظرمی‌رسد قصد کاهش قیمت برای محصول سال جدید را دارد.

وی افزود: این همان دغدغه‌ای بود که طی سال‌های گذشته به‌کرات به آن اشاره‌ شده است. احتمالاً با افزایش تولید در آمریکا و در نتیجه کاهش قیمت‌ها، فروش پسته ایرانی دربازارهای بین المللی به مشکل برمی‌خورد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: آنچه پیش‌بینی می‌شود آن است که محصول امسال آمریکا حدود ۳۳۰هزار تن و محصول ایران، حدود ۱۷۰هزار تن است و ایران و آمریکا برای اولین بار است که به تولید ۵۰۰هزارتنی در پسته دست پیدا می‌کنند.

وی تصریح کرد: برای نباختن در بازاری که رقیبش آمریکا است، باید خوب فکر کرد و به‌‌درستی برنامه‌ریزی نمود.
 
کلمات کلیدی : پسته+صادرات+ایران+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.