نظر منتشر شده
۱۰۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422990
جزئیات دوره ۱۰ ساله تحویل ۸۰ فروند بوئینگ از سال ۲۰۱۸/ ارزش قرارداد 16 میلیارد و 600 میلیون دلار
بخش اقتصادی الف، ۲۱ آذر ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۸
مذاکرات طولانی ایران با غول آمریکایی صنعت هواپیماسازی جهان بالاخره به نتیجه رسید تا ۸۰ فروند بوئینگ ظرف ۱۰ سال ناوگان هواپیمایی ایران را دگرگون کند.

پرورش، مدیرعامل ایران ایر با تایید این خبر تصریح کرد: سند همکاری ایران و بوئینگ امروز به امضا خواهد رسید.

وی پیش‌تر از اضافه کردن بند جریمه در قرارداد برای شرایط احتمالی به عنوان یکی از شروط ایران در مذاکرات برای خرید هواپیما خبر داده بود.

بر این اساس، نخستین فروند از هواپیماهای بوئینگ در سال ۲۰۱۸ به ایران تحویل داده می‌شود.

نماینده کمپانی بوئینگ در این‌باره گفته است: قرارداد با ایران با تأیید دولت آمریکا نهایی شد.

معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز در حاشیه این مراسم، ارزش این قرارداد را 16 میلیارد و 600 میلیون دلار اعلام کرده است.

بنا به گفته «فلچر باراک دال» بوئینگ قرارداد فروش 80 فروند هواپیما را با تایید دولت آمریکا، با ایران نهایی کرد.

وی همچنین گفته است: به‌دنبال قرارداد خردادماه امسال، امروز سند نهایی به امضا رسید‌. خوشحالیم که بوئینگ بار دیگر همکاری خود را با ایران آغاز کرده است.

همچنین از مجموع ۸۰ فروند هواپیمای مورد توافق برای تحویل به ایران، ۵۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ و ۳۰ هواپیمای دیگر شامل دو مدل بوئینگ ۷۷۷ خواهد بود.

این قرارداد شامل هواپیماهای MAX-737  ، 777-300  و  666 X است.

تا سال 2020 تعداد 15 فروند هواپیمای بوئینگ مدل 300-777 تحویل داده می‌شود مابقی هواپیماها در دوره زمانی سال‌های 2021 تا 2028 تحویل خواهد شد.

پیش  از این ایران‌ایر و بوئینگ توافقاتی مبنی بر خرید 100 فروند هواپیمای مسافری با رقم قرارداد 25 میلیارد دلار داشته‌ است.

همچنین ایران ایر کمپانی ایرباس و کمپانی ای‌تی‌آر برای خرید بیش از 140 فروند انواع هواپیماهای نو پیش قراردادهایی به امضا رسانده است.
 
کلمات کلیدی : بوئینگ+ایرباس+خرید هواپیما+کنگره+ترامپ
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۰۳:۱۱
۳ سال است که فقط قراردادهای صوری امضا می کنند. (4061503) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۴۴:۵۸
آیه یأس (4061556) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۶:۴۰
مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوریخواهان است، روز پنجشنبه۲۷ آبان، طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن فروش هواپیماهای مسافربری به ایران ممنوع می‌شود.

بعید است که این قرار داد در زمان ریاست جمهوری ترامپ نهایی و اجرا شود. (4061634) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۲۰:۲۳
در روز جهانی هواپیمایی خواستم به مسئولان یادآوری کنم که قرار بود برجام ناوگان هواپیمایی کشور را نو کند و حالا در روز جهانی هواپیمایی و در دوره پسابرجام تمدید 10 ساله تحریم‌ها توسط آمریکا و تحریم شرکت هواپیمایی آسمان توسط اتحادیه اروپا همه آن آرزوها را نقش برآب کرده است. (4061724) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۲۰:۵۳
تا به حال خوش‌بینی به غرب همواره تمدید تحریم‌ها را به همراه داشته است و در آخرین مورد اتحادیه اروپا شرکت هواپیمایی آسمان را تحریم کرد! واقعاً تن دادن به یک توافق هسته‌ای که با نقض پی‌درپی طرف مقابل و انجام تعهدات ایران در اجراست باعث گستاخی بیشتر دشمنان و تضعیف نظام شده است. آیا استحقاق این ملت بزرگ و تاریخ‌ساز از دید دولت این است که زیر بار ذلت برود؟ هسته‌ای را که تعطیل کردید، لااقل عزت و احترام را از مردم نگیرید. (4061730) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۳۸:۵۴
دوست عزیز قرارداد بسته می شه تا الزام به وجود بیاد ! اگه قرارداد به وسیله ی یکی از طرفین نقض بشه قابل شکایت در دادگاه هست! اصلا هدف از امضای قرارداد همینه! (4061767) (alef-13)
 
France
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۱۷:۱۶
ترامپ اهل معامله است. به نظرمن جنجالهای ترامپ و حتی جمهوری خواهان هم بیشتر برای امتیاز گیریه. (4062407) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۱۸:۰۱
به چه حقي پول بيت المال بايد خرج مرفهين بيدرد بشه؟به جاي آن فكر نوسازي و امنيت قطار و اتوبوس باشيد زيرا ٨٠درصد مردم پول خريد بليط هواپيما ندارند (4061720) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۳۲:۴۹
به حق وجود افراد نق زن بی سواد مثل شما. اوضاع هواپیماها خیلی خرابه. بعدشم هواپیما خوب باشه خطوط هوایی کشور بهتر میشن و درآمد بیشتر و کار هم بیشتر (4061884) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۵۹:۰۱
بهتر نیست دعا کنیم که همه مردم ایران توان خرید بلیط هواپیما داشته باشند؟ (4061928) (alef-13)
 
وحیدی
Japan
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۷:۱۹:۴۸
والا تنها پول بیت المالی که حیف و میل نمیشه همینه.
الان 40 ساله هواپیما نخریدم کل مملکت رو راهن کشیدن ؟ (4061972) (alef-13)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۷:۴۰:۲۶
سلام مرفهین کجا بودند ؟ ما یک شرکت کوچک کامپیوتری هستیم و در ماه بیش از ده میلیون فقط کرایه حمل هوایی می دهیم این پول به جیب شرکتهای خارجی داره میره تازه کرایه آنها بالاتر و قادر به گرفتن خسارت بار و تاخیر به آسانی نیستیم (4062004) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۷:۴۱:۱۵
دوست عزیز،ناوگان هواپیمایی کشور اموال شخصی مرفهین بی درد نیست،نوسازی ناوگان هوایی به صنعت توریسم،صنعت حمل نقل و بخش بازرگانی و همچنین تسهیل روابط تجار با مرکز کشور و دیگر کشورها را اسان میکند.اینها همگی با هم باعث رفاه حال عمومی از جنبه های مختلف میشود.لطفا این همه سطحی نگاه نکنید. (4062006) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۷:۵۹:۵۷
اینهایی که سوار هواپیما می شوند همه مرفه بی درد هستند ؟ یعنی همه باید با شتر و اسب مسافرت کنند ؟ (4062034) (alef-3)
 
عقیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۱:۳۷:۵۶
همه نه ولی اکثریتشون وضع مالیشون بهتر از بقیه مردم هست ،اگه قرار این پول خرج حمل و نقل عمومی بشه بهتر که خرج بهسازی راهها و وسایل حمل ونقل عمومی مثل قطار بشه نه هواپیما که اکثریت مردم توانایی استفاده از اون رو ندارن (4062362) (alef-13)
 
آرش
Sweden
۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۰۲:۳۷:۳۵
سلام دوست عزیز

اول مطالعه کنید هزینه این قرارداد به چه صورت پرداخت میشه

بصورت لیزینگی از طریق شرکت های خارجی
بجایی اینکه پول بیلیطی که به ترکیش و امارات و قطر داده میشه و ارز از کشور خارج میشه

این ارز ( از پول مرفهین بی درد البته منم جز این پروه باید باشم یک جانباز که در 16 سالگی افتخار بسیجی بودن در برابر دشمن بعثی را داشتم )

بابت اقساط به شرکتهای خارجی پرداخت میشه (4064291) (alef-13)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۳:۴۹:۲۲
یعنی هیچ مشکلی بالاتر از خرید هواپیما تو کشور نبود؟؟این پولو باید صرف بسکاری و ازدواج میکردن نه خرید هواپیما.البته دست خودشون نیست از مفاد محرمانه توافقه ک باید با پولتون کالاس مارو بخرین.تازه اگ بدن! (4063434) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۲۲:۱۳:۱۲
عزیز ایران قرار نیست پولش رو نقد بدن، اصن اینا اینقدر پول ندارن که بدن! خرید قسطیه، با هواپیما کار می کنن پول قسط رو میدن... (4068299) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۸:۰۷:۵۶
سوال شما باید اینطور باشه: چرا 80 درصد مردم پول خرید بلیط هواپیما را ندارند؟! (4062054) (alef-3)
 
نیما اس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۸:۲۶:۰۳
من جزو این خاک هستم و به بابت تلاش از خانواده ای روستایی الان می توانم با هواپیما سفر کنم که بسیار در صرفه وقت به من کمک می کند آیا من و امثال من حقی ندارند؟؟؟ آن 20 درصد باقی مانده سهمی از کشور ندارند که 38 سال است هیچ هواپیمای جدیدی خریداری نشده؟؟ یک طرفه به قاضی رفته ای برادر (4062091) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۰۸:۱۷
این هواپیماها میتونه باعث بشه هر سال چند میلیارد دلار جلوی خروج ارز گرفته بشه. تازه کلی باعث گسترش توریسم و درآمدزایی میشه چه توریسم داخلی چه خارجی. همچنین اگه ایران تبدیل به هاب منطقه بشه میتونه سالی میلیاردها دلار درآمد کسب کنه مثل دبی. (4062390) (alef-13)
 
France
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۱۲:۲۵
تازه معمولا این هواپیماها اجاره به شرط تملیکه یعنی بخش مهمی از پول اون از درآمدش به تدریج پرداخت میشه و یک بخشی از اون با پیش پرداخت انجام میشه. (4062400) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۳:۱۳:۰۱
هرچی روحانی بخره بده، داداش! (4062488) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۸:۱۵:۱۸
اعتراضی داری به اختلاس ها اعتراض کن که در عوضش خروس قندی هم نمیدن چه رسد به هواپیمای مدرن نو (4062765) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۱:۰۶:۳۷
چه استدلال عقلانی و منطقی واقعا (4063099) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۱۵:۰۱:۲۰
مردم طبس هم مرفهین بی درد هستند یادته هواپیما ساخت ایران و روس سقوط کرد و به رحمت خدا رفتند (4064993) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۴۴:۳۷
در این قرار داد به مساله تامین مالی این ۱۷ میلیارد دلار و شروط مالی و استفاده از این هوپیما ها هیچ اشاره یی نشده، مساله اصلی‌ ایران و تحریمها این است که هیچ موسسه آمریکای حق نداره به خاطر تحریم، قرار دادهای ایران را تامین مالی‌ کنه و در اروپا هم همین مساله عدم همکاری موسسات مالی در مورد ایر باس برا قرار است. حالا یا این تامین مالی، به بعد موکول شده، یعنی‌ هیچی‌ مشخص نیست، یا موسساتی حاضر شدن آن را تامین مالی‌ کنند با سود و بهره بسیار بیشتر از حد متعارف، یا اینکه در بهترین حالت، ایران حاصر شده خرید نقد انجام بده یعنی‌ پول نفت را در این شرائط سخت مالی‌، برای خرید هواپیما اختصاص بده، این نیز به این معنی‌ است که هیچ توجیه اقتصادی ندارد و فقط نمایش تبلیغاتی است. (4061787) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۹:۳۹:۵۲
خوش باور (4062212) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۵۳:۲۶
پیشتر تفاهنامه امضا میشود تا به قرارداد یا موافقتنامه منتهی شود قراردادهای بزرگ در زمان های کوتاه نهایی نمیشوند (4061569) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۰:۱۴
دانستن نحوه ی عقد قراردادهای بزرگ تجاری یه کم اطلاعات میخواد که متاسفانه بهانه جوها خیلی اهل مطالعه نیستند ! (4061590) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۷:۵۹:۲۲
به این سادگی هم نیست . دسترسی آمریکا به پول این قرارداد ، به صورت مستقیم و از طریق حسابهای بلوکه شده ایرانه . یعنی همین امروز که قرارداد رو نهایی کنه میتونه تا آخرین دلار اون رو نقدا به حساب بوئینگ واریز کنه . اما هواپیماهایی که ایران خریده در آشیانه های بوئینگ در آمریکا هستن و خیلیهای اونها هنوز ساخته هم نشدن و قراره طی ده سال به ایران ارسال بشن ! به احتمال بسیار قوی در طول این سالها ، همین هواپیماهایی که پولش رو جلو جلو گرفتن ، تبدیل میشه به یک اهرم فشار قوی بر روی ایران و در نهایت هم اغلب اونها هرگز به ایران تحویل داده نمیشه !!! مثل قرادادهای قبل از انقلاب که پولش به آمریکا و اروپا پرداخت شد اما هرگز به ایران داده نشد . آواکس ها ، کشتی ها ، صنایع هسته ای ، تجهیزات مخابراتی ، و ... . حتی اگر اون هواپیماها با احتمال یک درصد به ایران داده بشه باز هم قطعات یدکی و دانش تعمیراتی اونها مشمول تحریمها و توبیخات تازه میشه و عملا ایران نمیتونه از اونها درست استفاده کنه . این قرارداد یک معامله ترکمنچای مدرنه (4062033) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۵:۵۰
دوستان کلا نمیدونن چه موضعی بگیرن مواضع افرادی که ضد برجام هستند ضد و نقیضه تا دیروز میگفتن چرا هواپیما نمیاد الان باید بگن چرا میاد!!!! اگر ادم اخلاق داشته باشه و موضعش شفاف باشه مجبور نمیشه هی حرفای ضد و نقیض بزنه.
اگر هواپیما نیاد که میفرمایند دیدی نیامد کو هواپیما چی شد؟ پس برجام شکست خورد
اگر هواپیما بیاد هم باید زیر سوالش ببرن و از این حرفا که مگه ما هواپیما نیاز داریم و اولویت چیز دیگری است که مبادا تبلیغ بشه که برجام موفق بوده به هر حال در مورد برجام اگر مذاکرات شکست میخورد میفرمودند روحانی چی شد تو که قول داده بودی مگه قول ندادی در انتخابات که مذاکره میکنی و به تواق میرسی و..برجام هم که به تصویب رسید اومدن گفتن که بله امتیاز داده شده و خود تحریمها داشت ول میشد و..باز این سوال مطرح میشه که شما که معتقد هستید بدون برجام تحریمها هنوز لفو نشده چطور بدون برجام خودش داشت لغو میشد؟ میپرسیم پیشنهاد شما در سال 92 برای رفع اون همه مشکل چه بود هم دوستان شروع میکنن به شعار دادن و زدن به صحرا و... (4061603) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۲:۵۶
هواپیما کاغذی که قرار نیست بسازن وبمون تحویل بدن ! چنبن خرید مهمی از یک غول هواپیماسازی دنیا قطعا قرار دادش هرتی پرتی نیست که یه ساعته وبا عجله بسته بشه! (4061628) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۰۰:۲۹
ای جان (4061684) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۶:۳۳:۱۴
جدی؟ چطور برجام را در 20 دقیقه بستند تمام شد اینکه کاری نداره (4063720) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۱۷:۵۲
ما مسخره شما هستیم یارو مارو تحریم کرده بعد برای سیاه بازی قرار داد می بندید!.......چی بگم ! در ضمن تحویل هم بدهد قطعات تعویضی سالیانه را چکار میکنید!!!اصلا اطمینان هست که سقوط نکنه ! (4061718) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۲۵:۲۶
برجام هم قرارداد بود!! تازه بین المللی و چند جانبه!!
الان ازش چی مونده؟؟
امریکا میخواد تا ده سال به ما بویینگ بده اونم تو دوره ترامپ اونم با این کنگره؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
بهتره دولتمردان یازدهم برای جمع اوری رای دنبال راه های دیگه ای بگردند
ایرباس که فقط10 درصدش ساخت امریکاست هنوز یه دونه وارد ایران نشده حالا رفتن سراغ بویینگ که همش امریکایی هست؟؟
اینم مثل برجام یه نمایش الکیه برای جوسازی و کسب رای البته مردم نسبت به پارسال بیشتر امریکا رو شناختن همچنین دولت یازدهم رو (4061740) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۵۲:۱۳
تاكيد ميكنم
تمامي تحريم ها از روز اجراي توافق لغو خواهد شد
حالا منتظر سال ٢٠١٨ بمانيد (4061805) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۱:۲۶:۲۵
ببخشید بستنی که نمیخوان بخرن ، سه سوته اماده شه (4062352) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۵۰:۱۰
با اینکه تحریم ها را برخلاف تعهد برنداشتن موافقم ولی استدلالتون اشتباه هست، اینکه از 2018 تحویل میدن به خاطر این هست که برای برنامه ریزی و تولید بشه، اینطوری نیست که الان شرکت بوینگ بیکار نشسته باشه و هیچ مشتری و تعهد دیگری نداشته باشه یا مثلا کارخانه سایپا کلی پراید تو انبارش داشته باشه و فردا تحویل بده، بالاخره زمان میبره. (4062452) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۵۴:۲۰
همه اش غر غر، همه اش شکایت، بابا یک کم خوشحالی هم به خدا بد نیست، خدا و پیغمبر هم از شادی خوششان می آید، چرا اینقدر برخی از ما ها بدبین هستیم. الهی شکر که این توافق شده و سر گرفته و باز هم دم همه اونهایی که خالصانه و مجدانه زحمت کشیدند تا این کار به سرانجام برسه گرم.
الهی شکر ، خیلی خبر خوبی بود، دم شما هم گرم. (4061916) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۱۲:۱۸
از دولت محترم جمهورى اسلامى ايران دولت حاضر و دولت آينده استدعا و التماس دارم فقط كارهايى كه انجام شده اعلام كنيد خبر بالا خوشحال كنند بعد از أمضاه اعلام شد و خدا كنه بقيه كارهايى عمرانى و غيره بعد از إتمام و روز افتتاح اعلام شود (4061522) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۱۲:۴۰
حالا همونهایی که میگفتن چرا هواپیما نمیاد و از این طریق به دولت تیکه مینداختن، حالا میان میگن چرا دولت رفته هواپیما گرفته و از این طریق به دولت تیکه میندازن! (4061523) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۵۲:۲۹
حالا بذار تحویل بگیریم بعد.... (4061672) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۳۴:۱۹
منظور ایشون رو نفهمیدید! منظورش این بود که بابت هر عمل دولت عده ای هستند که مخالفت می کنن!! یه بار به خاطر عدم اجرایی شدن یه بار به خاطر اجرایی شدن و به همین دلیل هست که کسی به حرفشون توجه نمی کنه!!! (4061888) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۰۰:۰۰
ذوق زده نشو اجازه بده تحویل بده، بعد شادی کن. آمریکا برای معاهداتش ارزشی قائل نیست. هر لحظه بخواد توافقاتش رو پاره میکنه. (4061827) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۲۹:۲۷
خدایا شکرت به امید روزی که شرکت هما شرکت اول منطقه باشد و مسافرین عزیز ما از هواپیماهای خودمون برای سفرهای خارجی استفاده کنند (4061546) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۹:۴۲:۱۶
اگه قرار بود این اتفاق بیافته، دولت محترم با هدف واردات هواپیما، با دست خودش فرآیند تولید هواپیمای داخلی رو فلج نمیکرد. (4062214) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۵۸:۳۶
یه مدل از هواپیمای داخلی رو نام ببرید؟! (4072261) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۰۱:۰۰
ایران این فرصت رو داره که تبدیل به هاب منطقه بشه و سالانه میلیاردها دلار درآمد کسب کنه بجای دبی. (4062383) (alef-13)
 
رضا
Japan
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۴۶:۲۶
پولش رو دولا سه لا از مون میگیرنا! واقعا نمیتونم هضم کنم که هواپیمای مسافربری چه مشکلی داره که نمیفروشن به ایران حالا اگه نظامی بود باز یه چیزی. (4061560) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۱:۵۵
خوب دارن می فروشن دیه چرا می گی نمی فروشن ؟ (4061593) (alef-3)
 
Mohammad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۶:۴۹
حتی اگر گرون بخریم بهتره که درآمد مسافرای ایرانی بره تو جیب شرکت های هواپیمایی منطقه بعلاوه این خیلی ارزش داره که برای جون مسافران کشورمون از هواپیما با تکنولوژی جدید استفاده کنیم (4061638) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۴۰:۳۷
پولش رو ما نمی دیم! پولش رو خود هواپیما با فروش بلیط درمیاره! این همون اجاره به شرط تملیک هست! (4061775) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۴۷:۳۴
پس لغو برجام چی ؟ (4061562) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۵۴:۴۱
این قراردادها فقط کاربرد انتخاباتی دارند!!!!!!!
امریکا خوب میفهمه چه موقع نرمش نشون بده!!!! (4061571) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۵:۴۱
عجب رویی!! نزدیک دوساله مذاکره کردیم بعد چند ماه که از برجام گذشته وبستن قرار داد طی چند ماه گفتگو حالا به نتیجه رسیده گیرم که جنبه تبلیغات هم داشته باشه هر دولتی امتیاز تلاشهاشو به نفع خودش استفاده می کنه اشکالی داره ؟ (4061602) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۹:۱۲
نه شما باید اینجوری بفرمایید که این موفقیت های روحانی همون یه ذره حمله ای که میخایم در انتخابات علیهش داشته باشیم رو از ما میگیره چون هم قطعنامه های سازمان ملل لغو شد و هم تحریمها و نفت هم به 4 میلیون بشکه رسید حالا اگر بیایم بگیم برجام خوب بوده اون 6 سال مذاکره بی حاصل خودمون رو چطور باید توجیه کنیم؟ 6 سال مذاکره 6 قطعنامه و ده ها تحریم مختلف رو چیکار کنیم؟ بنابراین ما باید تمام تلاشمون رو بکنیم برا زمین زده نشان دادن برجام چون جوابی نداریم (4061609) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۲۸:۵۴
آه ها !! تا دیروز که کنگره آمریکا تحریم مجدد کرد که می گفتید آمریکا آبروی روحانی رو برد و روحانی رو دور زد و تیر روحانی به سنگ خورد وبرجام یعنی هیچ !حالا چی شده که آمریکا داره از روحانی حمایت می کنه ؟ بهتر نیست مخالفای دولت اول تکلیف رو روشن کنن آخرش آمریکا با دولت روحانی دوسته یا دشمن؟واقعیت اینه که با روحانی دوست نیست مجبوره تن به برجام بده همونی که ظریف همیشه گفته! (4061619) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۳:۲۸:۱۹
عجله نكن اگه پشت گوشت را ديدى هواپيما هم مى بينى سركارى بنده خدا (4062510) (alef-13)
 
Mohammad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۷:۴۹
این میتونه نقطه قوت ما باشه که از این فرصت ها استفاده می کنیم (4061642) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۵۸:۳۸
تا ده سال دیگه عمرا بتونی استفاده کنی. چون انتخابات سال بعد دیگه تموم شده. (4061680) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۱۹:۲۱
بابا بشر!! انسان! موضع شما چیه؟ شما که هر اتفاقی در دنیا بیفته به روحانی حمله می کنید هواپیما نفروشن حمله می کنید بفروشن حمله می کنید یک نفرتون بیاد یه توضیحی به ما بدهد که چی رو خوب میدونید چی رو بد میدانید تا دیروز که شاکی بودین که هواپیما ندادن بابا اخلاق بخدا خوب چیزیه (4061722) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۵:۰۶
ماه دیگه ترامپ میاد . همش جمع میشه (4061597) (alef-11)
 
Belgium
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۲۸:۰۴
یاد کارتون گالیور افتادم , ما موفق نمیشیم من میدوووونم.. (4061747) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۰۰:۲۷
فرقش اینه که این دوستان مثل اون شخصیت گلوم نیستن که بدبین باشن بلکه میخان عمدا بدبینی رو القا کنن و برجام رو زیر سوال ببرن شما الان میبینی هر حرکت مثبت و منفی اتفاق بیفته بر ضد دولت ازش استفاده می کنن چون فقط نیت تخریب دارن وگرنه مگه میشه کل حرکتهای دولت اشتباه باشه و زیر سوال بره؟ هر اتفاقی میفته تفسیر بد ازش میکنن (4061829) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۳۶:۱۱
ساده لوح مگر بوئینگ بدون اجازه ترامپ حاضر می شد با ایران قرار داد امضاء کند که حتی این امر را رسما هم اعلام کرده درست است که ترامپ دشمن ماست اما به عنوان یک تاجر دشمن بوئینگ نیست. (4061891) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۱۶:۱۹
روحانی مخلصیم.ظریف متشکریم.خدا قوت عزیزان دل (4061604) (alef-3)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۰:۳۸
درووود بر دولتي كه جاي شعار،كار ميكنه. (4061625) (alef-11)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۵۶:۱۳
واقعا" جایی تعجب داره که دم از خدمت این دولت میزنین.مردم همه دیدین و شنیدن از شعارهای رفع تمام تحریم ها.قطع نشدن گاز، سوئفت بانکی ، ارزانی، بیکاری، .......... (4061816) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۴۲:۰۴
اینا تبایغات منفی مخالفای دولته که متاسفانه تریبونهای تبلیغیشون در سطح وسیع و آزاد فعالند !وگرنه اگر همون طور که برا دولت قبل که هر کار کوچیکشو صد برابر نشون میدادن کارای روحانی هم اطلاع رسانی میشد می فهمیدید چه قدر کار شده ! (4062442) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۸:۲۱:۲۸
این بنده خدا فکر کنم سال 92 خوابش برده الان بیدار شده...
بخواب عزیزم خیلی به خودت فشار نیار.
دولت به جای 100 روز تو یه هفته کل مسائل مملکتو حل کرد!
بخواب عزیزم (4062075) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۰:۵۹
ماشین امریکایی که وارداتش ممنوعه پس چرا هواپیمایش ممنوع نیست و تازه ذوق مرگ هم شدید . یک بام و دو هواست که مردم هر روز شاهدش هستند و جدایی افتاده . الف چرا انتشار نمیدی (4061626) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۳۷:۳۷
اتوموبيل وكالاها ي امريكايي رو كي ممنوع كرد روحاني؟ (4061765) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۳۴:۱۶
بعضي ها اهميت اين موضوع را درك نمي كنند ،
امروز سوار همان هواپيماهايي مي شويم كه چهل سال پيش خريداري شده است ، سهم بوئينگ و ايرباس هم در سوانح هوايي كشور صفر است ،
اين موضوع حياتي تر از رقابت سياسي با دولت روحاني است ، لطفا"‌درك كنيد (4061631) (alef-11)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۵۷:۱۰
وقتی اومد و سوار شدین بعد اهمیت شو بگین ما هم بدونیم (4061819) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۴۴:۱۰
شما سوار هم که بشی اهمیتشو نمی دونی چون عینک مخالفت با دولت روحانی رو چشمات گذاشتی ! (4062445) (alef-13)
 
رر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۰:۴۳:۴۲
بویینگ ۷۰۷ ساها ۷۲۷ ایران ایر و ... (4063045) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۵۵:۳۳
ده سال ديگه كي مرده كي زنده (4061675) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۴۳:۲۵
تا ده سال دیگه روند تحویل 80 هواپیماها تکمیل میشه نه اینکه تا ده سال بعد باید منتظر بمونیم تا اولیش برسه!!!!! هواپیمای کاغذی نسیت که وقت میبره تولیدش! (4061781) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۵۹:۰۳
خبر دارم صدها فروند هواپيما استوك در پاركينك بويئنك در حال خاك خوردن نمى دانم چرا بايد ملت ايران ده سال معطل بشه (4061826) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۵۹:۱۱
اشتباه بهت خبر دادند! سايپا نيست كه پرايد توليد كنه بذاره تو پاركينگ! هواپيما تا سفارش نباشه توليد نميشه چون شرايط پروازي و طراحي داخلي بر اساس نياز خريدار مشخص ميشه. خدا به همه ما انصاف بده (4061929) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۴۴:۵۹
ببخشید لابد دولت روحانی خبر نداشته ! (4062446) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۰:۵۴:۰۸
شركت بوئينگ چهار هزار سفارش جديد داره ، آنوقت شما از پاركينگ خاك گرفته اش صحبت مي كني ؟ (4062306) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۴:۵۷:۴۲
اونهایی که میگفتن برجام اثری نداره بیان مجدد اظهار نظر کارشناسانه و دشمن شکن انجام بدن لطفا
آرزویی که 3 سال پیش خوابش هم نمیشد دید و مجبور بودیم هواپیماهای از رده خارج رو با قیمت نو و کلی واسطه گری و پول ریختن تو جیب کاسبان تحریم تهیه کنیم (4061678) (alef-13)
 
احمد اکبری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۰۴:۳۷
انشالله مبارک است. اقتصاد در صف مقدم قرار دارد. (4061691) (alef-3)
 
سیده
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۱۷:۱۶
80 فروند خیلی کمه به همه مسولین نمیرسه و دعواشون میشه. (4061714) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۲۰:۲۹
دوستان دولتي خسته نشدين إز اين همه شعار (4061726) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۳۵:۲۴
اينم ميخي هست بر تابوت برجام !!!!! (4061760) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۵۱:۳۹
قرارداد باید جوری باشه که دولت بعدی امریکا نتونه زیرش بزنه و باید بند جریمه درش لحاظ بشه (4061802) (alef-3)
 
Belgium
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۵:۵۷:۴۴
اینجا معلوم میشه چه رهبر بزرگی بر این مملکت ولایت دارن . چه نگاه عمیق و ژرف بینی بر همه مسایل دارن , ماها مسایل سیاسی و امنیت ملی رو تبدیل کردیم که به دعواهای استادیومی و ایشون فارغ از مسایل جناحی با چه عمقی فقط به دنبال ارتقای عظمت تمدن ایرانی اسلامی هستن (4061823) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۰۸:۰۱
یعنی از این آمریکا روباه صفت تر خودشه. انگلیس انگشت کوچیکشم نمیشه. کل اروپا رو ترسوند که فلان میکنیم و بیسان میکنیم. وقتی اونا کنار کشیدن، آمریکایی ها مثل شاخ شمشاد جلو اومدن!!
اروپا بره بمیره.. (4061839) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۱۸:۱۳
بزک نمیر بهار میاد کمبوزه با خیار میاد
خود آمریکایی ها هم نمیدانند تا سه ماه دیگر قراره توی مملکتشان چه خبر شود از دست ترامپ و دار و دستش حالا شما رفتی به وعده 10 ساله 80 تا هواپیما خریدید افتخار میکنید ؟
من جای شما بودم میرفتم با سرعت 80 -90 فروند هواپیمای یکسال کارکرده که با نو فرق ندارد از شرکتهای هواپیمایی سریعتر میخریدم (4061858) (alef-13)
 
Europe
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۲۱:۲۰
احتمالا قراداد رو جوری نوشتن که اگه زمانی تحریمها برگرده هیچکدام از طرفین ضرر اساسی نکنن. (4061867) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۷:۱۳:۱۳
اینها جزئیات نبود. جزئیات یعنی کدام شرکت ها و از کدام منابع و چگونه پرداختی انجام یک شود. این جزئیات است.
قطعا تمام شرکت ها حتی دولتی، حق ندارند از منابع عمومی ثروت ملت استفاده کنند و باید از منابع خودشان یا وام و اجاره به شرط تملیک استفاده کنند. چون حتی شرکت های دولتی کاربرد عمومی ندارند. اساس هواپیما ها هزینه بالایی دارند و عموم استفاده نمی کنند که اکثر مردم زیر متوسط وفقیر هستند.
اما هشدار می دهم احتمال رای نیاوردن روحانی است د راین صورت نباید قراردادهای قطعی را دولت اینده لغو کند که باز مثل ماجرای کرسنت پیش بیاید. (4061960) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۸:۰۴:۴۱
نه مخالفان زیاد ناراحت باشند نه موافقان زیاد خوشحال


شب دراز است و قلندر بیدار (4062047) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۸:۲۲:۵۸
هنوز تحلیلی در خصوص نوع هواپیماها ارائه نشده. چرا این مدلها و مزایاشون چیه. آیا بهتر از ۷۸۷ بودند یا اون مدل رو ندادند؟ (4062081) (alef-3)
 
Europe
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۹:۲۳:۳۱
بوئینگ 737 به همراه ایرباس A320 از پر استفاده ترین هواپیماهای مسافربرای دنیاست. (4062183) (alef-3)
 
سهراب
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۹:۳۲:۰۳
آقا برجام نقض نخواهد شد اینها تبلیغات منفی مخالفان دولت است (4062198) (alef-3)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۰۲:۰۶
سلام-آمریکا در برجام نقد گرفت و چیزی نداد در اینجا هم پول میگیرد و هواپیمای هم نخواهد داد در حقیقت ان پولهایی را که داده بود به جوری دارد پس میگیرد. (4062385) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۲:۱۵:۲۷
آخرش هیچی نمیاد فقط یک عده رفتن مسافرت خارجی و حق ماموریت گرفتن
اگه راست میگید
تو همین دو سال گذشته چند تا هواپیما دو سال کارکرد ارزن می خریدید (4062402) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۷:۳۷:۱۹
چرا در مورد چیزایی که ازش سررشته ندارید نظر میدید. جامعه ایران پر شده از حرفای الکی! آقا کدوم کشور هواپیمای دو سال کارکرد میفروشه آخه؟ (4062714) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۲۳:۱۴:۱۲
چرا از 2018؟ علاوه بر امکان بدقولی، شاید برای ترور و سقوط اتوماتیک با فرمان ماهواره و کنترل از راه دور و جاسوسی از این هواپیماها استفاده کنند. (4062492) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۰:۰۳:۵۰
چند تا بوئین و ایرباس تا حالا تو ایران سقوط کردن که اینو میگی؟ (4072266) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۲:۳۴:۵۱
گفتیتد جزئیات، ولی به دو تا از مهترین جزئیات اعلام نشده:
1- نحوه تامین مالی
2- خریدار/شرکت خصوصی یا دولتی (4062619) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۰۹:۵۷:۱۳
دولت در ادامه دستآوردهای بدجام قرار دادی به ارزش شانزده میلیارد و ششصد میلیون دلار برای خرید 80 هواپیما بسته است یعنی هر هواپیما دویست و هفت میلیون و پانصد هزار دلار است. سوالی که دارم قیمت هواپیما در بازار جهانی چقدر است؟؟ آیا کسی میدونه این قیمت چند برابر قیمت جهانی هواپیما است؟؟ آیا خرید هواپیما به قیمت هفتصد میلیارد تومان برای ما ضروری و بصرفه است.700000000000 تومان ؟؟
این فقط کاری بیسیار پر هزینه است که دولت تبلیغ کند که تحریم ها رو حذف کرده است.
وقتی کشورهای اروپایی بجای خرید هواپیما (که برایشان بسیار راحت تر و ارزان تر نسبت به ایران است ) از ناوگان هواپیمایی کشورهای همسایه ما استفاده میکنند چرا دولت ایران سمت اجاره هواپیما به شرط تملیک رفته است؟؟؟
شاید برای اینکه بگوید تحریم را برداشته است !!!!! (4062965) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۱۷:۴۰:۵۰
همه مردم مي دانند اين قرار دادهاي توخالي عملي نخواهد شد واقاي اخوندي با نزديك شدن به زمان استيضاح اين پروژه تبليغي را راه انداخته براي گمراه كردن نماينده هاي ملت (4065241) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.