توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475491
هدف از خرید خرید هواپیماهای ATR چه بود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۱
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «بی‌تردید باید ساختار حمل‌ونقل در کشور مورد بازنگری قرار گیرد» گفت: در ساختار باید تمام جاده‌ها و ریل کشورهای همسایه توسعه یابد و رابطه لجستیک پارک‌ها با وضعیت بار کشورهای همسایه برای نهادها و شبکه مشخص شود.

عباس آخوندی در سومین کارگروه لجستیک کشور که در سالن الغدیر وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، ضمن تبریک پیروزی آگاهی بر گمراهی و حضور شکوهمند مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به نقش ساختار در لجستیک اظهار داشت: اگرچه زیربناهای ساختاری در ایران دارای نقایص بنیادین است اما در کنار بحث ساختارها، بحث فراینده‌ها و سایر نهادهای مؤثر بازار نیز برای من همواره مهم بوده است.

وی با تأکید بر مشخص شدن وضعیت لجستیک پارک‌ها افزود: همچنین باید بی‌تردید ساختار حمل‌ونقل در کشور مورد بازنگری قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهداف اصلی این بازنگری بیان داشت: هدف از طرح این مسئله انتقال بار به‌وسیله حمل‌ونقل ریلی از بنادر به لجستیک پارک‌ها و توزیع کالا به‌وسیله کامیون‌ به نقاط مختلف است که البته یک ساختار بین‌المللی و تجربه‌شده توسط تمام کشورهای توسعه‌یافته جهان محسوب می‌شود لذا انجام آن صحیح و درست است.

عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه تصریح کرد: اما آیا تمام قصه لجستیک به انجام این فرایند به سرانجام می‌رسد؟ درواقع این بخشی از داستان است و اینکه چه فراینده‌ها و رویکردهایی باید مورد ترغیب قرار گیرند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر لجستیک کشور ابراز داشت: اساساً رویکرد بازرگانی در رویکرد دولتی بسیار ضعیف است. به‌طور مثال تاکنون میلیاردها تومان در راه‌آهن سرمایه‌گذاری شده است اما آیا در راه‌آهن از رویکرد بازرگانی برای استفاده از این میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری بهره اقتصادی گرفته می‌شود؟ این مسئله به بحث جدی نیاز دارد زیرا این مسئله در ایران با گره مواجه شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه‌گذاری کلان در راه‌اندازی راه‌آهن اصفهان-شیراز گفت: حداکثر ۱۰ قطار برنامه‌ای در هفته نرخ بهره‌وری این سرمایه‌گذاری بزرگ را نشان می‌دهد و در واقع هیچ‌گونه تناسبی میان این میزان از سرمایه‌گذاری و نرخ بهره‌وری وجود ندارد.

آخوندی با توجه به اهمیت رویکرد بازرگانی در بحث ساختاری خاطرنشان کرد: برای ایجاد رویکرد بازرگانی نیازمند توسعه شبکه ریلی در سطح کل کشور هستیم؛ اما نکته مهم همان رویکرد بازرگانی و نوع آن است.

وی در ادامه به اهمیت رویکرد بازرگانی در حمل‌ونقل جاده‌ای اشاره کرد و گفت: اگرچه شبکه جاده‌ای کشور درحال‌توسعه است، اما آیا نرخ بهره‌وری اقتصادی در تمام شبکه یکسان است؟ علت یکسان نبودن آن عدم وجود رویکرد بازرگانی در ساختار حمل‌ونقل جاده‌ای است.

۸۰ درصد پروازها در ۹ فرودگاه کشور انجام‌ می‌شود

عضو کابینه دولت تدبیر و امید افزود: در حمل‌ونقل هوایی نیز بیش از ۶۰ فرودگاه ساخته‌شده است اما ۸۰ درصد پروازها از ۹ فرودگاه و ۲۰ درصد باقیمانده در ۵۱ فرودگاه دیگر انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی نوع رویکرد بازرگانی را مهم دانست و گفت: وقتی به حمل‌ونقل ریلی نگاه می‌کنیم، دو کانون اصلی شامل معادن با ظرفیت ۱۰۰ میلیون تن بار معدنی و دوم انتقال بار از بنادر به مقاصد مختلف داخل کشور و ترانزیت است که باید این اتصال از طریق ایجاد لجستیک پارک‌ها ایجاد شود.

آخوندی تأکید کرد: باید این ایده با یک ایده بازرگانی تلفیق شود زیرا بدون ایده بازرگانی این اقدام باعث توسعه ساختار می‌شود. اگرچه من با توسعه ساختار موافق هستم، اما معتقدم این اتفاق باید با پایانی خوش همراه باشد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اظهارات خود در کارگروه دوم یادآور شد: تمام صحبت‌های حاکی از ایجاد ارزش‌افزوده است و بدون بازیگران اصلی نمی‌توان شاهد ایجاد ارزش‌افزوده بود؛ بنابراین نکته مهم رویکرد بازرگانی است.

وی بابیان اینکه رویکرد بازرگانی در وزارت راه و شهرسازی با قدمت حداقل ۱۰۰ ساله و بهره‌برداری توسط سیستم‌ بوروکراتیک بدون توجه به مسئله نرخ اقتصادی است. گفت: به طور مثال  وضعیت نرخ اقتصادی و میزان بهره‌وری در حمل‌ونقل ریلی به گونه‌ای است که  درحالی‌که ۱۳ میلیون مسافر در مسیر ریلی تهران-مشهد جابجا می‌شوند، سایر خطوط به این مقدار کار نمی‌کنند. یا در حمل‌ونقل هوایی نیز برای فعال کردن حدود ۵۰ فرودگاه کشور اقدام به خرید هواپیماهای ATR کشور شد.

وی تصریح کرد: آن ساختار با چنین ابزارهایی می‌توانند نرخ اقتصادی و بهره‌وری ایجاد کند.

فرودگاه کلاله با تجهیزات نو حتی یک پرواز هم ندارد

 به گفته وزیر راه و شهرسازی، تمامی استان‌های می‌خواهند از فرودگاه بهره‌مند شوند، اما حسن آن چیست؟ فرودگاهی با تجهیزات کاملاً «نو» در شهر کلاله وجود دارد که حتی یک پرواز هم در آن انجام نمی‌شود اما ازنظر نیروی انسانی و حفاظت از تمام لحاظ دارای نیرو و کارمند است.

عضو کابینه دولت یازدهم در خصوص مبادی ورودی و خروجی تأکید کرد: حمل‌ونقل محلی، بین شهرهای مرزی و آن‌سوی مرزها مغفول مانده است و اگر کمی فراتر گام برداشته شود درمی‌یابیم که نیازمند تسهیل ارتباط با کشورهای همسایه در حوزه بار و مسافر در پایانه‌های مرزی هستیم.

آخوندی بابیان اینکه رویکرد اغلب متصدیان حمل‌ونقل مبدأ و مقصد و کشورهای چین، هند، روسیه و ترکیه است گفت: درحالی‌که مسئله اصلی پتانسیل‌های تجارت با کشورهای افغانستان، پاکستان و کشورهای CIS است. لذا اگر مطالعات انجام‌شده را با مطالعات حمل‌ونقل کشورهای همسایه تطبیق دهیم. درمی‌یابیم که امنیت و توسعه متعادل ایران و توسعه پیرامون ایران از طریق تسهیل ارتباط گسترده با کشورهای همسایه صورت می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: باید بدانیم برای ارتباط با کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، حوزه CIS، ترکیه، عراق تا لاذقیه و مدیترانه باید استراتژی توسعه ارتباطات حمل‌ونقل با تمام کشورهای همسایه داشته باشیم.

وی تأکید کرد: ازاین‌رو هم در ساختار باید تمام جاده‌ها و ریل کشورهای همسایه توسعه یابد و همباید رابطه لجستیک پارک‌ها با وضعیت بار کشورهای همسایه برای نهادها و شبکه مشخص شود. در آن زمان کیک تعریف‌شده از سوی ما بزرگ‌تر خواهد بود به‌علاوه رابطه درازمدت‌تر و امنیت پایدارتری در ایران تشکیل خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : بوئینگ+ایرباس+خرید هواپیما+ATR+ای تی آر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.