نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460725
اولین بوئینگ برجامی ماه آینده تحویل ایران می شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱
نخستین هواپیما از ۱۸۰ فروند هواپیمایی که ایران ایر با بوئینگ بر سر خرید آنها به توافق رسیده، تا یک ماه آینده به ایران می‌آید؛ این هواپیما، مرجوعی ترکیش ایر(شرکت هواپیمایی دولتی ترکیه) است.

به گزارش مهر، وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) مجوز فروش هواپیما توسط شرکت بوئینگ به ایران را تائید کرد و بر این اساس نخستین فروند هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ از هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران ایر تا یک ماه آینده وارد ناوگان هواپیمایی شرکت هما خواهد شد. قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ، شامل ۱۸۰ فروند انواع هواپیماهای مسافری کوتاه برد، میان برد و بلندبرد است که این هواپیما (۷۷۷) جزء هواپیماهای بلندبرد محسوب می شود.

نخستین فروند بوئینگ ۷۷۷ که قرار است بزودی به ایران تحویل داده شود، مرجوعی از شرکت ترکیش ایرلاین (شرکت هواپیمایی دولتی ترکیه) است که پس از انصراف این شرکت از خرید آن، شرکت بوئینگ آن را به ایران تحویل خواهد داد.

در همین ارتباط، اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار مهر ضمن تائید این خبر، گفت: این هواپیما که دارای مجوز فروش از اوفک (OFAC) ـ دفتر دارایی های خارجی خزانه داری کل آمریکا ـ است، تا یک ماه آینده وارد ناوگان هوایی ایران ایر می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بازرگانی بین المللی با تأکید بر این که شرکت بوئینگ برای فروش همه ۱۸۰ فروند هواپیمایی که ایران ایر سفارش داده، توانسته از اوفک مجوز بگیرد، افزود: این هواپیما که به زودی وارد آسمان ایران می شود، هواپیمایی است که شرکت ترکیش ایرلاین از خرید آن انصراف داده است.

وی در مورد علت مرجوعی بودن این هواپیما اظهار کرد: نباید از لفظ مرجوعی برای خرید و فروش هواپیماهای نو استفاده کرد. درواقع در عبارت «مرجوعی» نوعی بدفهمی برای مخاطب وجود دارد و رسانه ها به اشتباه این واژه را به کار می برند که سبب می شود مخاطب فکر کند «پس مانده» کشورهای دیگر به ایران فروخته شده است. حال آنکه چنین نیست.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: سیستم خرید و فروش هواپیما در دنیا، شبیه روشی است که در ایران خودرو به مشتریان فروخته می شود؛ خودروساز پس از کسب آپشن های مورد نظر خریدار، به او وعده تحویل خودرو در چند ماه آینده را می دهد اما بسیار اتفاق می افتد که خریدار پیش از سررسید، تقاضای استمهال زمان تحویل خودرو به دلیل نداشتن منابع مالی یا هر دلیل دیگری را دارد. در خصوص هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ نیز همین اتفاق افتاده و ترکیش ایرلاین که در نوبت تحویل آن تا یک ماه آینده بوده، به دلایلی از تحویل گرفتن آن انصراف داده است.

فخریه کاشان ادامه داد: پس از انصراف ترکیه از خرید این هواپیما، بوئینگ به ما پیشنهاد داد که با توجه به اینکه وعده تحویل نخستین بوئینگ ایران ایر، در ۲۰۱۸ است، چنین هواپیمایی با این مشخصات وجود دارد که می توانیم آن را به ایران ایر تحویل دهیم. در حال حاضر نیز کارشناسان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در حال بررسی چندصد صفحه مشخصات این هواپیما هستند که در صورتی که با آب و هوا و میزان نیاز حمل و نقل هوایی ایران سازگار باشد، آن را تحویل می‌گیریم.

وی با بیان اینکه در صورت هماهنگ بودن آپشن های این هواپیما با نیاز ایران ایر، این هواپیما ظرف یک ماه آینده تحویل مقامات کشورمان خواهد شد، خاطرنشان کرد: اما در صورتی که بخواهیم تغییراتی در ویژگی های داخلی آن مانند تعداد صندلی ها یا سیستم آشپزخانه تهیه غذای سرد و گرم هواپیما ایجاد کنیم، تحویل آن به دو ماه آینده موکول می شود.
 
کلمات کلیدی : بوئینگ+ایرباس+خرید هواپیما+هواپیمایی آسمان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۰۹:۱۳
حتما کاسه ای زیر نیم کاسه است (4241930) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۹:۲۷:۴۳
آره شما می فهمید ولی کارشناسان ایران ایر نمی فهند (4242716) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۲۳:۱۷
آنهایی که به هواپیمای مرجوعی ایراد می گیرند یک سوال دارم، انصافا بینی و بین الله جواب صادقانه پیش خود بدهند، اگر من یک مرسدس بنز s500 داشتم، و صفر کیلومتر بود و به دلیل عوض شدن شرایط مالی و پیش آمدن یکسری مسایل حاضربودم این ماشین را به شرکت مرسدس بنز به 80% قیمت خرید مرجوع کنم، کسی حاضربود این بنز s500 صفر کیلومتر را ، 20 درصد زیر قیمت بخره؟خب پس چرا ایران هواپیمای مرجوعی را که صفر هست حالا به هر دلیلی ترکیش ایر ترکیه نمی خواد به قیمت پایین تر حتی یک درصد تخفیف، نخره، باید هم بخره، ممنون میشم جواب بدین، الف جان خواهشا پخش کن (4242008) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۳۶:۱۰
دوست عزيز بذار من پاسخت رو بدم. اگر صحبت شما تاييد بشه یعنی اينکه دولت کارخودش رو در زمينه خريد هواپيما به درستی انجام داده و اين بارسالت مخالفين روحانی که اگر روحانی بگويد ماست سفيد است ايشان آن را سياه می بينند در تضاد است. پس حتما هواپيما مرجوعی و آشغال است.
الف عزيز مدير شما يک اقتصاد دان است با اين روش طرح مرجوعی بودن هواپيما اعتبار خود را نزد طبقه آگاه جامعه پايين می بريد.

تذکر: هواپيما مرجوعی نيست بلکه خريدار قبلی به دليل مسائل مالی از تحويل گرفتن آن امتناع کرده (4242440) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۸:۵۵:۴۱
دوست عزیز هواپیما از کمپانی هنوز خارج نشده و صفر کیلومتر هست .مثال شما وقتی مصداق پیدا میکنه که هواپیما توسط هواپیمایی ترکیش استفاده شده باشه .بعدشم ما الان نزدیک سی سال هست از بویینگ وایرباس هواپیمای نو نگرفتیم تو هر دوسال یکبار حداقل یک سانحه هواپیمایی داشتیم که عامل اصلی اون فرسودگی ناوگان بوده .پس دیگه ما نمیتونیم ناز کنیم به عبارتی هر چه زودتر این هواپیماها بیاد شاید خانواده های کمتری داغدار عزیزانشون بشند. (4242658) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۲۸:۴۰
به اصطلاح مسلمون اولا مرجوعي با انصراف از خريد خيلي با هم متفاوت است
ثانيا شما از كجا فهميدي بوئينگ چه چيزي به ايران خواهد داد ؟ (4242030) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۴۹:۴۳
انتخابات نزدیک است حتی امریکا هم دست به کارهای پوپولیستی زده است (4242129) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۶:۲۲:۲۹
اصلا معلوم نیست که شماها از جان این کشور چی میخواین.هواپیما ندن یه چیزی میگین.اگه هواپیما بدن یه جور دیگه بهانه میگیرین.خدا این کشور رو از بدخواهان مصون بدارد. (4242235) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۲۶:۴۴
من هم تو همين فكر بودم اين افراطي ها دقيقا چه از جان مردم و دولت مي خواهند؟ اين دولت هر كار بكند اينها ايراد مي گيرند (4242423) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۶:۲۳:۱۶
روحانی تو عالی هستی (4242240) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۰۵:۲۰
بهتر از ارابه های مرگ روسی,است که (4242354) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۴۸:۳۲
سالها بدلیل تحریم ما هواپیما دست دو سه میخریدیم. هیچ کس هم دلواپس نبود. حالا هواپیمایی نو را بدونه واسطه داریم میخریم یک عده دلواپس شدند که چرا مرجوعی خریدید. واقعا یک جو انصاف نیاز هر انسان است. (4242467) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۸:۱۱:۳۰
زنده باد روحانی که بعد از 38 سال هواپیماهای آمریکایی با کلی تخفیف و اقساطی خریده واقعا آفرین بر آخوندی وزیر باسواد و کاردان.
هرچند منتشر نخواهید کرد آقای الف.... (4242517) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۲:۳۴:۱۸
ترکیش ایر لاین یکی از بزرگترین و متمولترین شرکتهای دنیاست میتوانید تحقیق کنید چطور بخاطر شرایط مالی نتوانسته این هواپیما را بخرد شرکتی که بخاطر گستردگی در تمامی خطوط پروازی دنیا حتی کشورهای کوچک آفریقایی پرواز دارد دوما شما شرایط فینانس این هواپیما ها را میدانید که اظهار نظر میفرمایید با کلی تخفیف شرکت های امارات و قطر و اتحاد ایرویز قبل از ایران شفارش چند صد فروندی به بوئینگ داده بودند چرا آنها این هواپیما را تحویل نگرفتند دلیلش چه بود یا خود ترکیش که سفرش حدود یکصد فروندی به بوئنگ داده چرا فقط همین یک هوایما را تحویل نگرفت پرا در زمان انتخابات این خبر اعلام شذپد. (4243435) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۸:۳۶:۳۰
777؟ در علم نشانه شناسی این عدد معنی فراماسونی دارد (4242602) (alef-3)
 
Malaysia
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۹:۲۱:۰۵
یادمون باشه همگی با سبد گل بریم فرودگاه به استقبال. اصلا باید تعطیل عمومی اعلام بشه و مردم جشن بگیرن. (4242705) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۹:۵۶:۳۴
بعضي ها ناراحتند چرا هواپيماي مرجوعي صفر رو كه كشور ديگه نخواسته ايران قبول ميكنه، انگار بقيه ي ناوگان هوايي همشون نو هستند . بعد هر سفارش خريد سه تا چهار سال طول ميكشه تا هواپيما ها آماده ي تحويل بشند، ايران كه اكثر هواپيماهاش عمرشون بالاي ١٥ سال هست هر چه زودتر بتونه تحويل بگيره، هر چند هواپيماهاي انصرافي كشور هاي ديگه باشه بازم بنفعش هست. (4242775) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.