توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437598
صالحی: اگر ترامپ برجام را بر هم بزند، به سرعت فعالیت های هسته ای خود را به حالت اول بازمی گردانیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۷
علی‌اکبر صالحی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌سی کانادا گفت تهران نمی‌خواهد شاهد پاره شدن برجام باشد، اما اگر ترامپ این توافق را بر هم بزند، ایران آماده است به‌سرعت فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حالت اول بازگرداند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود مراسم تحلیف را تماشا کرده و انتظار داشته که ترامپ درباره ایران یا توافق هسته‌ای حرفی بزند، اما وی به هیچ‌یک از این دو اشاره‌ای نکرد.

صالحی همچنین اینکه ترامپ در سخنرانی مراسم تحلیف خود از ایران حرفی نزده را نکته‌ای مثبت دانسته اما در عین حال قصد دولت آمریکا را برای ساخت سامانه دفاع موشکی برای دفع حملات موشکی ایران و کره شمالی، «بی معنی» خواند و گفت: «این یک تصمیم سیاسی است که با هر منطقی منافات دارد. ایالات متحده بیش از 16 هزار کیلومتر با ما فاصله دارد و ما هرگز قصد نداشتیم موشک هایی بسازیم که چنین مسافتی را طی کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید امریکا

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «ساخت سامانۀ موشکی با ادعای تهدید موشکی ایران تصمیمی سیاسی است که با هر منطقی منافات دارد. ایالات‌متحده بیش از 16 هزار کیلومتر با ما فاصله دارد و ما هرگز قصد نداشتیم موشک‌هایی بسازیم که چنین مسافتی را طی کنند.»
سی‌بی‌سی همچنین توافق هسته‌ای را دغدغه اصلی ایران و برجام را «نمایش بی‌نظیری از اجماع بین‌المللی» توصیف کرد.

صالحی تأکید کرد: «ما آماده‌ایم. ما می‌توانیم خیلی راحت برنامه را از سر بگیریم و نه‌تنها به سر جای قبلی خود برگردیم، بلکه به لحاظ فنی در سطح بسیار بالاتری قرار بگیریم. من نمی‌خواهم چنین روزی را ببینم و در چنین وضعیتی تصمیم بگیرم، اما ما آماده‌ایم.»

ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی گفته بود به برجام پایبند نخواهد بود و توافق هسته‌ای با ایران را پاره می‌کند.

محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران، اخیراً ‌گفته بود اگر ترامپ توافق هسته‌ای را لغو کند، «شگفت‌زده‌اش می‌کنیم».

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه عامل شگفتی چه خواهد بود، گفت: «اگر بیان شود که دیگر باعث شگفتی نمی‌شود.»

ظریف تأکید کرد: «هر اقدامی که (دونالد ترامپ) انجام دهد ما در مورد آن نگران نیستیم. ما گزینه‌های خودمان را داریم.»

توافق هسته‌ای بین ایران و 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) به‌علاوۀ آلمان در تیر 1394 به امضای طرفین مذاکره رسید. بر اساس این توافق قرار شد در ازای محدود شدن بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همۀ تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبۀ مرتبط با برنامۀ هسته‌ای ایران لغو ‌شود.شبکه «سی بی سی» در گفت و گوی خود با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به برگزاری مراسم تحلیف ترامپ در اول بهمن ماه اشاره کرد و نوشت: «صالحی گفت که مراسم تحلیف را تماشا کرده و انتظار داشته که ترامپ درباره ایران یا توافق هسته ای حرفی بزند اما وی به هیچ یک از این دو اشاره ای نکرد.
 
 
کلمات کلیدی : علی اکبر صالحی+سازمان انرژی اتمی + برجام + ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.