نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345482
برگزاری نشست پایانی اجلاس سازمان همکاری اسلامی بدون روحانی و ظریف/ اختلافات مانع از خواندن بیانیه پایانی شد/ پیش‌نویس بیانیه
بخش خارجی الف، 27 فروردین 94
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
نشست پایانی اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حالی در استانبول به پایان رسید که حسن روحانی و محمد جواد ظریف رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران در اعتراض به بندهای ضد ایرانی در بیانیه پایانی در این نشست حضور پیدا نکردند و این نشست که طی یکی دو روز اخیر به واسطه مطرح شدن برخی مواضع ضد ایرانی، جنجال ساز شده بود، در نهایت بدون قرائت بیانیه نهایی، پایان یافت.

با وجود عدم قرائت بیانیه مذکور، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که ریاست دوره ای این سازمان را بر عهده دارد، در سخنرانی خود در مراسم اختتامیه مدعی شد شرکت کنندگان در نشست سیزدهم سازمان همکاری، با بیانیه پایانی موافقت کرده اند و " امیدواریم این بیانیه، آغاز خیر و صلح برای همه کشورهای عضو باشد".

گفتنی است با فشار و لابی عربستان در بیانیه پایانی اجلاس استانبول، چند بند ضدایرانی و همچنین یک بند علیه حزب‌الله لبنان گنجانده شده است.
برخی منابع نیز به روزنامه الشرق الاوسط گفتند که تقریبا توافق کامل با بندهای پیش‌نویس پایانی نشست سران سازمان همکاری اسلامی صورت گرفته است اما ایران با بندهایی که در آن مسائلی درباره آنچه مداخله تهران در امور کشورهای عربی خوانده شده، آمده است و همچنین محکومیت اقدامات "تروریستی" حزب الله لبنان مخالفت کرده است.

به گفته این منابع لبنان نیز با تروریستی خواندن اقدامات حزب‌الله در این بیانیه مخالف است.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران پیش تر با اشاره به اینکه بیانیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی شامل بندهایی علیه ایران و جنبش حزب الله لبنان خواهد بود گفت سازمان همکاری اسلامی از مواضع ضد ایرانی خود پشیمان خواهد شد.
به نوشته روزنامه رأی الیوم، در پیش‌نویس بیانیه پایانی سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی که در استانبول برگزار شد، آمده است: ما حمله به هیات‌های دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد را محکوم می‌کنیم و آن را نقض توافق‌نامه وین درباره روابط و قوانین بین‌المللی می‌دانیم.

در این بیانیه تأکید شده است که روابط میان ایران و کشورهای اسلامی باید بر پایه حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، احترام به حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی کشورها و حل اختلافات از طریق روش‌های مسالمت آمیز و ممانعت از استفاده از زور یا تهدید به آن باشد.

در این پیش‌نویس همچنین بر حمایت از حل و فصل بحران سوریه بر اساس بیانیه ژنو و روند سیاسی با نظارت سازمان ملل برای تحقق انتقال سیاسی که خود سوری‌ها رهبری آن را برعهده داشته باشند، تأکید شده است.

سران سازمان همکاری اسلامی در نشست خود خواهان حمایت کشورها از پناهجویان سوری در سریع‌ترین زمان ممکن شدند.

سران سازمان همکاری اسلامی همچنین خواهان برگزاری نشست بین‌المللی صلح درباره فلسطین در سریع‌ترین زمان ممکن شدند و بر مرکزیت مسئله فلسطین و حمایت از مردم فلسطین برای رسیدن به حقوق خود تأکید کردند.

در این پیش‌نویس همچنین ترکیه و الجزایر پیشنهادی را ارائه کرده‌اند که براساس آن تمامی کشورها باید از مداخله در امور داخلی لیبی و مجهز کردن گروه‌های مسلح در این کشور به سلاح خودداری کنند.

سران سازمان همکاری اسلامی از توافق سیاسی که اخیرا طرف‌های لیبیایی در شهر الصخیرات امضا کردند، استقبال کردند.

در این پیش‌نویس درباره بحران یمن نیز آمده است: سران سازمان همکاری اسلامی از مشروعیت قانون اساسی که عبدربه منصورهادی (رئیس‌جمهور مستعفی یمن) نماینده آن است، حمایت می‌کنند.

همچنین سران این سازمان تلاش‌ها برای حل مسالمت آمیز بحران یمن را تأیید و خواهان پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت به ویژه قطعنامه ۲۲۰۱ هستند.

در این پیش‌نویس سران سازمان همکاری اسلامی حمایت خود را از "ائتلاف نظامی اسلامی عربستان برای مبارزه با تروریسم" اعلام کردند و از کشورهای عضو این سازمان خواستند به آن بپیوندند.

سران سازمان همکاری اسلامی بار دیگر بر موضع اصولی خود درباره ریشه‌کن کردن تروریسم تأکید کردند و خواهان استراتژی جدید فراگیر برای مبارزه با تروریسم و ایفای نقش فعالی از سوی این سازمان در مبارزه با گروه‌های تروریستی شدند.

در این پیش‌نویس بر حمایت از مسلمانان قبرس ترک‌نشین و همبستگی با این کشور در این راستا و حمایت از مذاکرات سازمان ملل برای حل و فصل این مسئله تأکید شده است.

در این پیش‌نویس همچنین "تجاوز" ارمنستان به آذربایجان محکوم و تأکید شده است که سیطره بر خاک یک کشور از طریق اعمال زور براساس منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی ممنوع است.

در پیش‌نویس بیانیه پایانی سران سازمان همکاری اسلامی از ارمنستان خواسته شده که فورا و به شکل کامل از "قره‌باغ آذربایجان" عقب نشینی کند.

در این پیش‌نویس از دولت جدید میانمار نیز خواست شده از حقوق مسلمانان روهینجا و رساندن کمک به آن‌ها و آغاز آشتی فراگیر حمایت کند.

در این پیش‌نویس از برگزاری نشست سران سازمان همکاری در مه آینده در استانبول برای بررسی امور انسانی استقبال شده است.

در پیش‌نویس سازمان همکاری اسلامی از عراق به دلیل تلاش‌هایش در زمینه مبارزه با تروریسم قدردانی شده و از کشورهای این سازمان نیز خواسته شده تا سفارت‌های خود را در سومالی برای تقویت روابط میان کشورهای عضو با این کشور آفریقایی بازگشایی کنند.
 
کلمات کلیدی : سازمان همکاری اسلامی، عربستان، ایران، حزب الله
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۲۴:۵۵
هدف ال سعود ورژیم صهیونیستی نابودی مکه و مدینه است. شاهزادگان سعودی از هم اکنون برنامه اسکان دایمی خود با ثروت های هنگفت ملت های مسلمان به اروپا و امریکا تدارک دیده اند . تا حدود کمتر از 2 سال دیگر این واقعه رخ خواهد داد. حالا ملت های مسلمان ساکت بنشینند تا سعودی ها هر غلطی می خواهند بکنند. (3647459) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۲۹:۲۶
میشه به من بگید کجای این بیانیه بر ضد ایران بود ....اونجایی که میگه به سفارت خونه حمله نکنید بد بود یا اونجا که میگه روابط ایران و اعراب و کشورهای همجوار بر پایه حسن همجواری و عدم دخالت در امور همدیگر باید باشد (3647463) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۱:۳۰:۱۵
عدم حضور رییس جمهور در این جلسه گویای همه چیز هست.
واقع نگر باشید لطفا. ماست مالی کافیست (3648581) (alef-3)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۳۳:۴۰
نمی دونم حضور در چنین سازمانهایی چه سودی داره وقتی کشوری مثل عربستان با اینهمه کارنامه ننگین در ان اعمال نفوذ میکنه و در حضور رییس جمهور ما کشورمون رو محکوم میکنه دیگه ماندن درمیان این چند کشور همه جوره عقب چه توجیهی داره...فکرکنم جیبوتی هم عضواین سازمان هست. (3647467) (alef-13)
 
Latvia
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۵۰:۰۴
ما باید به دنبال اتحاد با غرب باشیم نه کشورهای تروریست پرور! (3647482) (alef-13)
 
Kazakstan
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۵۰:۴۱
أفرين به دكتر ظريف دانا،دكتر روحانى متشكرم. (3647483) (alef-13)
 
Alireza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۵۳:۱۳
بالاخره حکم حمله کنندگان به سفارت به کجا رسید؟
بهانه قشنگی دادن دست عرب ها برای تهمت و بهانه جویی علیه ایران

یه کاری کردن که عملا ایران رو بدهکار کردن با این کارشون و دولت هم علاوه بر هزاران گرفتاری دیگر باید دنبال حل مشکل ناشی از این اقدام هم باشه !! (3647487) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۷:۲۳:۱۲
اونایی که از دیوار سفارت بالا رفتن چه هزینه ای به ایران تحمیل کردن؟ و اونایی که فکر میکنم که سایر کشورها اسلامی با ما هستن ببینن ما کجا کاریم (3647505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۷:۵۶:۳۱
درود بر مواضع محکم دکتر روحانی رییس جمهور عزیزمان.
جمله اقای عراقچی قشنگ بود: از مواضع ضد ایرانی شان پشیمان خواهند شد!!! (3647528) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۰۷:۵۶
(ما حمله به هیات‌های دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد را محکوم می‌کنیم و آن را نقض توافق‌نامه وین درباره روابط و قوانین بین‌المللی می‌دانیم.)

سوال : آیا این افراد می توانستند خیانتی بالاتر از این هم در حق مردم شریف ایران ونظام انجام دهند ؟! این خائنین که خودسرانه هرعملی را برخلاف سیاستهای دولت انجام می دهند الان چه جوابی برای مردم دارند ؟!!!
ای کسانی که می خواستید با حمله به سفارت به دولت درس سیاست ومقابله بیاموزید!!! نتیجه درستان را دیدید ؟ خوشایندتان هست ؟!! راستی مقابله با دولت به چه قیمت ؟!!! قطعا اگر نبود نطق مدبرانه وبه حق دولت شک نکنید که قطعنامه در پایان اجلاس خوانده می شد ! قطعنامه ای که حتی کشورهای دوست مثل عراق ولبنان که برایشان هزینه هم پرداخته ایم با آن موافق بودند !!! (3647538) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۰۹:۵۵
از فردا کیهان وهمفکرانش در فرار رو به جلو روحانی را محکوم می کنند که چرا وسط اجلاس یکی تو گوش پادشاه سعودی نزده !! (3647540) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۰:۱۹:۱۴
راست می گه دیگه . یک چک تو گوش پادشاه عربستان می زد حساب کار دستش می آمد . (3647963) (alef-3)
 
کلید زنگ زده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۱۵:۰۲
اعتبار و احترام ، مثلا" الان به پاسپورت ایرانی برگشت ! (3647547) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۲:۴۰:۴۱
حتما روحاني سفارت خونه آتيش زده. خودتون مي دوزين و مي بافين (3648723) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۱۸:۴۳
ای کاش در این اجلاس شرکت نمیکردیم .
چالش اعتبار پاسپورت ایرانی جدی تر شد (3647551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۲۲:۰۰
در پیش نویس این اجلاس ، تمام بندهاش بر خلاف مواضع ماست !
ما به چه اجلاسی رفتیم !!!
کاش نرفته بودیم . (3647556) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۲۳:۰۶
دست آورد ما در این اجلاس چی بود ؟! (3647557) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۲۵:۲۷
یعنی لابی گری تا این حد پر قدرت که همه کشورهای اسلامی حتی آنها که به ظاهر با ما دوستند هم قطعنامه را تایید کنند ؟! اگر این طور است پس ما ول معطلیم ! (3647561) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۲۸:۰۶
وقتی عربستان قادر است با ثروت خود همه کشورهای مسلمان را علیه ما بسیج کند پس مطمئن باشید به راحتی می تواند یک عده وطن فروش را در داخل ایران اجیر کند تا برایش زمینه نوشتن بند های ضد ایرانی را رقم بزنند ! (3647567) (alef-13)
 
مدیر جلسات گوناگون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۳۳:۴۸
نباید در این اجلاس شرکت میکردیم . (3647578) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۳۷:۵۱
نتیجه این اجلاس برد - باخت بود . (3647586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۳۸:۴۹
نه تنها در نشست پایانی ، بلکه در کل این اجلاس نباید حضور داشتیم . (3647588) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۴۶:۵۷
إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا

ما در رعايت حال شما كوتاهى نمى‌كنيم و ياد شما را از خاطر نبرده ‌يم، كه اگر جز اين بود گرفتارى‌ها به شما روى مى‌آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى‌كردند. از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد." ملت ایران اهل بیت ع را پشتیبانی کنید تا دنیا و اخرتتان اباد گردد (3647597) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۵۰:۲۰
کلمات کلیدی : پاسپورت ایرانی ، اعتبار ، تدبیر ، تحقیر (3647600) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۵۲:۰۵
پس پرچم ایران کو ؟ (3647601) (alef-13)
 
زاده سر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۵۴:۲۸
نمره سیاست خارجه ما صفر است . (3647603) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۵۸:۵۵
روحانی و ظریف نبودن ؛ لابد فریدون و نهاوندیان بودن !!!!!! (3647609) (alef-13)
 
متعجب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۰۴:۴۹
در تمام مدت زمان سخنرانی روحانی ( به زبان فارسی ) ؛ گوشی بر روی گوش های آقای ظریف بود !!!!
تصاویر این سخنرانی از شبکه خبر پخش شد . (3647613) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۲۰:۱۷
ترکیه گستاخ (3647623) (alef-13)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۳۲:۲۶
لعنت بر کسی که آتوی "حمله به سفارت" به این بی شرفا داد. (3647635) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۰:۲۰:۳۵
مواظب حرف زدنت باش . (3647964) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۳۳:۳۲
ترکیه نوکر عربستان تروریسته و باید هم همچین خوش خدمتی هایی به عربستان بکنه صدام هم از همین غلطها میکرد اما الان گور نداره و طعمه سگها شد. (3647637) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۳۵:۵۹
می میریم اگه عضو چنین سازمانی نباشیم که آرائش با پول عرب ها خرید و فروش می شه؟ عوض سر و کله زدن با یکسری عقب مونده بریم رابطمون رو با همون غربی ها درست کنیم. اون وقت این کوتوله ها که فقط بخاطر دشمنی ما و غربی ها با هم بروبیایی دارن، جرأت نمی کنن، به این راحتی با آبرو و حیثیت کشوری با این قدمت و فرهنگ بازی کنن. از همون اول و مقایسه استقبال از آقای روحانی و اون عقب مونده عربستانی و بعد هم عکس دست جمعی شرکت کنندگان در کنفرانس و احترامی که اردوغان پاشا به اون عربستانیه می ذاشت مشخص بود آخرش چی می شه! اگه مسئولین ما سیاست بلد بودن ... (3647639) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۴۲:۰۳
نگاهِ چپ کردن و با دست ، صحبت کردن مشکل ما را حل نخواهد کرد .
با تدبیر باشیم . (3647644) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۴۳:۴۵
حضور در اجلاسی که بر خلاف مصالح ماست ! (3647646) (alef-13)
 
محبوب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۵۵:۱۱
اقایان مسول بلند پایه کشور ما را چه شده است که در جهان منزوی شده ایم و کشور های اسلامی هم با ما مخالف هستند ترک کردن جلسه ای به این مهمی مشکل را حل نخواهد کرد باید در مقابل گفته های انها دلیل و منطق داشته باشیم ترک کردن جلسه به معنی نداشتن دلیل قانع کننده می باشد .از طرفی شما می گویید با کشور های اسلامی دوست و برادر هستیم ولی در عمل خلاف این ثابت می شود به نظر من نمی شود گفت که تمام کشور های اسلامی بدون دلیل با ما مخالف هستند شاید انها هم مدرکی دارند که این حرفها را می گویند با لجاجت و یک دنده گی کشور به مرحله نا کجا اباد سوق داده می شود (3647663) (alef-13)
 
عباس
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۰:۴۷:۱۱
متاسفانه مردم سرزمين عزيزمان پولهايي را كه در اين شرايط سخت اقتصادي بدست ميارن ميبرن تو تركيه و دبي هزينه ميكنن.
هم ميهنان عزيز اگر در عرصه سياست به لطف دولت قبل در منطقه ضعيف شده ايم لاأقل سوزني به خود بزنيم و مزه تحريم را با سفر نكردن به كشورهايي كه عددي نيستند اما براي ما شاخ و شونه ميكشن به انها بچشانيم و اندكي إز ابروي رفته را با غيرت و شعورمان به جوي باز گردانيم. (3647711) (alef-13)
 
بیگی29
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۱:۱۵:۳۳
تا جلو افراد خود سر گرفته نشود هر روز آشی و کاسه ای بدست دشمنان میدهند.باید معلوم شود چه کسی در کشور مسئول و پاسخ گو است ومدیریت هر کسی هر کسی نباشد.فرقی نمیکند خود سر چند دانشجونما باشند یا حزب نما(چون دانشجو و حزب واقعی به منافع و آبروی کشورش فکر میکند) (3647760) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۱:۱۷:۳۳
امیدوارم اون دوست مشهدیمون از تلفن پاناسونیکش راضی باشه چون بعد از این همه وقت هنوز داریم به خاطرش هزینه میدیم! (3647762) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۱:۱۸:۲۹
آيا زمان ان فرا نرسيده كه كشور تركيه را تحريم كنيم اين كشور دودوزه باز كه با اسراييل دوستى ميكند و با آل سعود برنامه ريزى ميكند ، بنظر مى آيد زمان قاطع قطع ارتباطات اقتصادى با تركيه فرا رسيده است ، ورود كالا از تركيه را ممنوع كنيد توريست به تركيه را قطع كنيد بيش از بيست درصد اقتصاد تركيه صدمه ميبيند ، موقع آن فرا نرسيده كه نخوت اردوغان و اوغلو بخاك ماليده شود . (3647764) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۰:۰۱:۲۸
ما هم که نریم عربستان خسارت ترکیه را جبران می کنه !!! (3647934) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۳:۱۴:۰۶
درسته که حمله به سفارتخانه کار اشتباهی بود ولی اینکه همه مواضع و کارهای ضد ایرانی ترکیه و عربستان رو به ریش این مساله ببندیم غلطه .مشکل ما ایدیولوژیکه اونا مارو اصلا ادم بحساب نمیارن جان و مال و ناموس تشییع رو حلال میدونن به نظرتون چی باعث میشه نخوان دشمنی کنن. (3647866) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۰:۲۳:۰۰
سیاست یعنی زیرکی . نمی شه از هر کی که خوشمان نیامد بزنیم تو گوشش. (3647969) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۰۴:۴۷
واقعیت این است که قریب به اتفاق کشورهای اسلامی، زیر بلیت کشورهای غربی یا عربستان یا هر دو هستند و در بزنگاه ها، غرب و عربستان را بر ما ترجیح می دهند. به عنوان مثال، مگر همین اتحادیه عرب همواره ایران را به اشغال جزایر سه گانه اماراتی(!) متهم نمی کند و بدین ترتیب، تمامیت ارضی ایران را زیر سؤال نمی برد؟

مگر همین کشورهای مسلمان نبودند که از جنوب خلیج فارس گرفته تا عربستان و سودان و مصر برای ارتش صدام، پول و تسلیحات و سرباز می فرستادند تا مردم ایران را بکشند و جمهوری اسلامی را سرنگون کنند؟

و باز مگر همین کشورهای اسلامی نبودند که در همین اجلاس استانبول، علیه ایران بیانیه صادر کردند؟
لذا در عین این که جمهوری اسلامی به عنوان کشوری با اکثریت مسلمان، می بایست ارزش های خود را حراست کند، می بایست سیاست خارجی خود در قبال کشورهای اسلامی را مورد تجدید نظر جدی قرار دهد. (3649188) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.