توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437714
افزایش 90 هزار بشکه تولید نفت ایران طبق توافق اوپک
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی درباره افزایش90 هزار بشکه ای تولید نفت کشور بر اساس نشست 171 اوپک، گفت: در حال افزایش تولید هستیم و به طور قطعی، تولید تعیین شده محقق خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۰
غلامرضا منوچهری در گفت وگو با ایرنا درباره اخبار مبنی بر افزایش تولید نفت ایران به بیش از 3.9 میلیون بشکه که فراتر از میزان تعیین شده در توافق اوپک است، گفت: بین آمار ایران و آماری که اوپک اعلام کرده، تفاوت هایی است.
وی افزود: بر این اساس، هنوز جا برای افزایش تولیدی که در نشست 171 اوپک تعیین شده، وجود دارد.

معاون مدیرعامل در توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران یادآورشد: بر اساس توافق اوپک، باید میانگین 6 ماهه تولید نفت کشور، میزان تعیین شده باشد.

 یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دهم آذرماه در وین برگزار شد که دستور کار مهم آن بررسی طرح تثبیت تولید (فریز نفتی) بود. در این نشست قرار شد بیشتر اعضا، میزان تولید خود را در مجموع به میزان 1.2 میلیون بشکه کاهش دهند که البته 2 کشور لیبی و نیجریه بدلیل ناامنی و بی ثباتی سیاسی، از اجرای این طرح معاف شدند.

در این میان، برای ایران تصمیم ویژه ای اتخاد شد؛ با وجودی که عربستان و متحدانش در ابتدا تلاش داشتند ایران را وادار به پذیرش فریز نفتی و کاهش تولید کنند، در نتیجه رایزنی و دیپلماسی موفق نفتی، نه تنها کاهش تولید برای ایران لحاظ نشد، بلکه اعضا با افزایش 90 هزار بشکه ای تولید نفتی ایران در نیمه نخست 2017 موافقت کردند.

بر این اساس، قرار شد عربستان تولید نفت خود را روزانه ٤٨٦ هزار بشکه کاهش دهد، اما ایران که براساس گزارش منابع ثانویه (غیر رسمی) سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز تولید می کند، 90 هزار بشکه دیگر به تولید خود بیفزاید.

 
 
کلمات کلیدی : نفت+اوپک+قیمت نفت+اقتصاد ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.