توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438910
"پلیس آزاد" ابتکار جدید ترکیه برای اداره مناطق شمالی سوریه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۳
گروهی از نیروهای مخالف سوری که توسط ترکیه آموزش دیده و تجهیز شده‌اند تحت عنوان "پلیس آزاد" ماموریت خود را در یکی از شهرهای مرزی در شمال سوریه آغاز کردند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الیوم السابع، یک گروه از این نیروها ماموریت خود را در شهر مرزی جرابلس در شمال سوریه آغاز کرده‌اند. این مساله نشان‌دهنده افزایش نفوذ ترکیه در این منطقه و تحقق برخی طرح‌هایش از جمله تلاش برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه طی چند ماه اخیر است.

گروه جدید که متشکل از پلیس نظامی و نیروهای ویژه بوده و کلاه‌های متفاوتی به رنگ آبی روشن بر سر دارند، در اشاره به نام گروه شورشی "ارتش آزاد سوریه"، "پلیس آزاد" نامیده شده است. نیروهای این تشکل سوری‌هایی هستند که ظرف پنج هفته اخیر در ترکیه آموزش دیده‌اند.

به گفته مسئولان سوری گروه مذکور  عملیات خود را از یک مرکز پلیس که به تازگی در شهر مرزی جرابلس افتتاح شده مدیریت می‌کنند و قصد دارند در سایر مناطق آزاد شده توسط مخالفان تحت حمایت ترکیه مستقر شوند.

نیروهای ارتش آزاد سوریه با کمک ارتش ترکیه در ماه اوت کنترل شهر مرزی جرابلس را از کنترل داعش خارج کردند. جرابلس اولین شهری است که در عملیات سپر فرات ترکیه آزاد شد. هدف این عملیات طرد افراطی‌ها از مرزهای مشترک ترکیه-سوریه و جلوگیری از گسترش نفوذ نیروهای کرد در شمال سوریه است و در گام دوم آنکارا سعی دارد منطقه حائل مورد نظر خود را در آنجا ایجاد کند.

عبد الرزاق اصلان،‌ فرمانده این نیروهای در گفتگو با خبرگزاری رویترز تاکید کرد که ماموریت آنها "برقراری امنیت و حفاظت از دارایی‌ها و ارائه خدمات به غیر نظامیان در مناطق آزاد شده از دست داعش" است.

اصلان افزود:‌ ترکیه از این نیروهای سوری حمایت مالی و لجستیک می‌کند و این امر بازدهی نیروهای مذکور را به شدت بالا خواهد برد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + مخالفان سوری + سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.