توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508956
سناریوهای جدید درباره عملیات ادلب و تشکیل ارتش ۴۰ هزار نفری از مخالفان سوری
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۹
در حالی که رسانه‌های ترکیه‌ای از سناریوی جدیدی برای عملیات نظامی احتمالی علیه هیئت تحریرالشام (النصره سابق) در ادلب خبر می‌دهند منابعی دیگر اعلام کردند که آنکارا از تلاش‌های گسترده برای اتحاد تعداد زیادی از گروه‌های مخالف سوری در قالب یک ارتش یکپارچه با بیش از ۴۰ هزار نیرو حمایت می‌کند که احتمالا مرکز استقرارشان در مناطق تحت کنترل نیروهای "سپر فرات" خواهد بود.

به گزارش ایسنا، تناقض میان این خبرها به وضوح دیده می‌شود اما کارشناسان و ناظران معتقدند که ترکیه به هماهنگی‌های خود با روسیه و ایران درباره عملیات نظامی احتمالی علیه تندروها در ادلب ادامه می‌دهد اما همزمان در راستای راضی کردن هیئت تحریر الشام برای خروج از این استان جهت دور ماندن از عملیات مذکور و یا برقراری اتحاد میان گروه‌های مخالف تلاش می‌کند تا مخالفان بتوانند در صورتی که مجبور به شرکت در عملیات نظامی شدند کنترل استان را حفظ کرده و مانع ورود نیروهای دولت سوریه و یا کردها به این استان شوند.

روزنامه صباح ترکیه نزدیک به دولت به نقل از یک مرکز پژوهشی روسیه تحت عنوان "فرهنگ استراتژیک" نوشت، ترکیه در ماه جاری میلادی در کنار ایران و روسیه عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه شبه‌نظامیان تندرو در استان ادلب سوریه انجام خواهد داد.

این مرکز شرح داد، عملیات نظامی بزرگی در ماه جاری میلادی علیه تندروها در ادلب آغاز خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که این عملیات ارتش ترکیه از شمال و ارتش‌های روسیه و ایران از جنوب به سوی شبه‌نظامیان حمله کنند.

مرکز یاد شده هدف ترکیه از شرکت در این عملیات را حمایت از امنیت ملی خود و پایان دادن به حالت عدم ثبات در شمال سوریه دانست.

مرکز مذکور پیش‌بینی کرد که عملیات پس از نشست‌های آتی آستانه که قرار است بین سیزدهم تا پانزدهم ماه جاری برگزار شود آغاز می‌شود. این تصمیم پس از مخالفت تحریر الشام با تلاش‌ها برای بیرون راندنش از استان به صورت مسالمت آمیز اتخاذ شد.

طبق اعلام وزارت خارجه قزاقستان دور ششم مذاکرات آستانه درباره سوریه که دو روز ادامه خواهد داشت از تاریخ چهاردهم ماه جاری میلادی با مشارکت ترکیه، ایران و روسیه آغاز خواهد شد.

طبق اعلام این وزارتخانه در مذاکرات آتی دو هیئت از دولت سوریه و مخالفان سوری در کنار نمایندگانی از ایران، روسیه و ترکیه حضور خواهند داشت و انتظار می‌رود که این سه کشور نقشه‌های مناطق کاهش تنش در استان‌های ادلب و حمص و مناطقی در غوطه شرقی دمشق را توزیع کنند.

روزنامه "ینی شفق" چاپ ترکیه نیز نوشت، آنکارا از تلاش‌های گسترده گروه‌های مخالف سوری در راستای اتحاد میان این گروه‌ها در قالب یک ارتش حمایت می‌کند و گروه‌های مخالف در تلاش هستند نزدیک به ۴۰ هزار تن از مخالفان را تحت یک عنوان جدید و یا "ارتش ملی" سوریه وابسته به مخالفان درآورند.

ینی شفق نوشت: بسیاری از گروه‌های بزرگ مخالفان در سوریه موافقت اولیه خود را با این پیشنهاد اعلام کرده‌اند اما در مورد تبعیت باورها و شیوه انحلال هیئت تحریر الشام که دیگر گروه‌ها و یا دولت مخالفان سوری را به رسمیت نمی‌شناسد، دشواری‌های بزرگی وجود دارد.

این روزنامه در ادامه پیشنهاد مذکور را در رابطه با نگرانی‌های اساسی و مشترک ترکیه و مخالفان سوری دانست و نوشت، ترکیه از این نگران است که عملیات نظامی در ادلب بحران انسانی بزرگ و جدیدی را در مرزها ایجاد کرده و نیروهای دولت سوریه و یا نیروهای کرد بر این مناطق کنترل یابند، مخالفان سوری نیز از این می‌ترسند که عملیات مذکور به طور کلی به حرکت سیاسی آنها پایان دهد.

برخی منابع سوری در چند روز گذشته از فراخوان "شورای اسلامی سوریه" برای تشکیل "ارتش ملی" و موافقت بسیاری از گروه‌های مخالف با آن خبر دادند.
 
 
کلمات کلیدی : سوریه + مخالفان سوری + داعش + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.