توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500372
نشست سه جانبه تهران و پایان نقش کاربردی مخالفان سوریه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴
 تحولات میدان های نبرد به ویژه پیروزی های ارتش سوریه بر تروریست ها، درگیری میان گروه های تروریستی تا نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در تهران برای تعیین دستور کار مذاکرات صلح در آستانه، مورد توجه ویژه رسانه های عرب زبان قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، نشست کارشناسی روند آستانه از روز گذشته (17 مرداد) با حضور هیات های کارشناسی ایران، روسیه و ترکیه در تهران آغاز شده است. در این نشست دو روزه، موضوع آتش بس و مناطق کاهش تنش بررسی می شود و جمع بندی‌ها به نشست معاونان وزیران امور خارجه در نشست آستانه 6 ،که قرار است اواخر ماه جاری میلادی در قزاقستان برگزار شود، اعلام خواهد شد.

پیش از این پنج دور مذاکرات آستانه در قزاقستان برگزار شده و به موازات آن نشست کارشناسان را که موضوعات فنی توافقات را دنبال می‌کنند، شاهد بوده ایم. مذاکرات آستانه که راهبرد آن دی ماه سال گذشته در نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو اعلام شد؛ رویداد همگرایی سه کشور برای کاهش دامنه درگیری ها، توافق جمعی مبارزه با تروریسم و همچنین برقراری آتش بس فراگیر در سوریه از 10 دی ماه سال گذشته را در پی داشت که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تائید شده است.

** نشست سه جانبه تهران؛ مقدمه ای برای دور دیگری از نشست آستانه
روزنامه های «الاخبار» لبنان، «الدستور» اردن، «الوطن» عمان و شبکه خبری «المیادین» لبنان با اشاره به تحولات میدان های نبرد سوریه و تحولات سیاسی به ویژه نشست کارشناسی مذاکرات آستانه در تهران، شکست تروریست ها و حامیان آنان را در کانون توجه قرار دادند.

به نوشته روزنامه الاخبار، با نشست تهران زمینه برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات آستانه فراهم می شود. این در شرایطی است که تنش های قابل ملاحظه ای در چندین محور میان ارتش و گروه های مسلح در جریان است. این تنش ها بیشتر در مکان هایی است که گروه های مسلح به توافق کاهش منطقه تنش تن نداده اند. اما این نبردها عملیات ارتش سوریه و همپیمانان آن در منطقه البادیه را تعطیل نخواهد کرد.

ارتش سوریه و همپیمانان آن از چندین محور به سوی دیرالزور در حال پیشروی هستند و مسافتی حدود 100 کیلومتر مربع از بادیه شرقی السویداء را به زیر کنترل خود در آورده اند. آنان در حومه جنوبی الرقه هم پیشروی کردند تا به حضور داعش در روستاهای حومه الرقه در ساحل رود فرات پایان دهند.

ارتش سوریه روز گذشته در عملیات خود موفق شد روستاهای «الخمیسه»، «الجابر»، «النمیصه» را به کنترل خود در آورد و نیروی هوایی داعش را در منطقه «معدان» هدف قرار دهد. پیش بینی می شود ارتش با پیشروی در جنوب این منطقه و جدا کردن آن از مناطق زیر کنترل داعش در جنوب شرقی، این منطقه را به زیر محاصره خود در آورد. همچنین ارتش عملیات خود را در داخل مرزهای استان دیرالزور ادامه می دهد. محورهای جنوبی شهر دیرالزور هم شاهد درگیری میان ارتش و نیروهای داعش بود. با گرم شدن نبرد در جبهه های «جوبر» و «عین ترما» در شرق دمشق، ارتش تحرک خود علیه داعش را آغاز کرد.

نبردها در شرایطی صورت گرفت که اختلافاتی میان گروه تروریستی «جیش الاسلام» و «فیلق الرحمن» به وجود آمده است و فیلق الرحمن گروه جیش الاسلام را متهم به سوء استفاده از عملیات علیه خود کرده است. همزمان با این تحولات در میدان های نبرد، دیروز کشورهای ضامن مذاکرات آستانه در تهران نشستی برگزار کرده اند. این نشست بر روی دستور کار نشست آینده آستانه و نتایج توافق های کاهش تنش متمرکز می شود.

«خیرت عبدالرحمانوف» وزیر امور خارجه قزاقستان دراین خصوص گفت: در نشست تهران بر روی دستور کار نشست آستانه توافق و پیش بینی می شود بررسی کاهش منطقه تنش در ادلب مورد بررسی این سه کشور قرار گیرد. زیرا این منطقه هنوز هم از چارچوب توافق های آتش بس خارج است و گروه تروریستی هیات تحریر الشام در این منطقه نفوذ دارد.

به نوشته تارنمای شبکه المیادین، «بشار الجعفری» رییس هیات مذاکره کنندگان سوریه پیش از این گفت: سوریه بر روی پیشرفت روند مذاکرات آستانه تکیه کرده است. زیرا پیشرفت روند مذاکرات آستانه به سود مردم سوریه است و کشورهای ناظر مذاکرات آستانه برای پایان دادن به خون ریزی و حل مسالمت آمیز امور تلاش می کنند تا تلاش ها بر روی مبارزه با تروریسم متمرکز شود.

روزنامه الدستور در گزارشی دیگر به قلم «عریب الرنتاوی» نوشت: همانطوری که منابع وابسته به مخالفان نظام سوریه می گویند؛ بازی در سوریه به پایان رسیده است و تحولات میدان نبرد و عرصه سیاست و دیپلماسی، تلاشی برای نشان دادن دستاوردهای کنشگران داخلی، منطقه ای و فرامنطقه ای است. به یقین نظام سوریه، رییس جمهوری و نهادهای این کشور در همه این تحولات با قدرت نقش خواهند داشت.

روزنامه الوطن عمان نوشت: پیروزی ارتش سوریه در فرماندهی نبرد طرح توطئه علیه سوریه سبب شده است همه عرصه ها برای ائتلاف ضد سوری تنگ شود. آنها آرامش خود را از دست داده اند. تقریبا همه برگ های برنده آنها سوخته است. اکنون آنها برای تغییر اصول بازی و طرح خود برای جلوگیری از پیروزی های پی در پی ارتش سوریه و همپیمانان آن در مبارزه با تروریسم با زمان در حال رقابت هستند. آنها بر روی الرقه، دیرالزور و نوارهای مرزی سوریه با عراق، اردن و ترکیه شرط بندی کرده اند.

** پایان نقش کاربردی مخالفان نظام سوریه
روزنامه «الدستور» اردن با اشاره به پایداری سوریه طی سال های گذشته در برابر طرح های توطئه آمیز و تغییر نگاه بین المللی به نظام سوریه، اوضاع نابسامان مخالفان سوریه را بررسی کرد و در گزارشی به قلم «ماهر ابوطیر» با عنوان «مخالفان سوریه بدون نقش کاربردی»، نوشت: چه اطلاعات درباره تغییرات نگاه بین المللی درباره مخالفان سوریه درست باشد و چه نادرست، می توان به طور آشکار گفت همه گروه های مخالفان سوریه از محاسبات بین المللی خارج شده اند.

در ادامه آمده است: می توان گفت اکنون بحران سوریه از راه گفت و گوی بین المللی و عربی مستقیم با نظام سوریه و نه مخالفان سیاسی و نظامی حل شدنی است. پس از پایداری نظام سوریه طی این سال ها، کشورهای اروپایی و منطقه به پایان دادن به جنگ در این کشور توجه کرده اند. شرایط بین المللی تغییرهای ژرفی را شاهد است. به یقین ما در زمان برقراری گفت و گوی مستقیم میان دشمنان عربی، منطقه ای و بین المللی با نظام سوریه و همپیمان آن هستیم تا به این جنگ پایان دهند. این در شرایطی است که نقش کاربردی مخالفان به پایان رسیده است. اکنون لازم است که به تروریسم پایان داده است. مخالفان باید با نگاهی ژرف به حجم تحولات علیه خود در همه عرصه این مساله را دریابند که جهان دیگر از آنان استفاده نخواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه، روسیه، ایران، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.