نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486494
پاسخی به زیبا کلام/ پیشنهاد شما حاوی نوعی تبعیض بین اقلیتهاست /تقیسم جامعه یهودی اسرائیل به صهیونیست و غیرصهیونیست درست نیست
سید هادی برهانی/4 تیر 96
دکترسید هادی برهانی استاد دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران که بخشی از تحصیل خود را در دانشگاه تهران وسپس فوق لیسانس خودر را در رشته حقوق بشر بین المللی از دانشگاه ملی ایرلند گذرانده و در رشته مطالعات خاورمیانه , اسراییل شناسی از دانشگاه اکستر انگلستان دکتری گرفته است،در نقد آخرین موضع گیری دکترصادق زیبا کلام درباره استفاده رییس جمهور از یک مشاور یهودی نامه ای به وی نوشته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
به گزارش الف متن کامل نامه از این قرار است:

استاد ارجمند
جناب آقای دکتر صادق زیباکلام
با سلام و عرض ارادت

با یادآوری خاطره شیرین کلاسهای جنابعالی در دانشگاه که به معنای واقعی کلمه عرصه تبادل آزادانه نظرات و احترام جنابعالی به دانشجویان بود، مایل هستم در خصوص نامه اخیر جنابعالی به رئیس جمهور محترم در خصوص تشکیل کابینه ملاحظاتی را مطرح نمایم:

 توجه قدیمی جنابعالی به حضور و حقوق اقلیتها در کشور از مواضع اصولی و دیرینه شما بوده و هست. توجه شما به ضرورت حضور آنها در کابینه آتی جناب آقای دکتر روحانی از همین زاویه قابل ارزیابی است. حضور اقلیتهای پرتعداد جامعه ایران چونان اکراد و اهل سنت مزایا و محسناتی دارد که به خوبی به آن اشاره داشته اید.

 در چارچوب این پیشنهاد شما به اقلیت محترم یهودی هم توجه نموده اید و خواستار مشارکت آنها در کابینه رئیس جمهور شده اید. در این رابطه به واسطه حوزه مطالعاتی و تدریس، مایلم چند نکته را مطرح نمایم:

متاسفانه یکی از چالشهای مبارزه موجود با صهیونیسم فرو غلتیدن در مواضع یهودی ستیزانه است که اساسا پدیده ای مسیحی و دور از ارزشهای اسلامی و سنت پرافتخار مسلمانان در تعامل مسالمت آمیز و محترمانه با اهل کتاب می باشد. 

تجاوز صهیونیسم و اسرائیل به کشورهای اسلامی و اشغال و جنایات این رژیم نامشروع علیه مسلمانان احساسات و هیجاناتی آفریده است که یک مسیر آن یهودی ستیزی و منتسب کردن همه این جنایات و ظلمها به یهودیان و یهودیت است. ترجمه ادبیات یهودی ستیزانه کشورهای مسیحی و غربی نقش بزرگی در این وضعیت ایجاد کرده است. تاریخ اسلام هیچگاه یهودی ستیز نبوده و همواره یهودیان از ظلم کشورهای مسیحی به امنیت کشورهای اسلامی می گریخته اند.
 
دوران طلایی یهودیها در تاریخ در سرزمینهای اسلامی چون اندلس رقم خورده است. شایسته است جوامع اسلامی ضمن مقاومت مستحکم در برابر تجاوز و دشمنی صهیونیسم و اسرائیل از افتخارات خود در پاسداشت و رعایت حقوق اقلیتهای دینی حمایت نموده و مانع از تغییر مسیر تاریخ مسلمانان در این عرصه شوند.
 
آنچه در این زمینه اهمیت دارد رعایت حقوق اقلیت کلیمی و رعایت انصاف و عدالت است. جمعیت یهودی ایران امروزه چیزی حدود ده هزار نفر ارزیابی می شود. داشتن یک نماینده کلیمی در مجلس، که محصول توجه قانون اساسی جمهوری اسلامی به اقلیتهای مذهبی است، از چشم انداز دموگرافیک و ظرفیت اجتماعی امری فراتر از ظرفیتهای این اقلیت به شمار می آید. 

 بعید است در ایران اقلیتی و جمعیتی را بیابید که با چنین جمعیتی صاحب یک نماینده مستقل در مجلس باشند. بنابراین اعطای کرسی دیگری به آنها در کابینه از منظر حقوق، انصاف و عدالت شاید تلقی موجهی نداشته باشد. این در حالی است که اقلیتهای دیگری چون بلوچها، ترکمنها، مسیحیان و زرتشتی ها در کشور وجود دارند که براساس واقعیتهای دموگرافیک حق بیشتری برای حضور در کابینه دارند. توجه به یهودیها به بهای نادیده گرفتن حقوق سایر اقلیتها میتواند بی توجهی بزرگتری به بار آورد.
 
اضافه بر بعد حقوقی و انسانی موضوع، آثار سیاسی این مسئله نیز مهم و خطیر است. با توجه به شرایط روز منطقه ای و رویارویی و اختلاف ایران و برخی کشورهای سنی مذهب منطقه و تبادل سنگین اتهامات طرفین علیه یکدیگر که یکی از موارد مهم آن ارتباط با اسرائیل و صهیونیسم است، اعطای چنین امتیاز غیرعادی به یهودیان میتواند زمینه بدبینی و یا حداقل هجوم تبلیغاتی رقبای ایران در منطقه را فراهم نماید. این امر دولت را نه تنها در سطح منطقه بلکه در داخل نیز آسیب پذیر خواهد کرد. 

اگر هدف از چنین پیشنهادی جلب رضایت و تاثیر بر جوامع غربی است حضور یک مسیحی در کابینه میتواند منطقی تر به نظر برسد. به هر حال همه کشورهای غربی کشورهایی مسیحی هستند. 

 اما اگر هدف جلب رضایت و حمایت  یهودیان غیرصهیونیست در اسرائیل است اجازه دهید به عنوان کارشناس مسائل اسرائیل عرض نمایم جمعیت و قدرت گروههای یهودی غیرصهیونیست در اسرائیل کمتر از آن است که به حساب آید.
 
 از آغاز تاسیس اسرائیل تاکنون قدرت و اکثریت در دست یهودیان صهیونیست باقی مانده است. تقریبا همه احزاب یهودی تاریخ اسرائیل صهیونیست یا همکار احزاب صهیونیستی بوده اند. بنابراین تقیسم جامعه یهودی اسرائیل به صهیونیست و غیرصهیونیست نه تنها کمکی به فهم اسرائیل نمی کند بلکه شناخت آن را دچار مشکل می سازد. تاسیس اسرائیل و بقای آن براساس ایدئولوژی صهیونیسم به دست آمده است. تقریبا تمامی یهودیانی که به اسرائیل مهاجرت کرده اند متاثر از این ایدئولوژی استعمارگرانه بوده اند.

بخش بزرگی از یهودیانی که با  دیدن جنایات صهیونیسم به آن پشت کرده اند، ترجیح داده اند این کشور را ترک کرده و در جنگی که این کشور علیه حقوق مسلمانان و فلسطینی ها به راه انداخته است، مشارکت ننمایند.
 
سید هادی برهانی
گروه مطالعات فلسطین اشغالی، دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران
 
 
کلمات کلیدی : صادق زیبا کلام+علی دارابی+مشاور یهودی+برهانی+خاورمیانه + اسراییل شناسی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۰۳:۲۷
دلسوزی این ها برای اقلیت ها بیشتر برای این است که رایشان را انتخابات در سبد خود داشته باشند. (4444150) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۷:۵۵:۱۷
امثال شماها چرا اینقدر بدبین هستین؟چرا فقط مذهب طرف براتون مهمه ولی انسان بودن و ایرانی بودن براتون مهم نیست؟یهودی ایرانی فارغ از دین و مذهبش هموطن ما هست و حقوقش هم محترم (4444463) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۲:۱۱:۱۱
امثال زیباکلام و حجاریان و نوری و کرباسچی و ..... ، تئورسین های تاریخ گذشته هستند که به هر شکل ممکن میخوان تو دور و گردونه باشن !!

اما مگه میشه ؟؟ !!! مگه داریم ؟؟ !!!!!! (4444867) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۸:۱۰:۱۳
به نظرم در این موارد اظهارات آقای زیبا کلام را نباید جدی گرفت ایشان از این حرفها زیاد میزند. تنها خطر این حرفهای بی مبنا عادی سازی بیان اینگونه سخنان است که چه بسا پاسخ دادن به ایشان از این جهت لازم باشد . (4444487) (alef-2)
 
مشکین نقاب
Kazakstan
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۳:۴۳:۴۶
لطفا در بیانات خودتون راجع به استاد بزرگواری چون اقای زیباکلام بیشتر دقت کنید. ایشون استاد دانشگاه تهران و از مفاخر این مملکت هستند و حرف بی دلیل و منطق نمیزنند. (4445409) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۲۳:۴۰:۰۳
این فرد هرچی هست بجز افتخار مملکت . فکر کنین بعد هر حرف بی معنایی که به ذهنتون میرسه رو بنویسین . (4448571) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۰۱:۴۸
ایران از اول بر پایه تنوع قومی و فرهنگی بناشده! (4444615) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۱:۳۳:۴۱
درود بر زیباکلام (4444692) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۰۵:۱۷
خب میبینم که بعد از خیال خام تفرقه انگیزی بین ما و سنی های عزیز، قراره بین ما و یهودی های بزرگوار تفرقه بندازن!!!

چی نصیبتون میشه؟؟؟؟؟؟

چرا هر روز چیزی رو علم میکنید.

آقای زیبا کلام، دست از این بیانات زیباتون بردارید. بس کنید این تفرقه انگیزی ها رو.

چرا فکر میکنید فقط شمایید که به اقلیت ها فکر میکنید!!!

چرا میخواید ایرانو تیکه تیکه کنید؟؟؟؟

به خدا خسته شدیم از دست اینهمه جفا که امثال شما میکنید.

به خودتون بیاید. (4444155) (alef-2)
 
سیدتقی
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۱۵:۵۶
وزین و قابل اعتنا (4444175) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۲۲:۱۲
نظر من اين است كه پست ها بر اساس قابليت و شايستگى اعطا شوند فارغ از دين، مذهب و جنسيت. اگر يك كليمى يا سنّى واجد شرايط تر از مسلمان يا شيعه است بايد حتماً از او استفاده شود. (4444192) (alef-2)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۸:۵۸:۵۹
از شرایط عموم پست های مسئولیتی مثل وزارت همین پایبندی به اصول سیاسی اجتماعی اسلام در جمهوری اسلامی هست که فارغ از تخصص و حسن سابقه است.مگه میشه فردی که این اصول رو قبول نداره در این مناصب قرار بگیره؟فردی باید در مناصب مسئولیتی قرار بگیره که واجد هر سه شرط حسن سابقه،تجربه ی کافی و پایبندی به اصول جمهوری اسلامی باشه،در غیر اینصورت اعتمادی نیست که صرفا بدلیل تفاوت عقیدتی که وجود دارد دچار خلاف از اصول قانون اساسی نشه. (4444546) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۹:۴۸:۵۹
فقط شایستگی هم که نیست تعهد وتقوا هم مهمه (4444603) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۶:۰۱:۱۵
تعهد و تقوا غیر قابل اندازه گیری هستند ٬همیشه ما و کشورمان از ناحیه متظاهران به این دو خصلت ضربه خورده ایم پس بهتر است معیارهای منطقی تر و قابل راستی ازمایی تری نیاز دارد (4444900) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۲۹:۱۸
بهتر نيست تصميماتمان را بر اساس منافع ملى بگيريم نه روى حساب اينكه اسرائيل چه ميگويد و چه ميكند؟ (4444216) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۳۱:۲۴
احسنت (4444658) (alef-11)
 
مهندس جنت شهری
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۳۹:۲۲
دوست عزیز..زیبا کلام گفت یک نفر بعنوان مشاور یهودی برای شناخت بیشتر این قشر و توجه به آنان به روحانی کمک کند نا اینکه در کابینه آینده باشد..اکراد و بلوچها از اقوام اصلی ایرانی هستند مثل عربها و ترکها و ادعا و فارسها نه اینکه اقلیت باشند...همین حالا هم تمام اقوام در کابینه موجود هستند و حداقل استاندار هستند...وحدتی که روحانی از آن دم میزند یعنی همین.. (4444244) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۳۹:۴۵
آقای برهانی شما یهودیان عرب فلسطینی رو حساب نمی کنی؟ (4444246) (alef-2)
 
جهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۲۷:۵۲
البته هر ایرانی که شایستگی مقام وزارت ویا منصب مهم دیگر کشوری ولشکری را دارد.با ید از آنها خواست به جمع خدمت گزاران به مردم بپیوندند.حالا سنی مسیحی یهودی کرد بلوچ .عرب .ترکمن ترک زرتشتی فرقی نداره مهم شایستگی وتوانایی فرد مهمه. (4444345) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۲:۵۱:۱۸
دقیقد و لابد مثل جهانگیری و زنگنه و طیب نیا و ظریف و ... که شاسته ترین افراد هستند. خودتان را فریب ندهید. اینها از 40 سال انقلاب 30 سال در مدیریت های اجرایی کشور بودند و هنوز درجا میزنند. رشد علمی صفر در صد قبل از احمدی نژاد بالاترین مصداق آنست. .. (4452998) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۳۵:۲۴
استاد محترم
بدون آنکه وارد جریانات سیاسی و احزاب داخل سرزمین های اشغالی شویم گه مخالفان دولت فعلی چه وزنی در عرصه سیاست دارند لازم دانستم یاد آوری شوم که فقط یهودیان شهر نیویورک از تعداد یهودیان مقیم اسرائیل بیشتر هستند و جمعیت کثیری از ایشان مقیم فرانسه هستند . برخلاف نظر شما تفکیک بین صهیونیست ها یک واقعیت موجود است یهودیانی که سیاست دولت فعلی را مخالف منافع دراز مدت این قوم میدانند واقعیت را که نمیشود منکر شد . (4444356) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۷:۳۷:۱۵
زیباکلام درست گفته ایران مال همه ایرانی ها است همه باید مشارکت کنند الان اکثرا چند استان یزد و اصفهان و سمنان دارن دولتها رو میچرخونن این استانها فقط مصرف کننده منابع کشور هم هستند چرا استانهای زاگرس نشین سهم درستی در دولت ندارند؟ این استانها چرا همیشه باید دولت را در دست داشته باشند؟ (4444428) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۳۳:۰۶
عجب حالا دیگه استانی هم شد (4444659) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۷:۴۸:۳۶
زيبا كلام غلط گفت چون بايد پيشنهاد مي داد از يك اقتصاد دان براي رفع مشكلات معيشتي استفاده كن لذا پيشنهاد زيبا كلام سياسي است نه مردمي (4444448) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۷:۵۶:۲۴
اصلا به کار بردن کلمه اقلیت و اکثریت نامفهوم است .از قدیم وندیم همه اقوام وادیان یکتاپرست کنار هم در هر مسلک و مرامی کنار هم با صلح ودوستی زندگی کرده اند.در این چند 30 سال اخیر افرادی معلوم الحال با اهداف سیاسی دانسته ونداسته بحثهای کور و حاشیه وپوچ مطرح کرده اند و مردم را دسته بندی نموده اند .به نظر من مهم عملکرد انسانهاست که باید سنجیده شود نه نوع نگرش او. (4444464) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۲۰:۳۴:۲۹
ظرفیت های جدید حاشیه سازی برای دولت دست آقای زیبا کلام خیلی درد نکنه لطفا دست از نظریه پردازی های منورالفکری تون بردارید اقا (4444661) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۴:۱۶
دانشگاه تهران و دانشگاه ایرلند ودانشگاه انگلیس / دانشگاه تهرانش که بماند دانشگاه های خارج ازایران چه هزینه ی هنگفتی دارد اینجا یه عده جنگیدندومردند وخانواده هاشون بی سرپرست شدن یه عده جنگ زده وآواره درفلاکت گذراندن ومردن /حالا چقدر محلل وتحلیگر خارجه رفته هی مردم رابه جان هم می اندازند ای دریغ (4444549) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۲:۳۵:۰۴
یعنی واقعا خیلی خنده دار شده این مملکت. استاد دانشکده ی مطالعات جهانی اکراد رو که مثل لرها، ترکها، بلوچ ها، اعراب و غیره یک قومیت بزرگ هستند را یک اقلیت می نمامند. خدا به دانشجویان این دانشکده رحم و لطف کنند.
الهم عجل لولیک الفرج. (4445296) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۴:۰۶:۳۱
از هر دو بزرگوار ممنونم (4445460) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.