نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432871
آمارهای اعتمادبرانداز!/ با حلوا حلوا کردن دهان کسی شیرین نمی‌شود
لیلا ناطقی، 19 دیماه 95
ارائه آمار نرخ رشد اقتصادی 6.5 درصدی از سوی مرکز آمار خط بطلانی بر نرخ رشد اعلامی 7.4 درصدی بانک مرکزی کشید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۵
هنوز مدت زیادی از اعلام نرخ رشد اقتصادی 7.4درصدی از سوی رییس‌جمهور و در کنار آن، آمار رسمی بانک مرکزی نگذشته است که آمارهای رسمی مرکز آمار، آمارهای سایر متولیان دولتی را زیر سوال برد تا مشخص شود موضوع آمارگیری و آماردهی در کشوری مانند ایران در هیچ چارچوب رسمی نمی‌گنجد و هر نهادی متناسب با سلیقه خود نرخ رشدی را پیش‌روی مردم می‌گذارد.

همین چندی پیش بود که وزیر صنعت نرخ رشد صنعت سال 95 را پنج درصد اعلام کرد که این میزان رشد ناگهانی برای صنعتی که در رکود مطلق به سر می‌برد، چیزی شبیه معجزه است. اما مرکز آمار با ارائه آمار نرخ رشد 9.1 درصدی برای صنعت در شش ماهه اول سال 95، روی وزیر صنعت را سفید کرد تا مسابقه ارائه آمارهای رنگارنگ وارد دور تازه‌تری شود و هر مرکز و نهاد و مقام مسوولی برای دلخوشی مردم، به موضوع صعود نرخ رشد اقتصادی و صنعتی دامن بزند!جدیدترین آمار مرکز آمار نرخ رشد اقتصاد را طی شش ماهه امسال 6.5 درصد برآورد کرد.

این میزان رشد برای گروه صنعت 9.1 درصد، گروه کشاورزی 5.9 درصد و گروه خدمات پنج درصد است. این در حالی است که چندی پیش بانک مرکزی با تایید سخنان رییس‌جمهور نرخ رشد اقتصادی 7.4درصدی را اعلام کرده بود که همین میزان رشد هم برای مردم و کارشناسان باورپذیر نبود.

رییس‌جمهور صراحتا تصریح کرد که نرخ رشد اقتصادی بهار امسال 5.4درصد و تابستان 9.2 درصد بوده است. ظاهرا با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و نزدیکی به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، شگفتی‌های آماری متولیان آماری افزون‌تر خواهد شد.

هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، ارقام رشد اقتصادی، صنعتی و... درشت‌تر می‌شود. انگار مسوولان با نزدیک شدن به زمان انتخابات در کورسی پایان‌ناپذیر برای مطلوب جلوه دادن عملکرد اقتصادی خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند، حتی اگر این تلاش به قیمت مخدوش کردن واقعیات جامعه باشد، انگار دیگر اهمیتی ندارد.

مردم فقر را در زندگی خود لمس می‌کنند. رشد تورم را در ترازوی دخل و خرج زندگی‌شان اندازه می‌گیرند. آمارهای کاغذی دولتیان برای آنها محلی از اعراب ندارد چه آنکه وقتی قدرت خریدشان هر روز پایین‌تر می‌آید، نمی‌دانند چیزی را که می‌بینند باور کنند یا آمارهای دلپذیر دولتیان را. صعود نرخ رشد اقتصادی و صنعت به معنای بهبود شرایط اقتصادی، خروج از رکود، کاهش نرخ بیکاری، رشد اشتغالزایی و... است.

با حلوا حلوا کردن دهان کسی شیرین نمی‌شود. مردم با عمق وجود خود بیکاری جوانان‌شان را می‌بینند. در کنار آن صنایع کشور به عنوان موتور مولد اقتصادی در وضعیت رکود شدید دست و پا می‌زنند. اشتغالزایی آنها به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است.آمارهای رنگی دولتیان تنها سرپوش گذاشتن بر نحوه عملکردشان است که به طور قطع روزی حباب آن خواهد ترکید.

منبع: روزنامه جهان صنعت
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۱:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۹ ۱۳:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ۱۰:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۱۱:۰۱
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۲:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۱:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۸ ۱۶:۰۶
 
 
کلمات کلیدی : رشد اقتصاد+رئیس جمهور+آمار+بانک مرکزی+اقتصاد ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۴:۱۲
دولت راستگویان سالمند!!! (4106560) (alef-18)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۲:۲۶:۴۷
اینجور مقالات را باید اقتصاددانها بنویسند نه افرادی که معنی و نحوه محاسبه نرخ رشد اقتصادی را هم نمیدانند و به اختلاف سبد و ضرایب بین مرکز آمار و بانک مرکزی واقف نیستند. (4106647) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۴:۰۲
مردم ازهمه بهتر می فهمند (4106725) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۴:۵۹
نمی دونیم کدوم رو باور کنیم این یا اون. (4106728) (alef-18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.