نظر منتشر شده
۵۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425307
در گفتگو با الف بررسی شد؛
چرا نرخ رشد اقتصادی 7.4 درصدی باورپذیر نیست؟
بخش اقتصاد الف، 28 آذر 95
کارشناس مسائل اقتصاد با بیان اینکه رشد 7.4 درصد اقتصادی، رشد پایدار نیست، گفت: باید نرخ بیکاری تغییر و کاهش یابد نه افزایش و اینکه باید رابطه این عدد با سرانه داخلی، بخش کشاورزی، معادن، خدمات، تشکیل سرمایه ثابت و سرمایه‌گذاری‌ها مختلف بسنجیم که در آن زمان می‌توان گفت آیا این عدد واقعی است یا نه.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
به گزارش الف، رئیس‌جمهوری دیروز (شنبه) و در دیدار رهبر معظم انقلاب با جمعی از سفرای کشورهای اسلامی، از رشد 7.4 درصد رشد اقتصادی 6 ماهه نخست سال جاری خبر داد.

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی هم در گفت‌و‌گو با روزنامه ارگان دولت (ایران) دراین‌باره گفت: بر اساس محاسبات مقدماتی انجام‌شده توسط اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی، بر پایه آمار و اطلاعات دریافتی از مراجع آماری، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال 1383، در شش‌ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، معادل 7.4 درصد رشد داشته است. وی با اشاره به نرخ رشد اقتصادی فصل بهار امسال که به 5.4درصد رسید، اظهار کرد: در فصل تابستان نرخ رشد اقتصادی به 9.2 درصد رسیده است.

بانک مرکزی هم امروز در سایت خود اعلام کرد: پس از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و تأثیر منفی آن بر رشد اقتصادی سال 94، خوشبختانه در سال جاری رشد اقتصادی از روند مطلوبی برخوردار بوده است؛ به‌نحوی‌که علاوه بر رشد بالای ارزش‌افزوده در گروه نفت، رشد ارزش‌افزوده سایر گروه‌های اقتصادی نیز در فصل دوم سال جاری در مقایسه با فصل اول نیز بهبود نشان می‌دهد. این بانک همچنین افزود گزارش مشروح در این خصوص به همراه آمارهای مربوطه متعاقباً توسط بانک مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

با اعلام رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی در پایان نیمه نخست امسال، شاهد رشد 14.2 درصدی از اقتصاد منفی ۶.۸ درصد از ابتدای دولت یازدهم تا نرخ رشد ۷.۴ درصد در نیمه نخست هستیم که کارشناسان به این امر انتقاد دارند و می‌گویند چرا این تغییر در زندگی مردم و اقتصاد کشور ملموس نیست، هرچند هنوز از کم و کیف چگونگی رشد 7.4 درصدی، چیزی اعلام‌نشده که سهم هریک از بخش‌ها چه میزان است، اما خود این مسئله هم جای تأمل دارد؛ اما همه موارد نوید از تأثیر بسزای رشد تولید قیمت نفت در عدد به دست آمد حکایت می‌کند.

رشد 7.4 درصدی پایدار نیست
ساسان شاه ویسی کارشناس مسائل اقتصاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف، در مورد نرخ رشد اعلام‌شده و اینکه چرا ابهاماتی در مورد این عدد وجود دارد، اظهار داشت: نرخ رشدی که آقای رئیس‌جمهور اعلام کرده است، یک رشد پایدار نیست.

وی افزود: اگر بخواهیم ارزیابی دقیقی از این نرخ اعلام‌شده انجام دهیم، حتی در بخش خدمات هم کشش که موردنظر که بتوان گفت بر بخشی از کارکردهای نرخ رشد مؤثر را برقرار کند، مشاهده نمی‌کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه فروش نفت و اثرگذاری آن در منطق اقتصادی ایران از منطق سایر کشورهای نفتی پیروی نمی‌کند، گفت: اگر با افزایش میزان صادرات نفت می‌توانیم به تولید دست پیدا کنیم، حداقل انتظار این است که منابع آن وارد کشور شده و در گردش اقتصاد بتواند سهم و نقش ایفا کند که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

0.6 درصد نرخ رشد مؤثر می‌تواند است
شاه ویسی ادامه داد: موضوعی که در حال حاضر ما با آن مواجه هستیم این است که نرخ رشد اقتصادی بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، نرخ رشد 0.6 درصدی است که از آن به‌عنوان نرخ رشد مؤثر می‌تواند نام برد.

وی با اشاره به نرخ رشد 7.4 درصدی بیان کرد: موضوعی که آقای رئیس‌جمهور بر اصرار دارند، موضوع ناشی از صادرات نفتی در اقتصاد ملی برمی‌گردد؛ به نظر می‌رسد اگر بخواهیم این عدد را واقعی نشان دهیم، باید رابطه آن را با سرانه داخلی، بخش کشاورزی، معادن، خدمات، تشکیل سرمایه ثابت و سرمایه‌گذاری‌ها مختلف بسنجیم که در آن زمان می‌توان متوجه شد که آیا این عدد و رشد واقعی است یا نه.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به درآمدهای مالیاتی، تصریح کرد: باید بررسی شود که این درآمدها چه مقدار ناشی از تولید و فروش محصولات و خدمات بوده است که متأسفانه عموم این شاخص‌ها چه اصلی و چه فرعی، دربرگیرنده وضعیت مورداشاره و رشد 7.4 درصدی به‌هیچ‌وجه نیست.

می‌توان با اعداد و ارقام بازی کرد
شاه ویسی ادامه داد: می‌توان با اعداد و ارقام بازی کرد و واگویه‌های جدید را در اختیار بگذارد؛ اما به نظرم نرخ هدایت سرمایه توسط بانک‌ها و میزان رشد صادرات غیرنفتی ناشی از نرخ رشد 7.4 درصدی را بررسی کنیم، متأسفانه آن اتفاقی که موردنظر است و می‌بایست رخ می‌داد، در محاسبات جایگاهی ندارد.

وی با تأکید بر این‌که محاسبه نرخ رشد اقتصادی باید دقیق‌تر انجام شود، گفت: وقتی در مورد نرخ رشد اقتصادی سخن می‌گویم باید اقتصادی صحبت کنیم اما به نظر می‌رسد کارکردهای اقتصاد سیاسی می‌خواهد نرخ رشد را افزایش دهد و باید در سایر شاخص‌ها مانند نرخ بیکاری و اشتغال بتوانیم تأثیرات مثبت آن را مشاهده کنیم.

شاهد تغییر و بهبود در زندگی مردم با رشد 7.4درصد نیستیم
این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد این سؤال که نرخ رشد 7.4 درصدی اگر واقعی باشد، باید در زندگی مردم، افزایش سطح رفاه عمومی، کاهش نرخ بیکاری و... شاهد باشیم، پاسخ داد: چنین اتفاقی که باعث رفاه و کاهش نرخ بیکاری باشد را شاهد نیستیم.

به گفته وی، وقتی نرخ رشد 7.4 درصد باشد، در وهله نخست باید نرخ بیکاری تغییر رو کاهش را داشته باشد، درحالی‌که اکنون نرخ بیکاری کشور 12.2، نرخ بیکاری در جوانان 26.1 درصد و 22 میلیون 600 هزار نفر افراد شاغل در کشور داریم که نشان می‌دهد نه‌تنها کاهشی نسبت به ماه قبل، سال قبل نداشته، حتی افزایش را نشان می‌دهد.

شاه ویسی گفت: دولتمردان می‌گویند توانستیم نرخ تورم را مدیریت کنیم که ارزیابی‌ها چنین اتفاقی را نشان نمی‌دهد. امروز نرخ تورم حدود 7 تا 8 درصدی اعلام می‌شود درحالی‌که نرخ رشد تورم در مواد غذایی حداقل 10 درصد است. وقتی همه موارد کنار هم قرار می‌گیرد، نمی‌توان این را سطح حداقلی رفاه مقایسه کرد.

این کارشناس مسائل اقتصاد بیان داشت: می‌گویم سرانه درآمدی کاهش پیداکرده، اما پاسخ می‌دهند مگر امکان دارد!، زیرا نرخ تورم را کنترل و افزایش درآمدی ایجاد کردیم؛ درحالی‌که تغییرات درآمدی نسبت به تغییرات هزینه‌ای، گردش سرمایه و سرانه دربرگیرنده رشد منفی است و با آن مواجه هستیم و باید اذعان کنیم که ضریب جینی نشان دهند افزایش این نرخ نسبت به دوره‌های گذشته است.
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۱:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۹ ۱۳:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۳ ۱۴:۰۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۱۰:۵۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۲:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۱:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ۱۹:۵۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۸ ۱۵:۴۸
 
 
کلمات کلیدی : رشد اقتصاد+رئیس جمهور+آمار+بانک مرکزی
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۰۸:۲۵
من 96 رای نمیدهم واقعا ناامید شدم ناامید (4071607) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۷:۱۸:۲۹
بزرگترین سد در حال ساخت در استان گیلان"پل رود" در شرف تعطیلی است آنوقت دم از رشد بالا می زنید"" (4071705) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۱۰:۵۱
فکر کنم منظورش یکی از این 6 تا بوده:

1. نرخ رشد اختلاس ها
2. نرخ رشد فلاکت و بدبختی
3. نرخ رشد مرگ و میر (بر اثر تصادفات، آلودگی هوا، افسردگی و ...)
4. نرخ رشد خودکشی
5. نرخ رشد دروغ های آماری
6. نرخ رشد کارانه پزشکان
7. نرخ رشد اندازه جیب های خودشون

نه ببخشید، نرخ رشد دو مورد آخر 7.4 نیست نجومیه. (4071791) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۱۸:۴۰
دست شما درد نکنه با این استدلال چون سد پل رود ساخته نمیشه پس نرخ رشد اقتصاد 7درصد نیست؟؟؟ (4071809) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۹:۱۱:۱۹
ما که دعوا نداریم. تو استدلالت را بیاور اگر واقع بینی؟ (4071903) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۱۰:۱۲
القاء توهم حرام است ، ای تدبیریان !!
_______________________________ (4072215) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۰:۱۱:۴۱
بهترین استدلال نرخ بیکاری 12.5
تعطیل شدن 90%کارخانه ها
رکود شدید بازار و مسکن
آیا اینها کافی نیست!!!!! (4072576) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۷:۰۶:۲۱
ببینید من از مخالفان اصولگراها هستم ولی دولت روحانی رو هم بخاطر کابینه ضعیفش و یک عده کارگزارانی پیر با افکار سرمایه داری و بی برنامه ... یک دولت ضعیف میبینم. این رشد اقتصادی که گفته میشه 7 درصده این 7 درصد شوخی نیستا این 7 درصد باید برا هر یک درصدش نزدیک 125 هزار شغل ایجاد شده باشه یعنی حدود یک میلیون شغل کم و بیش باید ایجاد شده باشه در یک سال ایا به نظر شما در یک سال گذشته ما 1 میلیون شغل ایجاد کرده ایم؟
انصاف باید داشته باشیم این 7.4 قطعا یک عدد من دراوردی ناشی از فروش نفت هست وگرنه کل کشور در رکوده و محاله که شما یک سیاست انقباضی اینطوری در پیش گرفته باشبد و رشد اقتصادی هم به 7 رسیده باشه.
رشد اقتصادی واقعی ما در حد 1 درصد هم نیست. هیچ اقتصاد خونده ای چنین جوکی رو باور نمیکنه مگه اینکه دوستان بیان صاف و پوست کنده بگن که بله ما نفت فروختیم و دلار رو هم بالا نگه داشتیم و رشد اقتصادی نفتی ایجاد شده و از این داستانها که نفت فروختن هم هنر نیست. اونم با دلاری 4000 تومن که از دولت قبل ریال بیشتری برا این دوستان به ارمغان میاره
به دولتی ها توصیه می کنم دنبال عدد سازی نباشن حرکت خودکار و عدد ساختن برا مردم شغل و رونق و..نمیشه ببم جان اقای نوبخت عزیز با شما هستم برادر جهانگیری اقای نیلی این عدد ساختنها برا مردم نون و اب نمیشه اصلا چرا 7.4؟ بگو 74 درصد شده هیچ خریداری نداره.
ضمن اینکه با بالا نگه داشتن دلار دارید برا ما مردم هزینه درست می کنید یعنی نفت فروختن شما با دلار بالا رو مردم دارن هزینه اش رو میدن به عبارت دیگه مردم هزینه دلار بالا رو میدن برا صادراتی که وجود نداره فقط یک مش خام فروش و خارج کننده مواد اولیه ستید
افلاطون گرچه عزیز است ولی حقیقت عزیزتر است (4072361) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۰:۰۴:۱۶
البته شما راست میگی برای برخی رشد 70%بوده ولی عموم مردم وضعشوش قابل مقایسه با سال 90 هم نیست (4072565) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۲:۱۲:۴۰
امروز وزیر محترم اقتصاد فرمودند که رشد اقتصادی تابستان، بالای ۹ درصد است...اگر همینجور این آمارها اقتصادی رشد کند، برای سه ماهه سوم، ۱۴ درصد، و برای زمستان، ۲۰ درصد، و برای بهار که فصل انتخابات است، ۳۰ درصد خواهد شد!... البته نرخ تورم هم به زیر صفر خواهد رسید، بیکاری به زیر ۵ درصد خواهد رسید و... خلاصه بشتابید، رای دهید که پستها و وزرتهی ما تضمین بشود، خورشید برجام در برابر این عملکرد اصلا شمع خواهد شد و رشد اقتصادی را در سال ۱۳۹۹ به ۱۲۰ درصد خواهیم رسند! چه ندازه باید یک نفر یا دولت برای ادامه قدرت و پست....... ؟!!! (4072145) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۰:۱۰:۰۶
ناشکری نکنید!!!!! (4072572) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۱:۳۱:۲۹
اگر رشد اقتصادی 7 درصد هست باید ریال تقویت شود نه آنرا. ضعیف تر کنند، چه دستهای پشت پرده هست که کمر به نابودی ریال و ایجاد فقر مصنوعی بین توده های مردم هست؟ (4072684) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۷:۵۲:۴۶
هر چی بخور بخور بیشتر باشه، حقوقهای نجومی سر به فلک بشن، نرخ رشد اقتصادی میره به سمت بالا، فقط کافیه که یه مقدار از بخور بخور ها کم بشه، به مردم و محرومین خدمات داده بشه، نرخ رشد اقتصادی یهویی میره زیر منفی ۲۰ درصد! (4071762) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۰۸:۴۱
یعنی فکر کردی92 رای دادی کارت خیلی درست بود؟ (4071790) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۲۳:۵۷
به روحانی رای دادم، اما حالا می بینم این آقا از احمدی نژاد خیلی تو آمار سازی استاد تر هست. (4071817) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۱:۰۷:۰۰
یکی به روحانی بگه، رشد 7 درصد هم نه، شما گیرم به رشد 70 درصد رسیدی، وقتی زندگی مردم تغییر نکنه و بلکه بدتر هم بشه، چه فایده داره، حالا هی آمار بساز (4072072) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۴۸:۲۵
رشد اقتصادی ادامه دار باعث بهبود وضع مردم میشه
نکنه انتظار داری با یارانه 250 هزار تومنی وضع مردم رو خوب کنه!!!!! (4072250) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۰:۴۹:۳۳
تو یکی بشین تا وضعت با "رشد اقتصادی ادامه دار" بهتر بشه، (4072615) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۱۱:۱۶
شاید شوخی کرده اند..ولی تورو خدا هیچی نگید الان فردا رئیس بانک مرکزی مثل وزیر راه نامه مینویسه و طلبکار هم میشه و میگه چرا دولت را تخریب میکنید..دیگه همه چی جنبه طنز پیدا کرده بیخیال (4071609) (alef-3)
 
France
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۱۶:۱۷
چون نزدیک انتخاباته! دولت نیاز به این اعداد و ارقام داره! (4071617) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۲۰:۳۷
هم انفجار نقدینگی داریم و هم شاهد پایین اومدن ارزش اسمی پوله ستیم
هم اوضاع بازار سرمایه خوب نیست و هم بازار مسکن به عنوان موتور رونق اقتصادی در رکود به سر میبره ....کارخانه ها هم که یا تعطیل هستن و یا زیر ظرفیت اسمی تولید میکنن ...
من که این نرخ رشد را باور نمیکنم (4071624) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۴۸:۵۱
اوضاع بازار سرمایه چطور خوب نیست؟! (4072251) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۲۹:۱۴
اعداد را جابجا گفتند 4.7 شده 7.4 (4071645) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۹:۱۶:۰۴
عزیزم ممیز را جابجا نکن.....0.47 این درسته (4071911) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۳۵:۱۰
به ازای هر یک درصد رشد اقتصادی باید 120 هزار شغل ایجاد شده باشه در یکسال
ایا به ازای 7.4 حدود 900 هزار شغل ایجاد شده؟
بعید میدونم امار درست باشه درسته که دولت قبل واقعا اقتصاد رو تخریب کرد ولی دولت فعلی هم ناتوان تر از اونیه که بتونه حتی رشد 3 درصدی ایجاد کنه اونم در شرایطی که سیاست انقباضی اتخاذ کرده
لذا از دید من امارسازی است (4071652) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۶:۵۰:۱۷
روحانی شده احمدی نژاد و سیف هم بهمنی
هرچی روحانی میگه سیف بی کم و کاست انجام میده (4071670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۲۸:۱۱
احسنت، حرف دل مردم ایران را گفتی (4071824) (alef-3)
 
سعید
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۰:۴۸:۴۷
سیف فاجعه این دولت بود، اگر همون ابتدای دولت به بهانه خروج از رکود، جلوی کاهش نرخ دلار و واقعی شدنش رو نمیگرفتن. الان مردم ریالشون اینقدر بی ارزش نبود که نتونن ملزوماتشون رو فراهم کنن (4072053) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۳:۱۷:۴۱
رشد نرخ دلار با اين وضع اقتصادي و تحريم و كمبود دلار يك اتفاق جبري هست كه فرقي نمي كنه چه دولتي سر كار باشه، هر چيزي در زمان كمبود قيمتش بالا ميره دلار هم از لين قاعده مستثني نيست، فردا روزي اگر ريگ بيابون هم كمياب بشه قيمتش ميره بالا. (4072332) (alef-11)
 
mahan
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۷:۰۲:۳۱
نرخ تورم یا نرخ رکود تورمی؟ این نرخ تورم دروغین حاصل رکود است آقا جان که 2 زار ارزش ندارد (4071682) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۲۶:۵۵
شما اصلا میدونی رکود تورمی چیه یا فقط شنیدی؟ (4071820) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۹:۱۴:۲۴
به جای فرافکنی میتوانستی توضیح دهی؟ (4071908) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۷:۴۶:۰۷
باور کنیداقای روحانی خودشم این حرفو که زد قبول نداشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4071753) (alef-3)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۴:۴۵:۲۷
متاسفانه اکثریت اظهار نظرها فقط از روی تیتر یک خبر و عدم مطالعه گزارش بانک مرکزی است.توی گزارش کامل توضیح داده علت رشد و بقیه موارد رو. (4073030) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۱۷:۵۱
راست میگه
دولت راستگو تر ازاین دولت نداشته کشور.
دولت راستگویان هستند چرا توش تردید میکنید شماها (4071804) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۲۲:۰۰
به خاطراینکه دروغ محض است (4071813) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۸:۳۰:۲۱
اولش که تورم تک رقمی اعلام شد مدام میگفتید آمار دروغه ولی در نهایت در مقابل واقعیت بیشتر از چند ماه نتونستید با شانتاژ مقاومت کنید در مورد این واقعیت هم بعد از چند ماه تسلیم خواهید شد (4071829) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۹:۱۶:۱۸
واضح بنویس ببینیم. بدانیم تو قبول داری یا نه؟ (4071912) (alef-11)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۰:۱۶:۱۱
نکنه در رستوران ریاست جمهوری غذای مجانی میخوری که از تورم واقعی خبر نداری!!!!! فعلا بخور و باور کن، مردم خودشون میدونند تورم واقعی چقدره. (4072009) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۱:۳۵:۳۳
آخه رشد یک درصدی رو مردم میفهمن چطور هفت درصدی اصلا محسوس نیست و بیکاری هر روز گسترده تر.... (4072097) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۰۹:۴۰
اخه قربونت با این ادبیات فاخرت در مورد تورم هم که اولش میگفتین تورم تک رقمیه پس چرا همه چیز روز به روز گرون میشه حالا کی میخواست ثابت کنه که اینقدری هم که میگین گرون نشده (4072214) (alef-13)
 
شایان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۹:۵۹:۵۴
این عدد باورش خیلی خیلی سخته کاش دولت محترم به جای رشد اقتصادی میزان رشد فروش نفت خام رو 7.4 درصد اعلام میکرد (4071987) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۰:۰۰:۱۶
رکود عمیق،آمار وحشتناک چک های برگشتی،بیکاری ورشد7درصدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4071988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۱:۳۹:۵۳
امار درست .رشد اقتصادی یعنی تولید داخلی به ریال تقسیم بر دلار با توجه به تورم چند سال اخیر وتثبیت نرخ ارز پس به کمک تورم داشتیم میشه گفت رشد استقراضی داشتیم. (4072098) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۲:۰۷:۳۲
باورپذیر نیست چون به نفع تان نیست که باور کنید. (4072136) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۵۲:۰۹
دلار 4 هزار تومانی را هم شما باور کن، (4072254) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۲:۳۷:۱۱
فروختن نفت که رشد اقتصادی نیست والله اگر کریم بقال هم رئیس بود شاید نفت بیشتر میفروخت و رشد اقتصادی 20 درصد بود نشان بده چند نفر رفتن سر کار و تولید کجاست نفت فروختن و این ارقام قلابی را میخواهید به زور تو حلق مردم کنید دلار شده 4000 و این نشان از رشد معکوس 20 درصدی است حالا تو بوق کن رشد 7 درصد شده (4072169) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۵۱:۱۷
خدا رو شکر دیدیم فروش نفت و گرفتن پولش خودش یه هنره!! (4072253) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۲:۵۰:۴۶
یکی از عوامل اصلی رشد اقتصادی افزایش تولید است که به گفته تولید کنندگان کارخانه ها بآ 30% یا کمی بیشتر به کار خود ادامه میدهند اما قدرت خرید مردم اجازه استفاده از همین ظرفیت را نمیدهد در حالی که در دوره جنگ صفهای طولانی برای تهیه انواع کالاها ایجاد میشد اما با یک نظر به فروشگاهها مشاهده میشود که حتی مواد غذایی و محصولات مرتبط با ان نیز بدون مصرف باقی می ماند این نشان میدهد که در طول دوره 12 ساله قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است اما باید علت را در توزیع ناعادلانه ثروت دانست که حتی نسبت به زمان جنگ که کالاها کوپنی به مردم داده میشد نا عادلانه تر شده است قشرثروتمند کالاهایی میخرد که تولید داخل نیست و اغلب نیز فرزندانشان را به خارج می فرستند که جز خروج ارز که باید صرف تولیدات داخل گردد بهره ای برده نمی شود بنا براین با از بین رفتن قشر متوسط که طرفدار کالاهای داخلی است و خریدار ان میباشد تولید در یکدورمتوالی آنقدر با کاهش فروش مواجه میشود که راهی جز خروج برایش باقی نمی ماند . پس فقط افزایش حقوق قشر متوسط و ضعیف متناسب با تولید وتوزیع عادلانه ثروت به این تسلسل خاتمه می دهد. مورد دیگر بلعیدن حقوق بوسیله بهایی است که برای مسکن در شهرهای بزرگ پرداخت میشود که به شدت قدرت خرید برای کالاهای دیگر را کاهش میدهد اما آیا می توان مانع ورود مردم برای کار به شهرهای بزرگ شد اما می توان کار و بعضی مراکز را به شهرهای دیگر برد که خود جمعیتی را به سمت و سوی آن شهرها می کشاند وتولید کار را با هزینه کمتر در شهرهای کوچک امکان پذیر میکند شاید این باعث شود قیمت مسکن در آن شهرها افزایش یابد اما قیمت مسکن در شهرها بزرگ کاهش می یابد که همین باز قدرت خرید مردم را افزایش میدهد وامکان بهبودوامکان انکه بتوان در همه این شهرها زندگی شهری را برای مردم عادلانه تر کرد ورفاه نسبی ایجادکرد افزایش می دهد اما بحث یارانه ها وتنظیم ان میتواند عدالت بیشتر را ایجاد کند آیا یارانه ای که برای خریو بنزین داده می شود قشر متوسط وضعیف را که پیاده یا از حمل ونقل عمومی استفاده میکند را در بر میگیرد وبه جای تشویق آنان به خرید اتومبیل که درآمد ان فقط بجیب عده ای محدود می رود آیا نمی توان ان را سرزیر به بخش مسکن کرد و قیمت مسکن و محل کار را برای مردم کاهش داد که باز همان توزیع عادلانه ثروت را رقم میزند آیا نمی توان به جای آنکه زندگی مردم در ترافیک شهری هدر رودیارا نه بنزین را به سمت یارانه سفر وکاهش هزینه سفر و بهبود آن سوق داد که امروزه نیاز مردم برای یک زندگی پرتحرک و شاد بخصوص برای جوانان است پس حتی در شرایط موجود نیز میتوان باتغییراتی زندگی راحتی نسبت به قبل ایجاد کرد (4072186) (alef-13)
 
کارشناس ارشد اقتصاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۳:۰۲:۲۰
با سلام من هنوز امار ریز رشد اقتصادی را ندیدم تا بتوانم قضاوت کنم ولی رشد 7.4 درصدی می تواند صحیح باشد . درشش ماهه اول 95 بطور متوسط روزانه دو میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی و فراورده های نفتی صادر شده که نسبت به شش ماهه 94 یک میلیون وچهارصد هزار بشکه بوده رشد 100 درصدی را نشان می دهد لذا منشا رشد اقتصادی صادرات نفت بوده و در سایر بخش های مهم دیگر مثل خدمات و صنایع رشد کم بوده لذا مردم این رشد را احساس نمی کنند .این رشدنیز زیاد اشتغال زا نبوده است. دولت باید تلاش کند سایر بخش ها را فعال کند تا اثر رشد مشهود باشد. در طی سالهای 91 تا 94 اقتصاد ایران خسارت زیادی دیده و در سال 90 که تولید ناخالص ملی 550 میلیارد دلار و درامد نفت 118 میلیارد دلار بوده در سال 94 تولید به 400میلیارد دلار و درامد نفت 35 میلیارد دلار بوده که نشان دهنده این است که تولید 30 درصد کاهش و درامد نفت به یک سوم کاهش یافته است .لذا راه درازی تا بهبوداقتصاد باید طی شود . (4072201) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۰:۱۷:۴۸
قدیما به ما می گفتن که دروغگو دشمن خداست! و امروز به من اثبات شده که واقعا هم دروغگو دشمن خداست (4072278) (alef-13)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۹:۰۲:۴۱
از قدیم گفتند : سنگ بزرگ نشانه نزدن هست!!! (4072481) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۰:۴۳:۴۱
این دولت از ابتدا به شکل کاملا حرفه ای آمار سازی کرده است و از ابتدا این نرخ ها را در هر سال در نظر گرفته و بعد اعلام عمومی کرده است (4072609) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۱:۳۵:۲۶
این رشد عمدتا مربوط به بخش نفت و بخش کشاورزی است (4072692) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۲:۱۶:۴۶
چونکه درسته که خریم ولی دیگه نه تا این حد (4072777) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۷:۱۳:۰۳
رشد اقتصادی چین نزدیک به ۸ درصد است و امریکا حدود ۳.۵ در صد آیا می شود از نظر اقتصادی وفاکتور رشد مقایسه کرد (4073268) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۰۰:۵۴:۰۹
دولت درست گفته است چون 1000 برابر هیچی هیچ خواهد شد رشد سال قبل چقدر بوده که نسبت به آن 7.4 درصد رشد کرده است. (4073921) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۴:۲۷:۱۲
برای اینکه دروغ وساختگی است (4074686) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۰۵:۵۴
تورم 7 درصد ، نرخ رشد اقتصادی 7/4 درصد ، بیکاری نداریم ، احسنت به اینهمه صداقت و آماری که مو لا درزش نمیره ، ی لحظه فکر کردم وزیر اقتصاد ژاپن داره آمار میده ، ببخشید تا یادم نرفته به دولت محترم یادآوری کنم ما کشور ارزانی هستیم اما بقیه کشورها به خصوص کشورهای نامرد غربی و اروپایی قیمت نفت و گاز و برقشون و غیرشون از ما خیلی بیشتره خواستم خواهش کنم سریعا" ی فکری برای اینهمه امکانات و رفاهیات که تو دهنی محکمی به امثال ژاپن و المان و امریکا زده بکنید خدا رو خوش نمیاد اینقدر مسئولان بسسسسسسسسسسیار زحمتکشمون با این حقوقهای به درد نخور نجومی درگیر حل مسائل عدیده مملکت بشن (4075446) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.