نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419065
بانک مرکزی، کاسپین و حواشی عجیب «فرشتگان»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
سرانجام بعد از اعلام دادستانی در رابطه با بدهی ۴۰۰۰ میلیاردی تعاونی فرشتگان و به دنبال آن اطلاعیه قابل تامل موسسه کاسپین، بانک مرکزی به این ماجرا واکنش نشان داده و تاکید کرد که کاسپین موظف به انجام تعهدات فرشتگان است.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر بود که دادستان کل تهران در اعلامی تامل برانگیز از ماجرای زیان و بدهی ۴۰۰۰ میلیاردی تعاونی فرشتگان سخن گفت و اعلام کرد که این موسسه در سال های فعالیت خود توانسته تا ۸۰۰۰ میلیارد تومان از مردم سپرده جذب کند و در حال حاضر نصف این رقم را بدهی دارد.

این اعلام که خود می‌توانست موجبات نگرانی و هیجان را در بین سپرده‌گذاران فرشتگان ایجاد کند و ماجراهای دیگری را نیز به دنبال داشته باشد، با اقدام تعحب برانگیزی از سوی موسسه کاسپین همراه شد. این موسسه که در اسفند ماه سال قبل از تجمیع چند تعاونی از جمله فرشتگان موفق به اخذ مجوز از بانک مرکزی شده و مسئولیت انجام تعهدات این تعاونی‌ها را بر عهده گرفته بود، طی اطلاعیه ای در یک روز بعد از اعلام دادستانی در مورد بدهی‌های فرشتگان، خود تا حدی موجب نگرانی سپرده‌گذاران شد.

در اطلاعیه کاسپین آمده بود که "از تاریخ هفتم آذرماه امسال کلیه سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار فرشتگان می‌توانند به هر یک از شعب متبوع خود که مایل باشند مراجعه و نسبت به انتقال سپرده های خود به موسسه اعتباری کاسپین اقدام کرده و دفترچه‌های جدید متعلق به موسسه را دریافت کنند، در عین حال که می توانند از خدمات بانکی موسسه کما فی السابق برخوردار باشند. "

اما به هر حال بعد از این اعلام، کاسپین و بانک مرکزی اطلاعیه‌های دیگری منتشر کردند که تا حدی بتواند فضای بین سپرده‌گذاران که در هفته اخیر نگران کننده شده بود را آرام کرده و به آنها درباره امنیت مالی و سپرده های آنها اطمینان دهد.

بانک مرکزی به گونه ای اعلام کرده که کاسپین وظیفه انجام تعهدات فرشتگان را بر عهده داشته و به عبارتی مسئولیت اصلی این موضوع بعد از صدور مجوز برای فعالیت کاسپین، بر عهده آن بوده و چندان به بانک مرکزی مرتبط نمی‌شود.

در توضیح این بانک آمده است که "موسسه اعتباری کاسپین در ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۴ و براساس مصوبه پنجم آبان ماه سال قبل شورای پول و اعتبار، با انحلال تعدادی از تعاونی های اعتبار از جمله تعاونی اعتبار فرشتگان، تشکیل شده است. هیأت مدیره موسسه اعتباری کاسپین موظف است در چارچوب قوانین و مقررات، کلیه دارایی‌ها و بدهی‌های این تعاونی را به موسسه اعتباری کاسپین انتقال دهد. در این راستا لازم است هیأت مدیره موسسه کاسپین با نهایت دقت، حفظ منافع سپرده گذاران را در اولویت کاری خود قرار دهد. "

در عین حال که کاسپین نیز اعلام کرده است که " با توجه به اینکه مقرر شده است تمام اموال و دارایی‌های تعاونی اعتبار فرشتگان به موسسه اعتباری کاسپین منتقل شود و این مهم در حال انجام است، سپرده گذاران و مشتریان به هیچ عنوان نگران سپرده‌های خود نباشند، موسسه کاسپین که دارای مجوز از بانک مرکزی است نسبت به مدیریت این موضوع اقدام خواهد کرد. "
 
کلمات کلیدی : بانک مرکزی، موسسات غیر مجاز، تعاونی فرشتگان،موسسه کاسپین
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۲۰:۱۱:۲۵
قضیه کاسپین واقعن نوبر است و لکه ننگ دیگر مدیریت دولت است. بنده بعد از مجوز، سپرده گذاری کردم و قضیه با میزان و ثامن الحجج متفاوت است و نمی توانند تقصیر را متوجه مردم کنند و بگویند چرا به مؤسسات غیرمجاز اعتماد کردید!

اگر فرشتگان کسری چهار هزار میلیارد تومانی داشته است، چرا مؤسسه ای ورشکسته را ادغام کردید و به آن مجوز دادید؟ اگر نیست، چرا دادستان، تشویش اذهان عمومی می کند و با ایجاد نگرانی و هجوم سپرده گذاران، بحران ایجاد می کند و پاسخ گو نیست؟

ضمنا از اشخاصی که با تجمع دنبال پاسخگو کردن مؤسسه کاسپین هستند ممنونم. مدیرعامل و مسولین ارشد کاسپین، ماهانه حدود هر ماه صد میلیون تومان حقوق دریافت کرده اند!!! چه هنر و فضیلتی داشته اند؟ طی ۹ ماه گذشته چکار کرده اند برای سامان دهی و ارتقای کاسپین که استحقاق چنین دستمزدی را داشته باشند؟؟؟ مرده اند تا سریعتر با شفاف سازی و صداقت، تعیین تکلیف کنند؟؟؟ این مدیران نالایق؛ با حقوق نجومی،مملکت را فلج کرده اند (4113587) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۳:۰۴:۵۷
مردم از نهاد حاکمیتی چون بانک مرکزی انتظار بیشتری از یک اطلاعیه در خصوص مسایلی چون موسسه کاسپین دارند چرا که مردم به امضای شما و مهر تایید شما به این موسسه ها اطمینان می کنند اری اگر این موسسه عضو صندوق تضمین سپرده هاست باید به گونه ای عمل شود که مشتریان موسسه ای که مجوز شما را در سر درب نقش بسته است حتی از مشکلات داخلی این موسسات حتی خبر دار هم نشوند چه برسد به این حد که از نماینده محترم مجلس و رسانه ها... به چاره جویی متوسل شوند (4133443) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.