نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467550
اطلاعیه بانک مرکزی درباره موسسات غیرمجاز
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۱
بانک مرکزی از توقف فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز ظرف سالهای گذشته خبر داد. 

بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد: یکی از اقدامات جدی نظارتی بانک مرکزی در طول چهار سال اخیر، ساماندهی موسسات و تعاونی های موجود فعال در حوزه بازار غیر متشکل پولی و نیز جلوگیری از ایجاد و توسعه نهادهای پولی غیرمجاز با همکاری سایر دستگاه های ذیربط بوده است.
 
اراده جدی بانک مرکزی و دولت یازدهم، برخورد با موسساتی بوده است که به شیوه های غیر قانونی و دور از ضوابط و استانداردهای بازار پول، در این بازار حساس اختلال ایجاد کرده و به هیچ مرجعی پاسخگو نبودند. در واقع، در سال‌های گذشته نهادهای پولی و اعتباری مختلفی از جمله صرافی‌ها، تعاونی های اعتبار، صندوق های قرض‌الحسنه و شرکت‌های واسپاری (لیزینگ)، با اخذ مجوز از مراجع گوناگون و غیرمسئول مانند اتحادیه کشوری طلا و جواهر، وزارت تعاون، نیروی انتظامی و بعضاً حتی بدون مجوز از مرجعی خاص، به موازات شبکه بانکی کشور ایجاد شده و برخلاف قوانین و مقررات یا اساسنامه خود به فعالیت پولی و بانکی مبادرت کرده اند.
 
تاسیس و گسترش فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز تحت عنوان تعاونی های اعتبار آزاد یا موسسات و صندوق های قرض‌الحسنه که عمدتاً در استان خراسان شکل گرفته اند، همگی قبل از دولت یازدهم بوده و عمدتاً در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ موسسات غیرمجاز نسبت به گسترش فعالیت با ایجاد شعب فراوان در سراسر کشور اقدام کرده اند که متاسفانه این دولت وارث وضعیت فعلی و تبعات بحرانی شدن این موسسات است.
 
بانک مرکزی در دولت یازدهم با همکاری مراجع قضایی و انتظامی، ضمن جلوگیری از توسعه قارچ‌گونه موسسات اعتباری غیرمجاز با ساماندهی و برخورد با متخلفین بازار غیرمتشکل پولی، سهم  این بازار از سپرده های مردمی را از بیش از ۲۰ درصد بازار پول به کمتر از ۱۰ درصد تقلیل داده است.
 
 
کلمات کلیدی : بانک مرکزی+موسسات غیر مجاز
 
ایلامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۸:۲۲:۱۸
خوب الان تکلیف کسایی که قبلا سپرده گذاری کردن چیه؟!!!!! (4303983) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۱:۱۱:۰۹
متاسفانه بانک مرکزی اشتباه کرده به هرکی مجوز موسسه داده، (4304923) (alef-11)
 
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۲۱:۰۳:۰۸
یک مغازه اگر باز بشه چند روزه اتحادیه یا اماکن میرن سراغش .این شعبات قارچ گونه که با اکثر بانکها کار میکنند چطوره چندین سال است که دایر هستند؟ (4304363) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.