نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498158
«پایان غیر مجازها» به روایت سیف/مردم برای چنددرصد سود فریب نخورند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۶
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک زودتر از موعد، آخرین میخ را بر تابوت موسسات غیر مجاز کوبید، از مردم خواست تحت تأثیر وعده چند درصد سود بیشتر فریب این موسسات را نخورند.

ولی الله سیف با انتشار متنی با عنوان «پایان غیرمجازها» درباره وضعیت موسسات مالی غیر مجاز توضیح داد. متن توضیحات وی به این شرح است:

‎همانگونه که قبلا نیز عنوان شده، مسئله موسسات مالی غیر مجاز به دهه‌های گذشته برمی‌گردد. سرکوب مالی و پایین نگه‌داشتن دستوری نرخ‌های سود کمتر از نرخ تورم به همراه ورود نهادهای خارج از بانک مرکزی به امر صدور مجوز باعث شد تا موسسات مذکور در قالب تعاونی اعتبار (با مجوز وزارت تعاون وقت) و صندوق قرض‌الحسنه (با مجوز نیروی انتظامی) شروع به کار نمایند. این موسسات در دهه قبل و با تشدید سرکوب مالی در کشور، رشد قارچ گونه خود را تشدید نموده و در سراسر کشور اقدام به افتتاح شعبه و سپرده‌گیری کردند.

با گسترش این موسسات و پرداخت سودهای بالاتر از شبکه بانکی و فعالیت فارغ از الزامات نظارتی بانک مرکزی (همچون رعایت نسبت سپرده قانونی و ...) روز به روز بر تعداد سپرده گذاران آنها افزوده شد و این موسسات سهم معنی داری از بازار پول را به خود اختصاص دادند. مردم نیز بی خبر از مخاطرات سپرده گذاری در این موسسات و با اعتماد به آنها جهت کسب چند درصد سود بیشتر، زمینه گسترش آنها را تقویت می‌نمودند. لیکن بدلیل عدم تخصص و عدم رعایت اصول حرفه‌ای و وجود فساد در این موسسات، بخشی از سپرده مردم به تدریج از بین رفت و با مراجعه سپرده گذاران از انجام تعهداتشان ناتوان شدند. 

‎بروز ضرر و زیان و حیف و میل سپرده‌های مردم و کسری‌های قابل توجه نتیجه محتوم کارکرد ناسالم این موسسات بود که در سایه خلاء‌های قانونی و اهمال برخی مسئولان طی دهه‌های اخیر که با ترس از عواقب برخورد با این موسسات، استمرار فعالیت آنها را بر حل و فصل قاطعانه موضوع ترجیح دادند، شکل گرفت و گردانندگان این موسسات نیز به سرعت به گسترش حوزه فعالیت خود پرداختند. موسسین متخلف این موسسات که سهم قابل توجهی از بازار پول را به خود اختصاص داده بودند با نفوذ در دستگاه ها و نهادهای مختلف عملا در مقابل اقدامات بانک مرکزی در اجرای قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی (مصوب دیماه 1383) ایستادگی و آنها را خنثی می‌نمودند و وقتی نیز در اثر زیان انباشته خود به مشکل برخوردند، سپرده گذاران معترض را به سمت بانک مرکزی گسیل داشتند.

‎از آنجا که فعالیت این موسسات موجبات اخلال در بازار پول را فراهم می آورد و در تضاد کامل با اهداف اقتصاد مقاومتی بود و استمرار آن منجر به گسترش ابعاد مسئله می‌شد، بانک مرکزی مصمم شد نسبت به ریشه کن کردن کامل اینگونه فعالیت های مخرب اقدام نماید.

 بر این اساس با ارایه گزارشات لازم و تبیین دقیق موضوع در شورای عالی امنیت ملی، بر اساس مصوبه شورا و با هماهنگی و عزم جدی همه دستگاه ها و نهادهای ذیربط، گام های لازم برای پایان دادن به فعالیت غیر مجازها در بازار پول برداشته شد.

در حال حاضر و با فعالیت‌های صورت گرفته، این موسسات نفس‌های پایانی خود را می‌کشند و مجموع شرایط برای حذف آنها از صحنه اقتصاد کشور مهیا است. هم اکنون تنها سه تعاونی اعتبار غیر مجاز وجود دارد که قرار است  طبق تفاهم انجام شده توسط بانک‌هایی که نسبت به همکاری با بانک مرکزی ابراز تمایل کرده‌اند، با هماهنگی مرجع قضایی منحل و تصفیه شده و از محل دارایی‌های آنها و مبالغی که موسسین و سهامدارانشان باید تامین کنند، تمامی بدهی‌ها به مرور متناسب با نقد شوندگی دارائیها تسویه شوند.

‎اگرچه پاکسازی اقتصاد کشور از وجود این موسسات که طی دو دهه در تار و پود اقتصاد رخنه کرده بودند، با دشواری‌هایی روبرو بوده است، لیکن بانک مرکزی مفتخر است که با انجام وظیفه و مسئولیت ذاتی و قانونی خویش، موفق شد زودتر از موعدی که وعده داده بود، آخرین میخ را بر تابوت غیر مجازها بکوبد.

‎این دستاورد بزرگ با محوریت بانک مرکزی و همکاری و معاضدت همه دستگاه‌های ذیربط از جمله مرجع قضایی، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی حاصل شده که جا دارد از تلاش آنها صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

‎قطعا حذف این موسسات از بازار پول کشور فضای مثبتی را ایجاد می‌کند که در آن شبکه بانکی قادر خواهد بود بیش از پیش در مسیر حمایت از فعالیت های تولیدی و اشتغالزا حرکت نموده و  اثر بخشی سیاست‌های پولی نمود عینی پیدا کند. در این رهیافت با برخورداری از یک بازار پولی منسجم، زمینه مناسبی برای هدایت نرخ‌های سود بانکی متناسب با اقتضائات اقتصاد کلان ایجاد شده و می‌توانیم شاهد تاثیرات مثبت آن بر روند سرمایه‌گذاری و تولید و اشتغال در کشور باشیم.

‎در خاتمه از هموطنان گرامی درخواست می کنم با بهره گیری از تجربه تلخ گذشته، در امر سپرده گذاری سرمایه های خود دقت نموده و تحت تأثیر وعده چند درصد سود بیشتر فریب این موسسات را نخورند و توجه داشته باشند کسانی که در موسسات غیر مجاز سپرده گذاری می کنند دست به قماری خطرناک می زنند و نرخ سود بیشتری که توسط غیرمجاز ها وعده داده می شود درواقع بهای ریسک و مخاطره ای است که سپرده های آنها را تهدید می کند. والسلام
 
کلمات کلیدی : بانک مرکزی، موسسات غیر مجاز، سود بیشتر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۹:۱۲:۱۷
با سلام
جناب آقای سیف پس در این مدت وظیفه بانک مرکزی چه بوده است و همچنین به موسسه ای که خوتان مجوز دادید مردم اعتماد کردند
عدم نظارت و مدیریت بانک مرکزی است جالب اینجاست که موسسه اعتباری را مشابه سایر کشور ها تعریف کنید و بعد ببینید که آیا مردم سپرده گذاری میکنند یا نه؟ متاسفانه بیشتر مردم فریب عنوان های تحت نظارت بانک مرکزی و همچنین درج نام بانک کاسپین در سایت بانک مرکزی را خورده اند و آقایان در بانک مرکزی خود را به خواب زده اند. (4501530) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۱:۰۳:۱۴
چرا حقیقت را به مردم نمیگوید چرا اجازه صحبت به سهام داران موسسات اعتباری را نمیدهید و هم مدیران اعتباری وهم مردم را متهم میکنید؟؟؟؟ (4501602) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۳:۰۰:۱۳
مردم فریب ا ن مجوزی رو خوردن که بانک مرکزی برای کاسپین صادر کرد. رنگش سفید بود الان کردینش نارنجی رنگ
حق الناس یه روزی دامنتو میگیره سیف (4501731) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۳:۰۳:۴۱
این چه توصیه منطقی به مردم است ؟ خوب شما نباید بزارید آنها فعالیت کنند
به مردم توصیه می کنم یعنی چه؟ (4501735) (alef-11)
 
افشاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۸:۲۵:۲۰
جناب آقای سیف وای به حال و روز ما که جنابعالی رییس کل بانک مرکزی این کشور هستید!!! آقا چه ربطی به سودبالا و فریب مردم دارد شما ناظر هستید و اجازه داده اید عین قارچ این موسسات غیر مجاز روییدند و حالا هم طلبکار مردم شده اید ؟؟ چرا غیر کارشناسی اظهار نظر می کنید ؟؟ بعید است!!! (4504041) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.