نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297368
ارزیابی خبر وب سایت لبنانی الدیار
نتایج فجایع مکه به نفع کدام شاهزاده سعودی خواهد بود؟
بخش خبری الف، 3 مهر 94
تاریخ انتشار : جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۹
درگیری میان شاهزادگان سعودی بر سر قدرت پس از مرگ عبدالله ، موضوعی نیست که فرزندان و نوادگان عبدالعزیز قادر به پنهان ساختن آن باشند.

خبری که دیروز در وب سایت لبنانی الدیار منتشر و در آن مقصر اصلی این حادثه محمدبن سلمان پسر پادشاه عربستان معرفی شد.

پادشاه شدن ملک سلمان پس از مرگ عبدالله، درحالیکه از بیماری آلزایمر رنج می برد و کنار زده شدن رقبای جدی دیگر مانند شاهزاده مقرن ولیعهد سابق سعودی و اعطای اختیارات و قدرت بی حد و حصر به محمد بن سلمان فرزند پادشاه، جانشین ولیعهد کشور و وزیر دفاع، همگی زمینه های لازم برای آغاز یک نوع رقابت زیر پوستی و پنهان میان شاهزادگان را فراهم ساخت.


خاندان سلمان که در قدرت هستند از هر فرصتی برای تضعیف و از میدان به در کردن رقبای خود بهره برده اند خصوصا اینکه محتمل است برخی از آنها مانند محمدبن نایف ولیعهد کنونی پادشاه و حاکم مکه، از حمایت کشورهای قدرتمند غربی از جمله آمریکا نیز برخوردار باشند.

از سوی دیگر کنار زده شدگان از قدرت و مدعیانی که باور دارند امر حکومت و پادشاهی را بهتر از خاندان سلمان می دانند و به این امر اولی تر بوده اند نیز به نوبه خود از هیچ تلاشی در همین راستا مضایقه نمی کنند. یکی از این افراد محمدبن نایف است که خود را در جایگاه پادشاهی عربستان می داند و هم اکنون ولیعهد عربستان است و شدیدا به حمایت دموکرات های امریکایی برای رسیدن به این جایگاه دل خوش کرده است.

از این رو یکی از اصلی ترین درگیری ها، میان خاندان سلمان و خاندان نایف و در واقع میان دو محمد است. یکی پسر نایف بن عبدالعزیز و دیگری پسر سلمان بن عبدالعزیز، آن یکی محمد بن نایف، ولیعهد عربستان ، امیر مکه و مسئول حج و دیگری محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور.


محمد بن سلمان علاقمند است که خود ولیعهد پدر باشد تا اینکه جانشین ولیعهد او خصوصا اینکه عملا با وضعیت بیماری پادشاه، ولیعهد، عملا پادشاه کشور خواهد بود. از این رو محمد بن سلمان اختلاف و رقابت شدیدی با محمد بن نایف بر سر ولیعهدی دارد و بی میل نیست که با بی کفایت نشان دادن او سمت ولیعهدی را از وی گرفته و خود جانشین پدر شود.

برهمین اساس حوادث دردناک مسجدالحرام و منا که منجر به کشته شدن بیش از هزار نفر از حجاج بیت الله الحرام از جمله حجاج عزیز ایرانی شد، سوای از اینکه رسوایی بزرگی برای دولت سعودی در صحنه بین المللی و در میان کشورهای اسلامی به بار می آورد، به شدت موقعیت محمدبن نایف را در معرض خطر قرار داده و حتی ممکن است به خلع او از مقام امیرالحاجی و امارات مکه و حتی تزلزل موقعیت ولیعهدی او شود.

با توجه به مهیا بودن بسترهای رقابتی شدید میان این دو شاهزاده برای رسیدن به جایگاه پادشاهی، این احتمال که حوادث تلخ روی داده در این دور از مناسک حج توطئه ای از سوی محمد بن سلمان، برای بی اعتبار کردن و بی کفایت نشان دادن محمد بن نایف باشد، قوت می گیرد. خصوصا اینکه در چندماه گذشته شایعات و اخباری چه در عربستان و چه در آمریکا نقل شده است که پادشاه ، قصد دارد پس از برگزاری مناسک حج از سمت خود کناره گیری کرده و رسما پسرش محمد بن سلمان را جانشین خود کند اما مانع اصلی در محقق شدن این امر طرفداران بن نایف در داخل و طرفداران او در خارج و خصوصا در آمریکا هستند.

اما با رخدادهای فاجعه بار و دردناکی که همگی در حوزه نفوذ و مسئولیت محمدبن نایف رخ داده است، دیگر مجالی برای عرض اندام و دفاع از او باقی نمی ماند و لاجرم یکی از تبعات این حوادث ،حذف و یا تضعیف شدید رقیب اصلی بن سلمان برای دست یابی به تاج پادشاهی خواهد بود. 

و اما  خبری که توسط وب سایت الدیار لبنان درباره مقصر جلوه دادن محمد بن سلمان پسر پادشاه سعودی در حادثه ناگوار منا منتشر شد، می تواند اقدامی از سوی محمدبن نایف برای خنثی کردن توطئه رقیب تلقی شود. 
این سایت که گفته می شود به یک شاهزاده سعودی ناراضی تعلق دارد همچنین از صدور حکم اعدام از سوی پادشاه برای 28 مسئول خاطی خبر داده است که می تواند تعریضی زیرکانه به نقشه بن سلمان داشته باشد مبنی براینکه او قصد دارد به اسم مجازات خاطیان، در واقع بدون تحریک افکار عمومی، مخالفان و رقبای جدی خود در راه رسیدن به پادشاهی را از میان بردارد.

این حوادث دردناک چه ناشی از توطئه باشند یا صرفا تصادفی و ناشی از سهل انگاری مسئولان امر و چه منجر به حذف محمدبن نایف از گردونه قدرت بشوند یا نه، لکه ننگی بر پیشانی خاندان آل سعود خواهند بود.

آنچه در این دور از مناسک حج رخ داد بدون شک مهر مردودی بر پای کارنامه عملکرد ضعیف ریاض است که صرفا نمایشی تراژیک از بی کفایتی در انجام بدیهی ترین وظیفه خود که حفظ جان حجاج بیت الله الحرام است را ارائه کرد.
اما اگر قراین مبنی بر توطئه بودن حوادث این دوره از مناسک حج به حد اثبات ادعا برسد، بیانگر روح کثیف حاکم برخاندان سعودی و خصوصا خاندان سلمان بن عبدالعزیز خواهد بود که برای دست یابی به قدرت، حتی از کشتار حجاج بیت الله الحرام و هتک حرمت حریم امن الهی نیز ابایی ندارند.

مرجع : خبرآنلاین
 
کلمات کلیدی : الدیار، شاهزادگان سعودی، حادثه منا، محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۱:۵۳:۱۶
از ماست كه بر ماست . اول تجاوز ، بعد حادثه جرثقيل و بعد هم كه اين فاجعه دردناك . و ما باز هم پولهايمان را به سوي عربستان سرازير مي كنيم و سال بعد با شكوهتر به سوي حج مي رويم و ذليل تر بر مي گرديم . فقط فكر كنيد اگه ١٠ نفر توي كشورهاي توريستي كشته مي شدن ، خود مردم جوري اون كشور رو تحريم مي كردن كه حتي يك نفر هم نمي رفت ولي متاسفانه هيچكس با اينجا رو تحريم نمي كنه ، و دوباره مي گم ، از ماست كه بر ماست . و اين ذلالت حق ماست . تنها راه تحريم دولت عربستان و نرفتن به سفر حج هستش ، اگه مسلمانها يك سال حج رو تحريم كنن ، دولت عربستان به ذلالت مي افته (3211749) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۲۰:۵۷
با نظر شما موافق نیستم. (3211796) (alef-18)
 
مسعود بهمنی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۵۴:۱۲
خب تو هم پاشو برو (3211865) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۰۷:۰۹
موافق نیستی راه حلت چیه؟ شعار نباشه خواهشا (3212006) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۵:۵۸
راه حل قیام علیه آل سعود است و هرکه از آل سعود طرفداری کند (3212988) (alef-18)
 
اکسیر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۰۰:۳۰
قطعا این حادثه سازماندهی شده رخ داده.با در نظر داشتن اوضاع سیاسی در عربستان,نارضایتی عامه مردم از هیئت حاکمه جدید,تلاش برای در اختیار گرفتن قدرت انهم در مدتی کوتاه توسط محمدبن سلمان و تلاش او در کاهش نفوذ دیگر سدیریها وبا در نظر گرفتن اینکه آندسته از شاهزادگان که با زور کنار زده میشوند در بدنه حاکمیت طرفداران زیادی دارند و چند دلیل دیگر این حادثه کارگردانی شده است.دستور سلمان برای اعدام مقصران انهم در مدت زمانیکه نمیشود با دقت مقصرین را شناخت موید همین مسئله است.حال آیا کارگردان شاهزادگان معترض بوده اند تا شاه کنونی و پسرش را فاقد شایستگی لازم معرفی کنند یا اینکه دسیسیه پسر سلمان است تا از این طریق بتواند اندک قدرت شاهزاده های معترض را از انها بگیرد.به زمانیکه " مجتهد" در فضای مجازی شروع به افشاگری نمود توجه کنید.نیز اطلاعاتی که او فاش کرده را جز معدودی از خاندان سلطنتی نمیتواند داشته باشد.برخی عقیده دارند" مجتهد" را ولیعهد معزول هدایت میکند.بهمین خاطر محمد پسر سلمان مدتی او را در حصر قرار داد تا مطمئن شود.

خلاصه درگیری در خاندان عیاش سعودی بحدی بالا گرفته که بنده شخصا بسیار به سرانجامش چشم امید دارم که دیدگانمان روشن شود از جمال آقا- انشاءالله (3212168) (alef-18)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۴۹:۳۰
امارات بسیار قبل از عربستان و سالانه ایران را در مسائل ناحق محکوم می کند
همواره حتی از سالها قبل مواضع خصمانه در برابر ایران داشته است
انواع دست اندازی ها به اموال ایران صورت می گیرد
در جنگ یمن بیشترین نیروی زمینی را امارات ارسال کرده است

ولی هر ساله میلیون ها ایرانی برای خوشگذارنی و صرفا خوشگذارنی به این کشور می روند....! برای شرکت در شو یا ....! هزاران ایرانی در آنجا شرکت و زمین و مسکن دارند ...

این چه نفاقی است در وجود بعضی ها که حج 60 هزار نفری را که هدفش انسان سازی و توجه به روز جزاست می گویند تحریم کنیم؟؟؟؟

یک کامنت قشنگی دیدم نوشته بود در شمال در دو حادثه سیل 30 نفر کشته شدند
لطفا شمال رفتن را تحریم کنید و پولش را به نیازمندان هدیه کنید
آیا فرقی هست؟ (3211854) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۰۵:۴۸
حتی عملکرد دولتها نیز مبتنی بر حمایت از سرمایه گذاری در دوبی بوده و افتخاری برای سرمایه گذاران محسوب میشود!!! (3211886) (alef-18)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۱۸:۱۸
تفاوت خروج ارز از کشور د ر سفر خارجی و توزیع بهتر پول در سفرهای داخلی و نمیدونی (3211904) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۰۹:۴۴
بنده هر کدام از دوستام رفته دبی یا ترکیه برا گرفتن ویزای امریکا بوده یا ویزای انگلیس و یا کاندا
این بسته بودن سفارت امریکا باعث این وضع شده
ضمنا در کشور خودمون دو نفر اب میریزن روی هم دوستان دستگیرشون میکنن اگر امکان تفریح در داخل بود مردم نمیرفتند اونطرف این دبی و...در 20 سال اخیر مد شده اونم بخاطر مشکلات داخل هست یا بسته شدنه سفرته یا نبود تفریح در داخله (3212012) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۷:۴۲
این همه تحقیر میشین ویزای برخی کشورها رو بگیرین پس نرین (3212991) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۱۳:۵۲
جواب به محمد

سالانه ده ها هزار نفر در جاده ها کشته می شوند پس سوار ماشین نشو (3212018) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۲۸:۵۲
بله عزیزم فرق داره اون پول در داخل کشور خرج میشه و به چرخه اقتصاد کشور بر میگرده ولی اون پولی که در عربستان و دوبی و ترکیه خرج میشه از کشور خارج شده و به اقتصاد کشور ضربه میزنه دقیقا مثل وارادات از چین (3212041) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۳۱:۰۹
موضوع سر خارج نشدن پول از مملکت عمو جون ! شمال رو داری با دوبی و عربستان مقایسه میکنی ؟؟ پولی که در شمال خرج بشه به اقتصاد بر میگرده از کشور خارج نمیشه برای اقتصاد بهتر هم هست (3212047) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۰۹:۲۹
میگن حادثه ی منا تقصیر دولت قبله . راست میگن؟ (3211893) (alef-18)
 
اکسیر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۱۰:۵۱
چه کسی و کجا اینو گفته؟ چرا در هر فرصتی میخواید مظلوم نشان دهید دولت گذشته را؟
نه عزیزم اون مردی که رفت اونقدر قصور و...
داره که نوبت به این چیزا نمیرسه.اتهام زدنهای غیر مستند کار طرفداران آ. بهاره که چون چیزی عینی در چنته ندارن هر روز بازی در میارن.همون بهاری را میگم که ایران را بخوابی زمستانی فرو برد و خزان منابع و فرصتها بود.
لطفا ذیل هر مطلب سایت نظراتتان را مرتبط بنویسید.جا برای حرفای اینچنینی شما زیاده چرا که روزی نیست خبری از اون " معجزه" منتشر نشه. (3212187) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۸:۴۷
طنز بود متوجه نشدی؟ بهتره قصور و تقصیر همه رو ببینی، اول خودتون رو. (3212992) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۳۹:۱۲
قطعا مقصر دولت قبل است اون بابا یه نفر برای سلام علیک و احوال پرسی برامون نگذاشت چه برسه به دوست و رفع دشمنی (3212800) (alef-18)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۱۳:۴۹
بابا جان شما چرا فکر می کنید که عربستانی ها از آمدن ایرانی ها دارن حال می کنن و برای آمدن ما به آن جا سر و دست می شکنن؟!!
این جور نیست بلکه اون ها از خداشون است که ایرانی ها به حج نروند. حتی اگر لازم باشد حاضرند پول بدهند تا پای ایرانی های شیعه از کشورشون قطع شود. پولی که حجاج ایرانی در عربستان خرج می کنند اصلا ارزشی برای آنان ندارد. 70000 نفر که هر کدوم مبلغ ناچیزی که به نظر ما فقیرا زیاد است ولی برای اونا که نفت دزدی را به جیب زده اند، پشیزی نمی ارزد، را در عربستان خرج کنند، به زحمت مهمانداری شان برای آنان نمی ارزد. هیچ کس از مهمانی که این قدر زحمت برای او درست کند، خوشحال نمی شود.
شما اول باید این رو بدونی که خانه ی خدا اصلا مال عربستانی ها و پسران سعود و فهد و عبدالله و مقرن نیست بلکه مال همه ی مسلمان ها و از جمله مال ماست. آیا اگر یک دزد بیاد خونه ی شما رو بگیره، شما هنرت این است که باهاش قهر کنی و دیگه پاتو توی اون خونه نذاری؟!! این که به ضرر توست داداش جان!
بلکه باید به خانه ی خودمان برویم و در این مسیر کار کنیم که خانه را از دست دزدها بگیریم و نه این که به خیال خودمون اونا رو تحریم کنیم که دزدها به استیصال بیفتند!! این رو بدونید که اونا دقیقا همین رو می خوان که ما مزاحمشون نشیم!! (3211898) (alef-18)
 
...
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۵۶:۲۷
بیشترین خرید مال حجاج ایرانی هست که صرف خرید سوغات برای فلان فامیلی هست که اصلا ندیدتش ... چرا خوشحال نباشن (3212660) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۰۰:۵۱
اتفاقا اینقدر میریم و پرشکوهتر هم میریم تا کلا بیفته دست خودمون..
مال باباشون که نیست.. خونه خداست (3212169) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۳۳:۳۶
فرض ایرانی ها تحریم کردند و نرفتند بقیه مسلمانها چی اونها می روند و باز آل سعود تقویت می شود. بایدفکری اساسی برای این رقیب سیاسی که ابزاری قدرمند در دنیای اسلام ( یعنی مکه و مدینه) و حامیانی قدرتمندتر در بین مشرکان و کفار دارد کرد. (3212786) (alef-18)
 
ک
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۲۵:۲۷
با سلام و احترام و عرض تسلیت به هموطنان عزیز داغدار......در مصلی رشت چندین سال پیش ترکیدگی یک لامپ گازی باعث ترسیدن مردم و فرار انها و در نتیجه زیر پا ماندن گروهی دیگر شد در این حادثه بیش از 40 نفر جان باختند و صدها تن مجروح شدند در حالیکه مصلی تنها گنجایشش نزدیک به 1000 نفر است ولی در جایی چون منا با جمعیت ملیونی این حوادث طبیعی و غیر قابل قبول نیست در هر کشوری موج جمعیت همین حوادث را به دنبال دارد مثل کشته شدن صدها نفر در معبدی در هند و جاهای دیگر .. هم ،صدالبته آموزش مردم برای عافلگیر نشدن می تواند به سلامت ماندن افراد کمک کند چون ما این گونه حوادث را در اروپا و امریکا کمتر می بینیم پس ،،،،صادقانه برخورد کنیم و با سیاسی کردن امری طبیعی والبته ناگوار مردم را به سوی انتقام نکشانیم با وجود این همه مشکلات در کشورهای اسلامی،،اما در مورد منا هر سال حادثه له شدن زیر دست و پا اتفاق می افتد چون در سالهای گذشته از حاجیان کشور ما در ان نبود ما تحت تاثیر نبودیم در چندین سال پیش حتی نزدیک به 2000 نفر در منا جان باختند ..کنترل جمعیتهای میلیونی که به سوی یک هدف مشخص مثل رمی جمرات در حرکتند یک کار بسیار بسیار سخت است واقعبینانه برخورد کنیم..با تشکر (3211806) (alef-18)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۲۵:۴۴
تو آمریکا همینقدر کشته داد حمله نظامی کرد. حالا ما داریم واصه خودمون روضه میخونیم توجیهشو از اونا میخوایم!!! (3211808) (alef-18)
 
حسین ثابتی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۳۸:۱۵
در جنایت تجاوز به دو نوجوان ایرانی در عربستان مسئولان گفتند تا عاملان آن به مجازات نرسند هیچ ایرانی را به حج نمی فرستند اما یک مو از سر متجاوزان کم نشد و مسئولان ماهم انگار نه انگار که چنین سخنی به زبان آورده اند. در رخداد واژگونی جرثقیل عده ای عاقلانه گفتند که این حادثه در روز یازده سپتامبر رخ داده و بنا بر شواهدی آن را توطئه دانستند اما مسئولان دولت ما که گویی از انگ توهم توطئه در هراسند ساده لوحانه می گفتند این حادثه از بی کفایتی و بی مسئولیتی آل سعود است و به خودشان زحمت ندادند تا دراین باره هیئت تحقیقی تشکیل دهند انگار نه انگار که ده ها ایرنی کشته شده اند حالا با گذشت دو هفته از آن رخداد بار دیگر اما این بار در مقیاسی بزرگتر و وحشتناک تر و گستاخانه تر هزاران انسان را سلاخی کردند و باز در کمال شگفتی همه مسئولان نظام سخن از بی کفایتی و بی مسئولیتی آل سعود می زنند و حتا یک تن از مسئولان ما این احتمال را مطرح نمی کند که ممکن است میان این حوادث دهشتناک رابطه و توطئه ای برقرار باشد اگر چند شهروند آلمانی یا آمریکایی در یک گوشه جهان کشته شوند دولتهایشان بی درنگ گروه هایی را برای تحقیق درباره علت آن بسیج می کنند اما مسئولان ما تنها با جملاتی مانند بی کفایتی و بی مسئولیتی می خواهند از موضوع گذر کنند انگار فقط خدا باید به داد ایرانی ها برسد و بس.. (3211833) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۵:۰۶:۲۲
سیاسیش نکن !!! (3212100) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۵:۱۲:۰۴
این قدر ایران دنبال سیاسی کردن این حوادث رفت که مردم عرب و عربستان هم در فضای مجازی برعلیه حجاج ایرانی نظر میدهند وآن را گردن حجاج ایرانی می اندازند واین که حجاج ایرانی باعث بی نظمی شده واین حادثه را به وجود آورده اند !!! والبته یک عده الان در ظاهر غمگینند اما در باطن قند در دلشان آب میشود که ها دوباره یه آتو علیه عربستان به دستشون اومد !!! (3212112) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۵:۱۶:۰۲
بله حسین آقای ثابتی تو آمریکا واروپا دونفر که کشته میشن حتی دولتشون هم چیزی نگه خودشون دیگه به آنجا نمی روند اما در مورد ما فرق داره ما می گیم این اعمال واجبه وکشته شدن در هنگام مناسک دینی را مساوی با شهادت وآمرزیدگی می دانیم ! (3212120) (alef-18)
 
نحوی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۵:۴۴:۲۱
چه توطئه‌ای برادر؟ مثلاً، اسرائیل و امریکا با این کار خواستند هزار نفر از مسلمانان روی ‏زمین را کم کنند؟ یا عناصر داعش با این اقدام تصمیم داشته‌اند تا عده‌ای از شیعیان اون ‏وسط کشته شوند؟
در یک بمب‌گذاری یا حملۀ انتحاری که ده‌ها نفر کشته می‌شوند، یک گروه یا مستقیماً ‏مسئولیت را برعهده می‌گیرد یا غیرمستقیم نشانه‌هایی می‌فرستد که ما این کار را برای ‏جبران فلان قضیه انجام دادیم تا طرف مقابل را مرعوب و منکوب کنند و نشان دهند که ‏دارای قدرتی هستند. اما در این دو حادثه (سقوط جرثقیل و ازدحام جعیت) چه کسی ادعا ‏کرده که این کشتار را انجام داده و قصد داشته از مسلمانان انتقام بگیره یا دولت عربستان را ‏بی‌کفایت نشان بدهد؟
این حوادث هیچ ارتباطی به یازده سپتامبر و این جور چیزها ندارد. اگر قرار به توطئه باشد، ‏احتمال ضعیفی وجود دارد که نتیجۀ رقابت‌های درون خاندان حاکم بر عربستان باشد که تازه، ‏احتمال آن هم بسیار کم است. ‏ (3212154) (alef-18)
 
فاطما
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۵۸:۵۸
انجام عمل رمل با دومیلیون که همگی میخواهند در یک محیط محدود انجام دهند .مدیریت آن بسیار سخت است.وقوع چنین حوادثی طبیعی بنظر میرسد. (3211875) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۰:۴۸
طبیعی نیست چون قبلا اتفاق نیفتاده. تازه خیلی برنامه های میشه پیاده کرد مثل چند طبقه کردن رمی و نوار نقاله و ... . (3212995) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۰۳:۲۹
شما فکر میکنید همه جا ایرانه که همش به فکر توطئه علیه یکدیگر باشند (3211882) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۱:۱۵
ما که به فکر توطئه علیه هم نیستیم، شما هستین؟ (3212996) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۲۳:۵۸
به نظر من در کشوری که انبوه کودکان کار وجود داره و خیلی از افراد زیر خط فقر زندگی میکنن و حتی خیلی از بیماران پول درمان خودشونو ندارن مستطیع واقعی وجود نداره چرا که قبل از اینکه حج به مسلمان واجب باشه خیلی چیزهای دیگه واجبه که انجام دادن اونها اولویته در هر صورت نرفتن به حج ارزش و ثوابش خیلی بالاتره و نباید عاملی باشه بر اینکه سرمایه داران وهابی و خونخوار سعودی که مسبب اینهمه خونریزیها هستن پولدار تر بشن (3211916) (alef-18)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۳۱:۱۰
هم اکنون اختلافات خاندان حاکم که در زمان ملک عبدااله اتش زیر خاکستر بود " بالا گرفته و در شبکه های اجتماعی و مطبوعات عربستان به طور مستقیم " دو گروه " همدیگر را علنا میکوبند . (3211932) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۴۰:۲۳
قیافه این بچه عرب رو در عکس بالا دیدین . اینهمه آدم که دیروز در منا کشته شدن و اونهمه آدم که در یمن و بحرین و عراق و سوریه و لبنان به خاک و خون کشیده میشن ، فقط و فقط برای تفریح همین رجاله ست . باورتون میشه ؟ (3211953) (alef-18)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۴۵:۱۶
پادشاه خطرناکی میشه این محمد بن سلمان، خدا رحم کنه (3211961) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۵:۳۶:۵۰
خانه اول خداوند معبد سلیمان بود تا اوایل نبوت رسول الله (ص) اما بعد از اینکه اورشلیم به شهر مفسدین و گنهکاران تبدیل شد خداوند هم از آن جا چشم پوشی کرد و به حضرت محمد مصطفی امر فرمود که به سمت کعبه سجده کند . در حال حاضر هم حاکمان فعلی مکه و مدینه همانند حکام یهودی آنزمان اورشلیم فاسد فاسق و جنایتکارن و همین مسئله مصداق تحریم دینی مناسک حج و رویگردانی از مسجدالحرامه . (3212149) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۲۲:۲۶
ولی خدا اینو نگفته، ظاهرا حکم خدا اینه که خانه اش از فساد پاک بشه. (3212998) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۰:۴۶:۳۶
شروع کمپین تحریم عربستان (3212643) (alef-13)
 
عادل
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۱:۳۰:۲۳
این جریان مثل این می مونه که یکی سر نماز فوت بکنه بعد بگن دیگه نماز نخونید چون احتمال مردن وجود داره من نمی دونم در این موارد همه پرچمدار هستند ولی این همه می گن مثلا مصرف سیگار باعث بیماری میشه و ضرر داره انگار نه انگار . دست های پنهان شیطان را میشه دید. درباره پول خرج شدن در خانه خدا هم ، خانه خدا باید پر رونق باشه (3212698) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۲۲:۳۳:۱۶
متاسفانه در شرایطی قرار داریم که هر عملی انجام بدیم می تونه بهانه ای باشه برای ضربه زدن به ما. وهابی ها هر روز دروغ های زیادی درباره شیعه می گن. مثلا میگن شیعه معتقده که قرآن تحریف شده. حالا فرض کنید ما برای اعتراض به عربستان حج رو تحریم کنیم. اونها سری بهونه می کنن و میگن شیعه به حج اعتقاد نداره و علیه خودمون استفاده می کنن. البته به نظر من میشه حج عمره رو تحریم کرد و فقط حج تمتع رو انجام داد. (3212784) (alef-13)
 
ایمان
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۲:۱۱:۴۹
ایران در سی سال پیش کارتن خواب داشت الان وضع بهتر شده (3212985) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۰۶:۴۱
انشا الله حکومت های چندروزه و چند ماهه شروع خواهد شد (3213182) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نتایج فجایع مکه به نفع کدام شاهزاده سعودی خواهد بود؟