نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495089
رهبری و کابینه جدید! پاسخی به شایعات این روزهای فضای مجازی
عزت الله ضرغامی/2 مرداد96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۶
انشاءالله در روزهای آینده کابینه جدید و نسبتاً تازه نفس اداره قوه مجریه را در دست خواهد گرفت. برای آنان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

این روزها در فضای مجازی مسأله رابطه انتخاب وزراء، با رهبر معظم انقلاب مورد بحث و اظهارنظر قرار می‌گیرد.

برخی بر این باورند که همه وزراء محترم با نظر ایشان انتخاب می‌شوند و این رویه را حتی تا معاون رئیس جمهور هم توسعه می‌دهند.

اختلاف نظرهای جریان‌های سیاسی حامیان رئیس جمهور نیز باعث شده تا عدم انتخاب احتمالی افراد مدنظر آنان به نوعی به رهبری نسبت داده شود.
از سوی دیگر این شایعات باعث تضعیف جایگاه مجلس نیز شده است. چرا که نمایندگان محترم به حسب قانون وظیفه دارند تا در مورد صلاحیت تک تک وزراء بررسی، اظهارنظر و تصمیم گیر نمایند.

تجربه من از همکاری با ۳ رئیس جمهور محترم در دولت و آشنایی با اعضاء محترم کابینه‌ها حاکی از آن است که تصور فوق صحت ندارد.

همه‌ی وزراء و معاونین محترم مستقیماً توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شوند. معمولاً وزرای دفاع، اطلاعات و خارجه به دلیل حساسیت ویژه و لزوم هماهنگی بیشتر با دستگاههای حاکمیتی، پس از انتخاب اولیه رئیس جمهور، با مشورت نهایی رهبری قطعی می‌شوند.

همانگونه که در مورد وزیر دادگستری نیز هماهنگی رئیس جمهور و قوه قضائیه ضروری است.

معمولاً رهبری معظم در مورد اکثریت غالب اعضای کابینه نظر خاصی مطرح نمی‌کنند و این موضوع به هیچ وجه به معنای تأیید و یا رد آنان نیست. مواردی هم بوده که شخصاً به یک انتخاب خوب هم صحه گذاشته‌اند که به نوعی تقویت آن فرد هم محسوب می‌شود.

رهبری هیچگاه فرد خاصی را هم برای عضویت در کابینه انتخاب و معرفی نمی‌کنند. اگر در برخی جلسات خصوصی، که کسی از آن مطلع نیست، رؤسای محترم جمهور بخواهند از نظر مشورتی ایشان در سایر موارد استفاده کنند و در واقع از تجربه، دانش و نگاه حکیمانه‌شان سود ببرند موضوع دیگری است.
رئیس جمهور محترم باید بر اساس وعده‌هایی که به مردم داده‌اند کابینه‌ی شایسته‌ای تشکیل دهند که اولویت آنان توانایی و صلاحیت تحقق وعده‌های ایشان باشد.

آقای روحانی رئیس جمهور همه مردم است. او باید بتواند رضایت اکثریت، اقلیت و حتی کسانی که در انتخابات شرکت نکرده‌اند را جلب کند و آحاد ملت را نسبت به آینده کشور امیدوار نماید.

وجه مشترک همه مردم حل مشکلات اقتصادی و معیشتی است که به نظر می‌رسد دولت محترم به این مسأله توجه جدی دارد.
 
کلمات کلیدی : رهبری و کابینه جدید+دولت دوازدهم+ضرغامی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۸:۵۷:۵۳
جناح تندرو اصلاحات ، چون روحانی نمی خواهد در بعضی از حوزه ها به ان ها سهم بدهد ، تحلیل می کنند که این وزارتخانه ها با مشورت رهبری انتخاب می شوند. نمی خواهند باور کنند که روحانی ، با این شیوه چگونه آنها را دور زده است.! (4486951) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۳۴:۳۰
حضرت آقا برای عظمت ایران و اسلام تمام ریس جمهورها را راهنمایی میکنند ... امیدوارم آقای روحانی هم توصیه های ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای را با جان و دل پذیرا باشه ... عظمت ایران و اسلام در گرو تبعیت از حضرت آقاست ... (4486971) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۱۹:۵۲
قابل توجه دست اندرکاران محترم سایت وزین الف: ا- مطلب فوق که به عنوان یکی از مطالب بااهمیت به صورت تیتر و جایگاه بالای صفحه تان را پر کرده است دارای نقائص و اشکالاتی است که امید است در انتخاب سایر موارد دقت لازم وکافی را مبذول نمایید. 2- در این مطلب اگر فرضا به همه وزرا هم پرداخته شده باشد متاسفانه به هر دلیلی نویسنده محترم وضعیت وزارت کشور و انتخاب شخص وزیر این وزارتخانه مهم را مشخص نکرده اند! بنده کاری به شایعات و غیرشایعات ندارم اما این عدم دقت و عبور از این وزارتخانه را نقص آشکار مطلب نویسنده آن ارزیابی می کنم و لذا از این بی توجهی بسیار متاسفم. 3- نکته حائز اهمیت که باید جهت اطلاع نویسنده مطلب _ جناب مهندس ضرغامی - خاطرنشان کنم نقش و حضور پررنگ اصلاح طلبان چه در انتخابات سال 1392 و چه بخصوص در انتخابات امسال(سال 1396) می باشد و یقینا پیروزی جناب آقای دکتر روحانی بسیار متاثر از این نقش و حضور بوده است و طبیعی است بنا به فلسفه برگزاری انتخابات در هر 4 سال و لزوم تغییر دولتها بنابر رای و نظر و خواست اکثریت مردم عقلا و حقا و عرفا می بایست و البته شایسته است کفه اصلاحات و اصلاح طلبان در کابینه دولت دوازدهم نسبت به سایرین سنگین تر و آشکارتر باشد، امری که شاید در دوره یازدهم بنابر مصالحی رعایت آن نگردید اما دلیلی ندارد که در این دوره جدید هم نادیده گرفته شود و یا شخص رئیس جمهور منتخب به اهمیت این موضوع مهم واقف نباشند. و من الله التوفیق. (4487100) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۵۲:۱۶
با توجه به تجربه ی احمدی نژاد و هزینه های آن برای نظام دقیقا عقلانیست که اعمال فشار برای تشکیل کابینه ای خاص نشود (4487119) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۳:۴۲:۴۸
در مراجعه به مغازه سوپری سر کوچه محل سکونت خود مشاهده کردم چیپس سیب‌زمینی تولید کشور بلژیک را می‌فروشد. بی‌اختیار گفتم خدا می‌داند آقای رئیس‌جمهور و اصلاح‌طلبان بر سر کشور چه آورده‌اند آن هم با تمسک به شعار علی برکت‌الله! (4487156) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۳:۴۴:۲۵
همیشه با مطالعه تاریخ از اینکه چطور فرامین صریح پیامبر اکرم در مورد جانشینی امام علی پس از خودشون، توسط دشمنانِ به ظاهر مسلمان تحریف میشد شگفت زده میشدم، اما متاسفانه چند ساله با دیدن تحریف فرمایشات و راه و روش رهبر انقلاب و نسبت دادن سخنان دروغ به ایشان، درک چگونگی زیر سوال بردن جانشینی امیرالمومنین راحت شده.. (4487159) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۳:۴۵:۲۸
آقای رئیس‌جمهور گفتند، کابینه دوازدهم فراجناحی است نه حزبی! و در همان جلسه گفتند کابینه دوازدهم باید مطالبات 24 میلیون رأی دهنده به این دولت را مدنظر قرار دهد! آقای روحانی! شما چون حقوقدان هستید حتماً منطق خوانده‌اید. بفرمایید این تناقض را چگونه حل می‌کنید؟! (4487160) (alef-2)
 
meHdi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۶:۵۷:۴۴
حالا که بعضی وزیران تقریباً هیچ کاری نتونستن بکنن حالا میخان یه جوری وانمود کنن که انگار ما استقلال نداشتیم وزیر خوب انتخاب کنیم... (4487247) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۲:۳۹:۵۵
اگر وزیر اقتصاد همان طیب نیا باشه مطمئن باشید در این دوره هیچ مشکلی از مشکلات حل نمیشه چرا که ایشان توان و تحرک و قدرت لازم را برای به ثمر رساندن چرخ اقتصاد نداره و اجرا هم نمیکنه و اگر اقتصاد راه نیفته داستان محیط زیست ابتکار برای اقتصاد این چها رسال هم اتفاق میفته و آب از آب هم تکان نمیخوره و روحانی هم با حرفای تکراری و تکراری این چهارسالو تموم میکنه وما برمیگردیم به پله اول ... (4496694) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.