توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405484
۲۹۴ کشته در ۶ ماه؛ آخرین تلفات قرص برنج
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴
در شش ماهه نخست امسال ۲۹۴ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۲۵۱ نفر بود ۱۷.۱ درصد بیشتر شده است.

به گزارش سلامت آنلاین و به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، در نیمه اول امسال از کل تلفات قرص برنج در کشور ۱۸۲ نفر مرد و ۱۱۲ نفر زن بودند.

در این مدت استان های تهران با ۷۰، گیلان با ۳۶ و مازندران با ۳۵ فوتی به ترتیب بیشترین آمار تلفات قرص برنج را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که آمار مرگ با قرص برنج در سایر استان ها کمتر از ۲۰ نفر و در تعداد قابل توجهی از استان ها صفر گزارش شده است.

قرص برنج هیچ پادزهری ندارد

با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است. از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینی نیز بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه های مسمومیت ظاهر می شوند و مرگ در مدت کمتر از شش ساعت ممکن است رخ دهد.

در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی می باشد. بیشتر مرگ و میرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی ـ عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.

تدابیر سختگیرانه تر برای جلوگیری از توزیع قرص برنج

هر چند طی سال های گذشته و طبق آمارهای موجود شاهد کاهش تلفات قرص برنج در کشور بودیم به نحوی که در سال گذشته این آمار با کاهش ۱۹.۳ درصد مواجه بود، اما متاسفانه در سال جاری آمار مسمومیت با قرص برنج مجدد روند افزایشی را در پیش گرفته و شاید همین امر اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه تر برای جلوگیری از ورود غیرقانونی قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن را دو چندان می کند.
 
کلمات کلیدی : مسمومیت+قرص برنج+سازمان پزشکی قانونی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.