توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498878
تداوم طوفان و گرد و خاک در سیستان/ غلظت ذرات معلق هوا ۵ برابر حدِمجاز
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
موج جدید وزش طوفان شدید از دوشنبه هفته گذشته منطقه سیستان را فراگرفته و سبب شده غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به ۵ برابر حدِمجاز برسد که در پی آن تعداد زیادی از مردم منطقه راهی بیمارستان شده‌اند.

به گزارش تسنیم، وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان شامل 5 شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون هرسال از نیمه دوم خردادماه آغاز می‌شود و با نوسان تا اوایل مهرماه ادامه دارد که این بادهای شدید با توجه به پراکنده کردن ریزگردها در هوای منطقه، مردم را با مشکلات فراوانی از جمله مشکلات چشمی و تنفسی مواجه کرده و در روزهای اخیر نیز وزش این بادها مردم سیستان را برای چندمین بار در تابستان امسال با بحران مواجه کرده است.

وزش بادهای 120 روزه سبب جابه‌جایی ریزگردها و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید می‌شود تا جایی که در برخی از اوقات غلظت ذرات معلق در هوای منطقه به چندین برابر حدِمجاز و حتی چند برابر حدِبحران می‌رسد. اما این بادها ظرفیت‌هایی دارند که در صورت استفاده صحیح از آنها می‌توانند به تولید ثروت برای مردم سیستان بیانجامد مانند تولید انرژی بادی که متاسفانه تاکنون به این ظرفیت پرداخته نشده است.

پیش از این در ماه‌های اخیر با آغاز وزش بادهای 120روزه در منطقه سیستان تعداد زیادی از مردم به‌دلیل بیماری‌های تنفسی و چشمی ناشی از ریزگردها راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شده‌اند، تعداد زیادی از پروازهای منطقه لغو شده، بسیاری از محورهای مواصلاتی شهری و روستایی سیستان توسط شن‌های روان مسدود شده و روستاهای زیادی برای چندین روز در محاصره شن‌های روان قرار گرفته‌اند.

اقداماتی از سوی مسئولان صورت گرفته اما اقداماتی مقطعی مانند توزیع ماسک و بسته‌های غذایی میان مردم گرفتار در ریزگرد و تلاش جهت پاکسازی محورهای مواصلاتی از شن‌های روان بوده و تاکنون هیچ خبری مبنی بر تصمیم‌گیری جهت انجام اقدامی اساسی در راستای کاهش ریزگردها در منطقه سیستان از جانب مسئولان منتشر نشده است.

غلظت ذرات معلق هوا 5 برابر حدِمجاز
علی ملاشاهی، رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: موج جدید وزش طوفان و گرد و خاک که از اوایل هفته گذشته منطقه سیستان شامل 5 شهرستان واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته همچنان تداوم دارد.

وی ادامه داد: این شرایط جوی به نحوی بوده که در 24 ساعت گذشته در پی وزش طوفان و گرد و خاک کیفیت هوا در سیستان به شدت کاهش یافته و غلظت ذرات معلق در هوای منطقه به 5 برابر حدِمجاز رسیده است.

تداوم طوفان و گرد و خاک تا پایان هفته
ملاشاهی خاطرنشان کرد: حدِمجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است و این در حالی است که غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در 24 ساعت گذشته به 662 میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش طوفان و گرد و خاک موجب کاهش شعاع دید افقی در منطقه سیستان شده و تردد مردم در این منطقه به سختی انجام می‌شود و پیش‌بینی وضع هوای استان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد وزش طوفان و گرد و خاک در منطقه سیستان به ویژه در ساعات اولیه روز تا پایان هفته تداوم دارد.

توزیع 675 ماسک میان مردم طوفان‌زده
رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: نیروهای امدادی و عملیاتی جمعیت هلال احمر استان از دوشنبه هفته گذشته همزمان با آغاز موج جدید وزش باد شدید و گرد و خاک در شهرستان‌های منطقه سیستان مستقر شده و مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند.

وی افزود: با توجه به تداوم وزش طوفان و با گرد و خاک، امدادرسانی به مردم منطقه سیستان همچنان ادامه دارد و تاکنون 675 عدد ماسک تنها در میان مردم طوفان‌زده شهرستان نیمروز توزیع شده است.

تلاش کارگروه مدیریت بحران جهت کاهش خسارات ناشی از طوفان
رضا اربابی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز گفت: در پی شدت گرفتن وزش طوفان و وقوع شرایط جوی نامساعد در منطقه سیستان واقع در شمال استان، نیروهای راهداری در نقاط ماسه‌گیر منطقه سیستان مستقر شده‌اند تا در صورت بسته شدن مسیرها در پی حرکت شن‌های روان، محورها در کمترین زمان ممکن برای تردد مردم بازگشایی می‌شود.

وی افزود: با توجه به پیش‌بینی انجام‌شده و اعلام قبلی هواشناسی استان مبنی بر وقوع طوفان شدید در منطقه سیستان، اعضای ستاد بحران استان از جمله شرکت‌های آب و برق، نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر و مراکز بهداشتی تلاش دارند تا خسارات ناشی از طوفان را در سیستان به حداقل برسانند.

مسئولان منطقه سیستان را به فراموشی سپرده‌اند
ناصر درگی، یکی از شهروندان سیستانی اظهار داشت: مسئولان ملی حتی نمی‌توانند تصور کنند که خانواده‌های آنها حتی برای چند روز در شرایط بحرانی سیستان و در میان ریزگردها زندگی کنند.

وی ادامه داد: مسئولان منطقه سیستان را به فراموشی سپرده‌اند چرا که سال‌ها است که ما با بحران ریزگردها دست و پنجه نرم می‌کنیم و مسئولان مختلف از جمله رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بارها به میان مردم سیستان آمده‌ و وعده تلاش برای بهبود شرایط را داده‌ اما اقدامی که مردم در عمل از آنها دیده‌اند چیزی جز توزیع سبد کالا برای مردم گرفتار در طوفان و توزیع ماسک آن هم در حد محدود نبوده است.

این شهروند سیستانی بیان کرد: به مسئولان استانی جهت کمک به حل بحران ریزگردها در سیستان امیدی نداریم ولی از مسئولان ملی می‌خواهیم به داد مردم رنج دیده سیستان برسند پیش از آنکه منطقه خالی از سکنه شود.
 
کلمات کلیدی : طوفان، گرد و خاک،سیستان و بلوچستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.