توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324186
سفر وزیر امور خارجه اندونزی به تهران و ریاض
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۱
قراراست وزیر خارجه اندونزی برای کاهش تنش میان ایران و عربستان به تهران و ریاض سفر کند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی درباره تشدید تنش‌ها میان ایران و عربستان در خلال روزهای اخیر تلفنی گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس بیانیه‌ای که سایت اتحادیه اروپا طرفین درباره کمک به حل تنش‌ها میان ایران و عربستان و ارسال پیام‌های هماهنگ به دو طرف در آستانه سفر خانم مرسودی به تهران و ریاض رایزنی کردند.

موگرینی در این گفت‌وگو تصریح کرد که تنش در خاورمیانه باید کاهش یابد چراکه نتایج منفی دربر خواهد داشت.

همچنین دو طرف درباره لزوم حل مشکلات میان تهران و ریاض و علاوه بر آن دیگر مسائل منطه خاورمیانه از جمله بحران در سوریه نیز به گفت‌وگو پرداخته‌اند.

روابط تهران و ریاض پس از اعدام آیت الله نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان توسط رژیم سعودی و به آتش کشیده شدن سفارت سعودی در تهران در واکنش به این اقدام به شدت تنش آمیز شد.

عربستان سعودی که درپی اعدام شیخ النمر با انتقادات فراوانی در جامعه بین المللی مواجه شد و حتی کشورهای غربی که متحد ریاض هستند نیز این اقدام را به باد انتقاد گرفتند.

عربستان برای تغییر فضای انتقاد بین المللی اقدام به قطع رابطه با ایران به بهانه حمله معترضان با سفارت و جوسازی علیه تهران کرده است با این حال همچنان اعتراضات خیابانی و انتقاد از رژیم سعودی در رسانه‌های غربی با شدت ادامه دارد.
 
کلمات کلیدی : ایران+عربستان+اندونزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.