توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439476
نگاه عربستان به جنوب شرق آسیا/ ملک سلمان به اندونزی و مالزی سفر می کند
تاریخ انتشار : جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱
دولت اندونزی روز جمعه اعلام کرد 'ملک سلمان بن عبدالعزیز' پادشاه عربستان سعودی به این کشور جنوب شرق آسیا سفر می کند.

به گزارش ایرنا، 'لقمان حکیم سیف الدین' وزیر امور مذهبی اندونزی، گفت که پادشاه عربستان اوایل ماه مارس برای تقویت روابط دو جانبه به این کشور سفر می کند.

'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی نیز اخیرا اعلام کرد ملک سلمان از این کشور همسایه اندونزی در جنوب شرق آسیا نیز دیدن خواهد کرد.

به نوشته تارنمای روزنامه 'کمپاس' اندونزی، وزیر امور مذهبی این کشور گفت که پادشاه عربستان در جاکارتا در چند فعالیت دو جانبه شرکت و با 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری این کشور دیدار و مذاکره می کند.

وی گفت که این دیدار از اول ژانویه تا 9 مارس (12 دی تا 19 اسفند) در دستور کار بوده است که به طور مشترک با وزارت امور خارجه در دست بررسی است.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی شهریور ماه سال گذشته خورشیدی به عربستان سفر کرد و در جده با پادشاه این کشور عربی دیدار و برای توسعه همکاری های اقتصادی رایزنی کرد.

رئیس جمهوری اندونزی سپتامبر سال 2015 نیز با ملک سلمان در مورد افزایش سهمیه حجاج این کشور رایزنی کرده بود و ریاض در ژانویه امسال 10 هزار نفر به سهمیه حجاج اندونزی افزود. علاوه بر این دولت عربستان سعودی سهمیه بندی قبل از کاهش سهمیه یعنی 211 هزار نفر را برای اندونزی درنظر گرفت.

براساس این آمار سهمیه زائران اندونزی در سال 2017 میلادی 221 هزار نفر خواهد بود.

شرکت نفتی 'آرامکو' عربستان سال گذشته سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری را به اندونزی پیشنهاد داد که با توجه به بحران مالی ریاض پس از کاهش قیمت جهانی نفت کارشناسان بعید می دانند این سرمایه گذاری محقق شود.
روز پنجشنبه نیز اعلام شد آرامکو طرح مشترک چند میلیارد دلاری با مالزی در ایالت جوهور را به تعویق انداخته است.

پیشنهاد سرمایه گذاری آرامکو در اندونزی که مهمترین بخش سفر 'جوکو ویدودو' در سال گذشته به خاورمیانه محسوب می شد، نشان می داد عربستان برای جلب نظر اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان که می تواند در معادلات سیاسی منطقه ای و جهان اسلام تاثیرگذار باشد، تلاش می کند.

کارشناسان در آن زمان تاکید داشتند جلب نظر اندونزی برای حمایت از سیاست های تند شورای همکاری خلیج فارس بسیار مشکل است و به همین دلیل روزنامه تمپو در آن دوره نوشت: موقعیت اندونزی در تقابل با شورای همکاری خلیج فارس است که مسیر جنگ را در یمن انتخاب کرد. موضع سیاسی اندونزی به عنوان بزرگترین کشور مسلمان جهان در مورد درگیری ها در جهان اسلام به یقین بسیار مهم است.

عربستان سعودی بزرگترین شریک تجاری اندونزی در خاورمیانه است.

ارزش تجارت بین اندونزی و عربستان سعودی سال 2014 میلادی به 8 میلیارد و 600 میلیون دلار رسید و ارزش سرمایه گذاری عربستان در این کشور جنوب شرق آسیا در نیمه نخست همان سال بیش از 29 میلیون دلار بود.

از سوی دیگر پادشاه عربستان قرار است به مالزی دیگر کشور جنوب شرق آسیا نیز سفر کند، کشوری که بهمن ماه سال گذشته در رزمایش 'رعد الشمال' به مدت یکماه در شمال عربستان سعودی و با شرکت نیروهایی از 20 کشور شرکت کرد و 75 افسر و عضو نیروهای مسلح این کشور مهر ماه جاری مدال 'رعد الشمال' از ریاض دریافت کردند.

مالزی، عربستان و آمریکا 9 آبان امسال نیز رزمایش مشترک 'نیزه شمال 2016' را در شمال غربی عربستان برگزار کردند.
'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی نیز از سال 2010 تاکنون دستکم پنج سفر به عربستان سعودی داشته است. روابط رسمی دیپلماتیک عربستان و مالزی از سال 1961 آغاز شد، اما طی سال های اخیر این مناسبات بسیار گسترده شده است.
 
کلمات کلیدی : عربستان + ملک سلمان + اندونزی + مالزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.