نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 276342
مصرف برق کشور به اندازه ۱۰۰ میلیون نفر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۱
قائم مقام وزیر نیرو گفت: هم اکنون در کشور حدود ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق وجود دارد که این میزان برای کشوری با جمعیت ۱۰۰ میلیون نفر کفایت می کند، در صورتی که اکنون برای تامین برق ۷۰ میلیون نفر مشکل داریم.

به گزارش ایرنا، قائم مقام وزیر نیرو گفت: هم اکنون در کشور حدود ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق وجود دارد که این میزان برای کشوری با جمعیت ۱۰۰ میلیون نفر کفایت می کند، در صورتی که اکنون برای تامین برق ۷۰ میلیون نفر مشکل داریم.

ستار محمودی در گردهمایی مبلغان اعزامی ماه مبارک رمضان، افزود: مبلغان که ارتباط مناسبی با مردم دارند باید مسائل حراست از منابع ملی به ویژه مسئله آب را به مردم انتقال دهند.

وی آب را تنظیم کننده حیات و تنفس دانست و اظهار داشت: نیاز اصلی و زیربنایی انسان، آب و برق است، ولی متأسفانه در مصرف آن زیاده روی و اصالت را به استفاده از اصل طبیعت کردیم، در حالی که باید از منافع طبیعت استفاده می کردیم.

قائم مقام وزیر نیرو زندگی انسان را وابسته به استفاده از نعمت آب دانست و تاکید کرد: آب مائده بزرگ الهی است که جایگاه آن در آیات و روایت الهی به خوبی قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه اعضای مختلف بدن انسان برای فعالیت نیازمند آب است، یادآور شد: خداوند متعال با استفاده از عنصر اصلی آب انسان را ساخته که فعالیت های مختلف در این مخلوق دیده می شود.

محمودی الگوی استفاده از آب و برق در کشور را نامطلوب و مصرف زیاد و نادرست را نشان از ناسپاسی از نعمت های الهی دانست و اظهار داشت: بخار آب شرایطی را در کره زمین به وجود می آورد تا انسان بتواند به راحتی در این کره خاکی زندگی کند.

وی با تاکید بر آنکه ایران اسلامی دارای شرایط آب و هوایی خشک است، خاطرنشان کرد: بارندگی در نقاط مختلف ایران متفاوت است؛ پراکندگی جمعیت کشور نیازمند اقدامات سازه ای است تا آب را در مناطقی که مقداری بیشتر است، حفاظت و در دیگر نقاط بکارگیری کنیم.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به کاهش شدید میانگین بارندگی طی ۴۰ سال گذشته، ادامه داد: استفاده از منابع آب کشور مطلوب نبوده زیرا بیش از حد نیاز از آب استفاده شده است.

وی برداشت های نامناسب از ظرفیت های آبی را مورد توجه قرار داد و گفت: این موضوع آسیب های مختلفی را در طبیعت به بار می آورد و این گونه طبیعت توسط طوفان ریزگرد و نمک انتقام می گیرند.

محمودی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از ۶۰۹ دشت کشور با بحران آب مواجه هستند، اظهار داشت: در زمان حاضر منابع آبی این دشت ها تحلیل رفته و به مناطق ممنوعه بحرانی تبدیل شده است.

وی با بیان آنکه نگران سرمایه گذاری های گذشته در برخی از نقاط کشور هستیم، گفت: آبی که در طول سال ها در سفره های زیرزمینی جمع آوری شده ظرف مدت کوتاهی توسط دستگاه های جدید به راحتی از زمین بیرون کشیده می شود.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه ۲۵ درصد منابع آب رودخانه ها شور شده است، تصریح کرد: این امر به علت فاضلاب هایی است که وارد رودخانه ها می شود.

وی طبیعت را دوستی برای انسان دانست و گفت: هم اکنون در کشور حدود ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق وجود دارد که این میزان برای کشوری با جمعیت ۱۰۰ میلیون نفر کفایت می کند، در صورتی که اکنون برای تامین برق ۷۰ میلیون نفر مشکل داریم.

محمودی استفاده های نادرست را علت اصلی این مشکل دانست و خاطرنشان کرد: مصرف زیاد نشان از ناسپاسی است.

وی با بیان آنکه حضور مبلغان در نقاط مختلف کشور در ایام ماه مبارک رمضان فرصتی بزرگ است، گفت: باید استفاده نادرست از منابع به عنوان نهی از منکر به مردم تاکید شود.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر روی اصلاح الگوی مصرف، گفت: اصلاح الگوی مصرف یکی از فرامین اقتصاد مقاومتی است که در کنار دیگر مسائل قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب تنها کمتر از ۷۰ درصد از جمعیت کشور از نعمت آب و برق برخوردار بود، گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی با وجود شرایط مختلف این میزان را به ۹۹.۵ درصد رسانیده است.

محمودی با بیان اینکه هم اکنون ۷۴ درصد روستاهای کشور آب لوله کشی دارند، اظهار داشت: تا پایان برنامه ششم تمام روستاهای کشور مشمول آب لوله کشی خواهند شد که در این زمینه ۵۰۰ میلیون دلار با عنایت مقام معظم رهبری برای کمک به آب روستاها اختصاص داده شده است.
 
کلمات کلیدی : برق+وزارت نیرو
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۰۱:۱۰:۰۹
مردم ایران صرفه جو ترین و مطیع ترین هستند مشکل از سو ی مدیران بی کفایت گذشته و حال است. (2965739) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۰۷:۱۲:۳۹
باز هم بهانه ها برای افزایش قیمت برق شروع شد (2965907) (alef-11)