نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456298
پشت پرده انتشار با تاخیر پیام نوروزی ترامپ/ وجود اختلاف موجب شد چندین بار پیام تبریک بازنویسی شود
بخش بین الملل الف، 3 فرودین 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۱
یک روزنامه مشهور آمریکایی فاش کرده است که تندروهای کاخ سفید در ابتدا سعی کرده‌اند تا مانع از انتشار پیام نوروزی ترامپ خطاب به ایران شوند و پس از شکست، بخش تعامل با دولت ایران را از این پیام حذف کرده‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی در مورد این پیام کوتاه تبریک، به نقل از منابع آگاه نوشته است که متن نهایی که از سوی کاخ سفید منتشر شد، حاصل چند بار بازنویسی توسط تیم‌های مختلف دولت ترامپ بوده است.

این گزارش افزود: نیروهای تندروی کاخ سفید در ابتدا سعی کرده اند تا مانع از انتشار این پیام شوند ولی زمانی که ناکام می شوند، تصمیم می گیرند تا بخشی از این پیام را که مربوط به تعامل با دولت ایران یا امکان همزیستی مسالمت آمیز آمریکا و ایران بوده، حذف کنند.

در نتیجه، این پیام یک روز پس از آغاز تعطیلات سال جدید در ایران منتشر شده و در حالی به مردم ایران رسیده که توجهی به دولت در تهران نداشته است.

نیویورک‌تایمز نوشته است: «در یکی از بخش‌های پاک‌شده عنوان شده بود که آمریکا امیدوار است که روزی با "دولتی که نماینده مردم ایران باشد" بر اساس احترام متقابل تعامل کند. در یک بند دیگر هم به این گفته معروف "هنری کیسینجر" (وزیر خارجه اسبق آمریکا) اشاره شده بود که می‌گوید ایران باید مشخص کند که "یک ملت است یا یک آرمان".»

در حالی که این بخش های پیام نوروزی ترامپ مورد تایید ژنرال اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار گرفته است ولی یک منبع آگاه تاکید کرد که استفن بانون استراتژیست ارشد کاخ سفید با آن مخالفت کرده است، کسی که مواضع به شدت سختی در قبال ایران دارد. وی در ابتدا با ارسال هرگونه پیامی از سوی ترامپ برای ایران مخالفت کرده است.

گفتنی است ترامپ در بیانیه خود گفته است:این هفته بهترین‌ها را برای برای همه کسانی که در سراسر جهان عید باستانی نوروز را جشن می‌گیرند آرزو می‌کنم. در دهه‌های گذشته، میلیون‌ها نفر از میراث ایران، ترکیه، جنوب آسیا و آسیای میانه به همراه خانواده‌های خود دور هم جمع شده‌اند تا ورود بهار را جشن بگیرند.

نوروز در زبان فارسی به معنی روز جدید است و مناسبتی است برای جشن گرفتن آغازهای جدید، حسی که به خصوص برای بسیاری از ایرانیانی که طی چند دهه گذشته به آمریکا آمده‌اند تا در سرزمین آزادی شروع تازه‌ای را تجربه کنند، پر معنی است.

رئیس‌جمهور آمریکا در این بیانیه‌ افزوده است: کورش کبیر، رهبر امپراطوری ایران باستان گفته است؛ آزادی، وقار و ثروت بزرگترین شادی را به بشریت می‌دهد. اگر این سه را به مردم خود بدهید عشق آنها به شما هرگز فروکش نخواهد کرد. من به عنوان نماینده مردم آمریکا برای مردم ایران و همه کسانی که در سراسر جهان عید نوروز را جشن می‌گیرند آزادی، وقار و ثروت آرزو می‌کنم.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، ایران، عید نوروز
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۳ ۲۲:۰۰:۴۸
بنده هم تشکر می کنم از ایشون و برای ملت بزرگ امریکا ارزوی موفقیتهای بیشتر دارم. با تئجه به اینکه دو سه کشور پیام تبریک دادند و همسایه های ما پیامی ندادند شما بسیار لطف کردید که پیام دادید. (4215439) (alef-13)
 
مشعود
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۲:۴۶:۳۹
تبریک و تحریم باهم نمیخونن!!!
فقط خوش خیالان از این جور چیزا خوششون میاد!!! (4215631) (alef-13)
 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۰:۵۵:۲۴
چقدر یه عده هموطن ما سادن. تو عمل مارو ممنوع الورود کرده تو حرف پیام تبریک می ده مردم ما هم ذوق می کنن. اینقدر ساده نباشین. این پیام موقعی می چسبه که تو عمل هم با ما خوب باشن. (4215785) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۰۳ ۲۲:۲۹:۵۷
بازم دمش گرم که پیام داد (4215459) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۰۶ ۱۲:۱۲:۵۰
ترامپ هیچ وقت راضی نمیشد به ایرانیها تبریک بگه وقتی مطالعاتش نشون دادکه ایرانیها اگه نباشند علم و اقتصاد آمریکا یعنی صفر این ایرانیهای ساکن آمریکا هستند که با پول و ثروتشون و علمشون نقش بسیار مهمی تو علم و اقتصاد آمریکا دارن و همچنین ملت ایران ملتی واحد و شریفند که با هم میتونن تمام نقشه های ترامپ رو نقشه بر آب کنن سر تعظیم فرود آورد که با گذشت زمان بیشتر هم خم میشه چون سنگم جلوی مردم ایران آب میشه .....
ملت ایران با تمام دنیا فرق دارن چون یک ملت کامل صادق وواحدند (4218229) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۳ ۲۳:۴۹:۳۴
پیام های امریکا در جند سال اخیر برای سرگرمی خوش خیالان مفید بوده است. امریکا قبل از انقلاب با ایران دشمنی کرده و بعد از انقلاب از هیچ کوششی برای ضربه زدن به انقلاب مردم دریغ نکرده است. امریکا با ایران منادی اسلام و خواهان استقلال سیاسی و اقتصادی دشمن است.ارسال پیام یا عدم ارسال اهمیتی ندارد. اگر امریکا در پیام نوروزی به ملت صادق است عملا تحریم ها را بردارد و مانع مراودات بانکی ایران نشود. (4215518) (alef-13)
 
Slovakia
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۷:۰۱:۲۸
اگر رییس جمهور ایران هم به مردم آمریکا پیام میداد مثلا در کریسمس حداقل باعث میشد تاحدی این جو تبلیغات علیه ایران در رسانه های غربی شکسته بشه. مثلا خیلی از مردم آمریکا مثلا فکر میکنن شعار مرگ بر آمریکا یعنی ایرانیها میخوان همه آمریکاییها رو بکشن. (4217352) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۲۰:۵۲:۴۳
برو عمو ....دایی جان ناپلءون زنده است هنوز ..؟؟؟؟؟؟ (4217573) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۲:۵۹:۳۹
امريكا به فكر منافع ملي خود است حال گاهي با تعامل گاهي با مشاركت گاهي با تنش گاهي هم با زور ... امريكا است ديگر ،قدرت شري است كه وجودش در حال حاضر لازم است اگر نباشد موازنه جهان بهم ميخورد چين قسمتي ازجهان روسها قسمتي ديگر عربستان سعودي قسمتي ديگر انگليس بسياري از نقاط و خلاصه هركشوري كه زورش بيش تر است ميخواهد نفوذ كند ، الان امريكا تعديل كننده اين اوضاع البته به نفع خودش است و انشاالله روزي بزودى برسد كه منجي جهان با قدرت الهي و خيرش در جهان ، خيرخواهانه تعادل ايجاد فرمايند . (4215633) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۳:۲۶:۵۶
و ما هم سفارتشون رو اشغال کردیم و 52 نفرشون رو برای 444 روز گروگان گرفتیم,دلیل اصلی دشمنی شون اینه, فکر نمکنید که اونها هم کمی حق داشته باشند!؟ (4215643) (alef-13)
 
پارسا
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۳:۲۷:۰۲
با قوانین ترامپ جایی برای تبریک سال نو از سوی کاخ سفید برای ایران نگذاشته است و دولتمردان امریکا نیز میدانندپیام حتی برای ایرانیان ساکن در امریکا هم خنده دار و نفرت انگیز بود پیامی از روی جبر ان هم به اجبار هنری کسینجر مشاور چیره دست سیاست خارجی امریکا (4215644) (alef-13)
 
Lao People
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۸:۰۳:۱۳
چقدر جالبه که بعضیا پیام تبریک رو باور میکنن ولی تحریم ها رو نمیخوان ببینن،به این میگن ساده اندیشی (4215683) (alef-13)
 
kaveh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۰۸:۴۸:۵۶
پیام نوروزی پوتین چی بود؟ (4215694) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۰:۲۴:۵۷
درود به احترامی که به ما گذاشت در صورتی که سران کشورهای دوست بی خیال هستند (4215747) (alef-13)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۲:۴۲:۱۷
در یک بند دیگر هم به این گفته معروف "هنری کیسینجر" (وزیر خارجه اسبق آمریکا) اشاره شده بود که می‌گوید ایران باید مشخص کند که "یک ملت است یا یک آرمان".» (4215896) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۳:۴۴:۱۰
بنده هم با تمام وجود برای ملت مظلوم آمریکا آرزوی آزادی می کنم چیزی که برخلاف ادعاها در آمریکا اصلا وجود ندارد. (4216002) (alef-13)
 
س،ح،ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۳:۱۶:۰۹
بیحال تبریک عید ،دادا یکی از بر بچه های که زبون خارجکیش خوبه بهش بگه پول ملتمون خودت ور دار و بیار بین مردم به قسمت مساوی تقسیم کن ، تا سیزده بدر هم پیش ما بمون ، وگرنه 80 میلیون نفر روز سیزده سبزه گره میزنند ومرگ بر ترامپ میگنا///، اره داش اینجوریاست (4216618) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۵:۴۸:۵۴
اینکه آمریکا دشمن ملتهای مستقل هست کسی شکی ندارد ولی هنر زندگی کردن با این غول مهم است ! (4216643) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۸:۰۳:۰۳
پیام میده، سلام میکنه، لازم بشه صلوات هم میفرستند و در عمل : تحریم می کنند، داعش تقویت می کنند، پولهامون را بلوکه می کنند، منافقین تروریست را تجهیز می کنندو ... آون شعارها نقش دستکش مخملین را دارند و این جنایت ها دستهای آهنین داخل دستکش مخملی برای مخفی کردن جنایاتشون
ما هم که از نظر اونا گاگول هستیم و گول می خوریم (4216662) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۹:۵۷:۱۸
مثلا اگه ایشان پیام ندن سال عوض نمیشه . ما به مسافرت نمی ریم. به ما خوش نمیگذره. و....
برو کشکتو بساب عامو. (4216723) (alef-13)
 
علی
United States
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۱:۰۷:۵۷
ممنون آقای ترامپ.امید است آمریکا با احترام به حقوق ملت ایران زمینه همکاری ایران و آمرایکا کمک و گسترش پیدا کنه و ایران نیز در تعامل با جامعه جهانی به مانند بسیاری از کشورها همکاری و پیشرفت کند و ایران به پرچم کشورها و ملت ها احترام بگذاریم. (4216807) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.