توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443332
فرمان ترامپ، چند ایرانی را به دردسر می‌اندازد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۴
بررسی‌ها نشان می‌دهد تصمیم ترامپ برای اعمال محدودیت‌های مهاجرتی می‌تواند بر حیات حدود ۹۰ هزار نفر تأثیر بگذارد. هرچند در صورت اعمال حداکثری این فرمان تعداد افرادی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند می‌تواند تا ۱۶۶ هزار نفر افزایش یابد.

پس از فرمان اجرایی ترامپ مبنی بر محدودیت ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان‌نشین (ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، لیبی و سومالی)، اعتراضات بسیاری در شهرهای مختلف آمریکایی و حتی اروپایی علیه این اقدام صورت گرفت.هرچند نظام قضایی آمریکا تاکنون موفق شده است اجرای این فرمان را تعلیق کند، اما اگر نهایتا و با اصرار دولتمردان ترامپ، این محدودیت‌ها لازم‌الاجرا شوند، براساس تخمین‌ها، دستکم حدود 90 هزار نفر به صورت مستقیم تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند.

البته فرمان ترامپ یک بخش تکمیلی دارد که براساس آن سقف پذیرش پناهجویان در خاک آمریکا طی سال 2017 میلادی، از 110 هزار نفر به 50 هزار نفر کاهش خواهد یافت.

بررسی گزارش‌های رسمی آمریکا نشان می‌دهد که در سال مالی 2015 میلادی (به‌روز‌ترین آمار موجود)، مجموع 89 هزار 387 ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی برای شهروندان هفت کشور مدنظر صادر شده است:
 • ایران: 42 هزار و 542
  عراق: 15 هزار و 509
  سوریه: 11 هزار و 962
  سومالی: یک هزار و 409
  یمن هفت هزار و 668
  سودان: شش هزار و 722
  لیبی: سه هزار و 575

با این حال در سال مالی 2015 میلادی، مجموع کل ویزاهای صادر شده از سوی دولت آمریکا برای اتباع هفت کشور مدنظر، تنها برابر با 0.7 درصد (کمتر از یک درصد) کل ویزاهای صادر شده از سوی آمریکا برای تمامی اتباع بیگانه است.

در بین کشورهای جهان، شهروندان چینی با بیش از 2 میلیون 665 هزار ویزا، بیش از 23 درصد کل ویزاهای صادر شده از سوی دولت آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند. پس از چینی‌ها، مکزیکی‌ها با بیش از یک میلیون و 561 هزار ویزا، بیش از 13 درصد ویزاهای صادر شده از سوی ایالات متحده را به خود اختصاص داده‌اند. شهروندان کشور برزیل نیز با بیش از 932 هزار ویزا، یعنی بیش از 8 درصد ویزاهای صادر شده از سوی دولت آمریکا در رده سوم قرار گرفته‌اند.

به این ترتیب، ویزاهای صادر شده برای شهروندان سه کشور چین، مکزیک و برزیل، بیش از 45 درصد تمامی ویزاهای صادرشده از سوی دولت آمریکا را تشکیل می‌دهند.

براساس بخشی دیگر از فرمان ترامپ، سقف پذیرش پناهجویان در آمریکا برای سال 2017، برابر با 50 هزار نفر تعیین شده است. این در حالی است که دولت اوباما در اواخر کار خود، این رقم را برای سال 2017 برابر با 110 هزار نفر تعیین کرده بود.

تصمیم جدید ترامپ نسبت به هدف‌گذاری دولت اوباما، کاهشی 55 درصدی را اعمال کرده است. با این حال این رقم چندان نیز بی‌سابقه نیست. طی سال‌های 2002، 2003، 2006 و 2007، تعداد پناهندگان پذیرفته شده از سوی آمریکا کمتر از 50 هزار نفر بود.

در روزهای اول اعلام فرمان ترامپ، گستره شمول تصمیم وی مشخص نبود. این روزها نیز به خاطر تعلیق این تصمیم از سوی یکی از قضات فدرال آمریکا و در جریان بودن بررسی‌های قضایی، گستره نهایی این تصمیم مشخص نشده است.
اما اگر بخواهیم تخمینی حداکثری برای اثرگذاری تصمیم ترامپ قائل شویم، همانند آنچه که طی ساعت‌ها و یا روزهای اول مطرح شد، می‌توان به معیار شاخص «ورود» اتباع این هفت کشور به خاک ایالات متحده توجه کرد.
آمارهای وزارت امنیت داخلی آمریکا نشان می‌دهد که در سال 2015 میلادی، مجموع 166 هزار 520 تن از اتباع کشورهای هفت‌گانه مدنظر به اشکال مختلف (با ویزای موقت، گرین کارت یا پناهجو) وارد خاک آمریکا شدند. که بیش از 30 درصد آن‌ها شهروندان ایرانی (51 هزار 489 نفر) بودند.
 
منبع: تسنیم
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۲۱:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۲ ۱۲:۰۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۲ ۰۹:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۱۶:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۱۶:۲۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۱۰:۲۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ۱۴:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ ۱۶:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ۰۷:۱۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ۰۰:۳۸
 
 
کلمات کلیدی : ترامپ،ایران، صدور روادید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.