توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452642
قاسمی: گزارش حقوق بشری جدید علیه ایران سیاسی و غیر منصفانه است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اولین گزارش گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر کشورمان گفت: گزارش حقوق بشری جدید علیه ایران سیاسی، غیر منصفانه و محکوم است.

به گزارش مهر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در خصوص انتشار اولین گزارش اسما جهانگیر، گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر کشورمان در جریان اجلاس جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، ضمن محکوم کردن این اقدام غیرمنصفانه و سیاسی گفت: جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام نموده است گزارشی را که توسط گزارشگر ویژه ای تهیه شده که ماموریتش را بر اساس قطعنامه ای مبتنی بر اهداف و اغراض سیاسی و گزینشی برخی کشورهای خاص بر عهده گرفته است، به رسمیت نمی شناسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور هدف این گزارش را سیاه نمایی وضعیت حقوق بشر داخلی جمهوری اسلامی ایران با هدایت تعداد محدودی از کشورها در شورای حقوق دانست و اظهار داشت: بسیاری از کشورهای بانی و حامی چنین رویکردی علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر از مشکلات و معضلات بی شمار حقوق بشری رنج می برند و از کارنامه سیاه و غیرانسانی حقوق بشری برخوردارند و همین موضوع دلیلی محکم بر بی اعتباری رویکرد اتخاذ شده علیه کشورمان در گزارش خانم اسما جهانگیر است. متاسفانه گزارش ایشان همانند گزارشگر قبلی مبتنی بر مجموعه ای از اطلاعات نادرست و پیش داوری های ناصواب در خصوص وضعیت حقوق بشر ایران و با اتکا بر منابع غیر معتبر تهیه شده است که وجاهت و اعتبار گزارش را به صورت جدی خدشه دار میسازد.

قاسمی افزود: گزارشگر متاسفانه چشم خود را بر موارد متعدد پیشرفت های حقوق بشری در ایران بسته است و در گزارش خود متأسفانه همچنان با بکارگیری عباراتی مبهم و با اظهار نگرانی های بلاوجه بر اساس اطلاعات غیرموثق، سعی نموده تصویر مخدوشی از وضعیت حقوق بشری در ایران ترسیم نماید.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: پاسخ مفصل و مستدلی از سوی مراجع ذیربط کشورمان به ادعاهای مطروحه در گزارش وی قبل از انتشار رسمی آن تهیه و در اختیار ایشان قرار گرفته است که متاسفانه در گزارش گزارشگر کاملا نادیده گرفته شده و هیچ راهی به گزارش نیافته است که این مسئله اصل بی طرفی و حرفه ای گری گزارشگر را خدشه دار می سازد. به رغم آنکه جمهوری اسلامی ایران نصب گزارشگر ویژه را غیرموجّه، بی معنا و غیر سازنده می داند، امّا در راستای همکاری با سیستم حقوق بشری سازمان ملل متحد و به قصد تصحیح رویکرد گزارشگر و تنظیم گزارش بر اساس اطلاعات موثّق، تلاش خواهد کرد با گزارشگر جدید تعامل سازنده داشته باشد؛ در مقابل از خانم جهانگیر توقع می رود کارنامه ناموفق گزارشگر قبلی را در نحوه انجام کار حرفه ای مد نظر داشته و از تکرار خطاهای مشابه پرهیز کند.

قاسمی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد بوده و هست که رویکردهای سیاسی مبتنی بر استانداردهای دوگانه تعدادی از کشورها برای به انحراف کشاندن سازو کارهای بین المللی حقوق بشری به اعتبار و جایگاه نهادهای حقوق بشری وابسته به سازمان ملل آسیب جدی می زند و بی اعتمادی کشورها به کارایی و اثربخشی آنها برای ارتقاء حقوق بشر در کشورها را هر روز بیشتر می کند. معتقدیم بهره گیری از رویکرد سیاسی و گزینشی، بویژه وقتی بصورت همزمان، جامعه جهانی شاهد نادیده گرفتن موارد نقض فاحش حقوق بشر توسط برخی دیگر از کشورها و گروه های تروریستی مورد حمایت آنها می باشد، نتیجه ای جز تضعیف حقوق بشر در سطح جهانی در پی نخواهد داشت. "
 
کلمات کلیدی : بهرام قاسمی + وزارت خارجه + حقوق بشر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.