توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345126
گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نقض حقوق بشر در عربستان سعودی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۹
اعمال تبعیض براساس جنسیت ، مذهب ، نژاد و قومیت در عربستان بسیار گسترده است و قاچاق انسان همچنان در جامعه سعودی رواج دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل ازخبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن ، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در بررسی وضع حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد اعمال تبعیض بر اساس جنسیت ، مذهب ، نژاد و قومیت در عربستان بسیار گسترده است و قاچاق انسان همچنان در جامعه سعودی رواج دارد.

به موجب این گزارش در گزارش وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد تاکید شده است : «‌ فقدان شفافیت دولتی و عدم دسترسی های لازم ، ارزیابی دقیق از شدت و ابعاد موارد گسترده نقض حقوق بشر در این کشور را دشوار ساخته است. »

به عنوان مثال با وجود طرح موضوعاتی مانند اعتراف گیری از زندانیان با توسل به شکنجه و آزار و اذیت جسمی ، هیچ گزارش موثق و تایید شده ای درباره کاربرد شکنجه در عربستان به دست نیامده است. این گزارش می افزاید توسل به خشونت علیه زنان همچنان یک مسئله عمده در عربستان به شمار می رود و بدرفتاری و آزار و اذیت همسران یک پدیده رایج و معمول در این کشور است.

افزون بر آن دراین گزارش قوانینی مانند ممنوعیت رانندگی زنان ، قوانین مربوط به محدودیت ارث برای زنان و دختران و بی اهمیت شمردن ارزش شهادت زنان در دادگاه به اندازه نصف شهادت مرد ، از دیگر مصادیق نقض حقوق بشر شمرده شده است.

از آنجا که عربستان هیچ قوانین مکتوب جزایی و کیفری که در آن فهرست جرائم و مجازاتهای تعیین شده مشخص شده باشد ، ندارد ، قضات آزاد هستند براساس برداشتهای گوناگون خود از قوانین شریعت اسلام برای افراد حکم تعیین کنند.
 
کلمات کلیدی : آمریکا ، عربستان ، حقوق بشر ، وزارت خارجه ، بین الملل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.