نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 285143
چرا ساختمان‌ها با یک سیل فرو ریختند؟/مقصر کیست؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۸
در حادثه اخیر ریزش تعدادی از ساختمان‌ها همزمان با وقوع سیل در حواشی برخی رودخانه‌ها، مقصر که بوده است؟

به گزارش اقتصادنیوز، در تعطیلات آخر هفته گذشته در پی بارش‌های فصلی ،‌در برخی شهرهای شمالی کشور همچون سوادکوه چند ساختمان‌ فرو ریختند .

ریزش ساختمان‌هایی که نگرانی برای ساکنان مناطق شمالی کشور و کسانی که در این مناطق ساخت و ساز انجام دادند را در پی داشت .

حالا با گذشت یک هفته هنوز صاحبان این املاک منتظر اند تا تکلیف مشخص شود که باید از چه مراجعی خسارات خود رادریافت کنند.

در این باره احمدرضا سرحدی ،کارشناس مسکن و ساخت‌وساز بر این باور است که ساخت‌وساز غیرقانونی در حاشیه رودخانه‌ها علل مختلفی دارد و می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگریست. به طور معمول دو نوع ساخت‌وساز وجود دارد . یکی ساخت‌وسازهای غیرقانونی و دیگری قانونی که در این موارد به نظر می‌رسد قطعا ساخت‌و سازهای غیرقانونی بوده که این ساختمان‌ها اینگونه تخریب شده‌اند.

به گفته این کارشناس، در ساخت‌و‌سازهای غیر قانونی ممکن است افراد از طریق کارهای غیرمعمول ساخت‌وساز غیرقانونی انجام دهند. از این رو ساخت‌وساز در این نواحی به صورت غیرقانونی افزایش یافته و در نتیجه استانداردهای لازم رعایت نمی‌شود. چرا که نه مهندسی دارد و نه تولیدی.

سرحدی معتقد است: نکته قابل توجه این است که مقصر اصلی کسیت؟ برخی بر این باورند مردم و سازندگان مقصراند ، اما به نظر من مقصر اصلی همان مسئولانی هستند که مجوز ساخت داده‌اند.

وی تصریح کرد: به نظر من مقصر اصلی در این حوادث اخیر افرادی هستند که در مراجع دولتی و مردمی مجوز ساخت‌وساز می‌دهند.
 
کلمات کلیدی : طوفان تهران+سیل
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۳:۴۳:۰۴
از شهرداری بگیر تا مهندس ناظر و بازرس همه مقصرند !!!!!!!!!1 (3069852) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۵:۵۸:۲۰
مخصوصا با مهندسين ناظر كه با گرفتن پول و بدون نگاه كردن به ساختمان امضا ميكنند. (3070418) (alef-13)
 
مهندس
۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۰۰:۱۶:۱۱
چرا برادر من بدون اگاهی حرف میزنی .مقصر شما مالکینی هستین که به هزار ترفند هم سر شهرداری را کلاه میگذارید هم سر مهندس بیچاره رو شما مالکینی که برای سود بیشتر هزار مکر وحیله یاد گرفتید و از همه بیشتر قانون رو میدانید اما زمان اتفاق خودتون رو به نفهمی میزنید (3071512) (alef-3)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۳:۵۲:۵۶
با سلام
در حادثه سیل اخیر در سوادکوه که فیلم های آن در اینترنت منتشر شده است ، خانه های موجود بدون مجوز نبوده اند به اندازه کافی نیز از رودخانه فاصله داشته اند. متاسفانه در بستر رودخانه سازه هایی ( پل ، کالورت و ....) بدون مطالعات مهندسی رودخانه ساخته شده بود .با آمدن سیلاب و گیر افتادن سنگ های بزرگ و شاخه ها و تنه های درخت رودخانه تغییر مسیر داد و به سمت منازل مردم تغییر مسیر داد . با شسته شدن پی زیر فونداسیون ساختمانها واژگونی آنها اتفاق افتاد . مقصر اصلی شرکت آب منطقه ای استان مازندران بوده که اجازه ساخت هر گونه سازه ای را به ادارجات مختلف در بستر و محدوده رودخانه میدهد . هر گونه تعیین حریم بستر رودخانه با مطالعات کامل دوره های بازگشت سیلاب صورت می پذیرد .خواهشا با اطلاعات غلط ( نظیر نداشتن مجوز و ...) نمک به زخم مالباختگان نپاشید!!!!!!!!!! (3069912) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۴:۳۲:۱۸
واقعيت ساختمان سازي ماهمين است واقعيت جاده ها ي ما همين است هيچ امتحاني نميشوند وگرنه سست و بي اساس هستند (3070103) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۴:۴۷:۰۶
مقصر کسی نیست غیر از حکومت جمهوری اسلامی که توان مقابله با ساخت و ساز قانونی رو نداره چرا نباید حکومت جلوی این وضع رو بگیره تمام زمینهای کشاورزی کرج بصورت غیر قانونی مسکونی شده و جالب تر از اون توسط سازمانهای حکومتی آب و برق و تلفن هم داده میشه واقعا چه کسی مسئوله جز خود مسوولین حکومت (3070180) (alef-13)
 
الف ر
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۵:۰۵:۱۳
مقصر اصلی دانشگاه آراد وهمچنین سهمیه ها هستند هر کس یه مدرک مهندسی عمران تو جیبش گذاشته سازمان مهندسی هم معلوم کسی هم نیست از این اقایون توضیح بخواند امضا فروشی است والسلام (3070257) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۵:۳۱:۲۰
وقتی مهندسین ناظر در رابطه با رعایت مسایل فنی تذکر میدند انصافا چقدر رعایت می کنید که حالا میگید مقصر مهندسین ناظر هستن!بنده سال 1386 خلاف یک اپارتمان را بعلت کم کردن تعداد آرماتور ستونها رد کرده ام ولی مالک رفته با وجود خلاف جلوی چشم شهرداری در روز روشن ساختمان را تمام کرده داخل ان هم نشسته فردا در اثر زلزله بریزه لابد باز میگی مقصر ناظره نه؟ نه عزیز من مقصر همون مالک ها هستن که دنبال منافع زودگذر مادی ان که در حریم رودخانه ها ویلا و آپارتمان ساختند ،رودخانه ها دوره های بازگشت 25،50،100 ساله دارند ولی بعضی مالک ها میگن این رودخانه خشک شده ،مثل همین رودخانه درکه و فشم،این همه رستوران و خانه مقصر ناظر هست؟یا مالکین؟کمی انصاف داشته باشید (3070341) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۸:۰۸:۵۳
مقصر مالکینی هستند که به هرصورت و این در و آن در زدن قانون را دور می زنند. (3070807) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.